Újabb Mercedes-Benz tesztbusz érkezett utasforgalmi próbafutásra hazánkba: ezúttal a sokoldalú Intouro sorozat legkisebb tagját, egy Intouro K Hybridet vallathat képességeiről több hazai üzemeltető. A midibuszt a mai naptól kezdődően nyolc közlekedési cég fogja tesztelni az előttünk álló egy hónapban: a jármű a Volánbusz, az ITK Zrt., a Horváth Rudolf Intertransport Kft. és az Infinitours Kft. mellett megfordul majd a Trans Tour 90 Kft.-nél, a Plastic 2000 Kft.-nél, a HCC Kft.-nél és a Tűzpenge Kft.-nél is, október 26-án pedig Zsámbékon, a Drivingcampen megrendezésre kerülő 53. Autóbusz Szakértői Tanácskozáson fogja kiállítani az Omnibus Hungária.
A mindössze 10 745 mm hosszú, kompakt felépítésű Intouro K a Mercedes-Benz Törökországban gyártott költséghatékony, négytagú elővárosi-helyközi autóbuszcsaládjának legkisebb tagja, ennek a modellnek egy lágyhibrid hajtásrendszerrel szerelt változatát hozta el most hazánkba a Mercedes-Benz és Setra autóbuszok hazai forgalmazója, az Omnibus Hungária. Magát a tesztbuszt egyébként szerkesztőségünk szinte már régi ismerősként üdvözölheti, ugyanis a „csillagos” midivel tavaly májusban Mannheimben, majd szeptemberben a hannoveri IAA Transportation kiállításon is találkozhattunk, idén pedig Berlinben, a Daimler Buses sajtónapján ki is próbálhattuk a német főváros útjain.
A tesztbusz hajtásláncába a Citaro C2-es hibrid változatából ismert 48 V-os hibrid rendszer került, amely az Intouro család többi tagjához, valamint a Setra idén debütált új MultiClass sorozatához is elérhető opcióként, legfőbb előnye pedig – a dinamikusabb mozgáson túl – az alacsonyabb fogyasztás, és az ebből következő gazdaságosabb üzemeltetés. A mindössze 156 kg tömegű rendszer a tetőn elhelyezett Mild Hybrid Storage (MHS) egységben tárolja a lassuláskor és fékezéskor visszatermelt elektromos energiát, amelynek felhasználásával a 14 kW-os, 220 Nm csúcsnyomatékú, a motor és sebességváltó közé beépített elektromotor főként induláskor, üresjáratban és kigyorsításkor támogatja a dízelmotor működését. Az energiatárolók részét képező rekuperációs modulokat továbbfejlesztett, 2.0-s szoftver vezérli. A rendszer felépítésének, az alacsony feszültségű, egyenárammal történő működésnek köszönhetően a járművezetők és a karbantartó személyzet számára nem szükséges speciális oktatást tartani.
Az új Intouro K Hybrid elsődleges erőforrásaként a jól ismert 7,7 literes, Euro 6-os környezetvédelmi besorolású Mercedes-Benz OM 936 dízelmotor 354 lóerős (260 kW) teljesítményszintű változata szolgál, amely 6+1 fokozatú ZF Ecolife 2 automataváltóval párosul. Az antracitmetál demóbusz magasabb komfortfokozatot képvisel, erről tanúskodnak többek között a beltéri zajcsökkentést szolgáló kárpitozott oldalfalak, a padlószőnyeg és az összesen 41 darab dönthető háttámlás Travel Star Eco utasülés, valamint a Sideguard Assist radaros holttérfigyelő kanyarodássegéd is. A kétszárnyú második ajtóval szemközti peronrészen további négy lehajtható ülőalkalmatosság is található. Az utastér kellemes hőmérsékletéért meleg időben a típushoz rendelhető nagyobbik, 32 kW teljesítményű légkondicionáló, télen pedig kiegészítő fűtőberendezés felel. A vonaljárati felhasználást támogatva a demóbusz három darab LED-es külső relációjelzővel is rendelkezik (elöl, hátul és a menetirány szerinti jobb oldalon), de nem maradtak ki a bi-xenon fényszórók sem a felszereltségből.
Bár a legkisebb Intouro verzióból és a hibrid hajtáslánccal kiegészített változatból még nem közlekedik egyetlen példány sem hazánkban, a hosszabb kivitelekből már több magyar üzemeltető is vásárolt: a Volánbusz mellett a Horváth Rudolf Intertransport, az Inter Tan-Ker Zrt. és a Pannon BuszRent Kft. színeiben közlekednek kisebb-nagyobb, 12 és 13 méter hosszú példányokból álló szériák. A mostani tesztfutás fő célja, hogy a potenciális magyarországi vásárlók a rövidebb karosszéria alkalmazhatósága mellett gyakorlati tapasztalatot szerezzenek a hibrid hajtást a helyközi buszok szegmensében is meghonosító lágyhibrid hajtásrendszerrel is.