Eddig viszonylag csendesen telt a 2023-as év autóbuszos újdonságok szempontjából Európában, március 22-én azonban egy igazi nagyágyú leleplezésének lehettünk tanúi a Setra régóta várt belépőkategóriás termékcsaládjának sajtópremierjével. Az S 500-as jelű MultiClass generáció elődeivel ellentétben kizárólag alacsony belépésű (low entry) karosszériával készül, ám ennek ellenére nagyfokú személyre szabhatóság jellemzi. A neu-ulmi gyártó szerint az újdonság a vonaljárati alkalmazások mellett iskolabuszként, valamint dolgozószállító és shuttle járatok emelt színvonalú járműveként is megállja majd a helyét.
A Setra nem kapkodta el a MultiClass új kiadásának bemutatását, hiszen az S 500-as nemzedék ComfortClass és TopClass sorozatú távolsági modelljei az első ráncfelvarrásukon is túl vannak már. A széria egykor nevéhez méltóan számos jelentősen eltérő autóbuszt foglalt magába, ám egy ideje tudható, hogy a Daimler Buses csoporton belüli párhuzamosságok megszüntetése érdekében a normálpadlós típusokat a jövőben meghagyják a műszakilag rokon Mercedes-Benz Intouro sorozat privilégiumának, míg a Setra új termékcsaládja az alacsony belépésű (low entry) modelleket tömöríti majd. Az új MultiClass paletta a piaci bevezetést követően összesen négyféle, 10,51 és 14,52 méter közötti hosszúságú típusból fog állni, amelyek egyaránt specifikálhatók M3/I (városi) és M3/II (elővárosi-helyközi) járműosztály szerint. A moduláris építésmód jegyében a 2710 mm-es mellső és a 3300 mm-es hátsó túlnyúlás minden változat esetében azonos, különbség a tengelytávban, illetve esetenként a tengelyek számában van.
A típuscsalád legkisebb tagja a maximum 39 utasüléssel felszerelhető, S 510 LE típusjelű midiváltozat lesz, amely 4500 mm-es tengelytávjával és az ebből fakadó, mindössze 17,3 méteres átmérőjű fordulókörével a hegyi szerpentinek és a szűk utcákkal tarkított óvárosok ideális járműve lehet – na és persze az alacsonyabb kihasználtságú vonalakra is gazdaságos választást kínál. A következő szintet a 12,21 méter hosszú, legfeljebb 51 üléses S 515 LE jelenti, amely a sokoldalú mindenes szerepét látja el a palettán. Ennél egy üléssorral (azaz négy ülőhellyel) nyújt többet a 12,92 méteres S 516 LE, továbbra is két tengelyen. A kínálat zászlóshajója és egyetlen háromtengelyes modellje az akár 63 utasüléssel is konfigurálható, nagyobb forgalmú, hosszabb távú utakra ajánlott S 518 LE. Mint látható, a generációváltással dobták a típusmegnevezésből az elődszéria alacsony belépésű modelljeire használt „business” szót.
A fejlesztés során kiemelt cél volt a saját tömeg csökkentése. Ennek eredményeként a gyártó állítása szerint az új nemzedék tagjai mintegy 300 kg-mal nyomnak kevesebbet a mérlegen közvetlen elődeiknél, így például az S 515 LE menetkész tömege alapkivitelben éppen 12 tonna alatt marad. A súlymegtakarítást a vázszerkezet, a futómű-bekötések, a beltéri elemek, valamint a légkondicionálás és a fűtőrendszer optimalizálásával érték el a mérnökök.
Szintén nagy hangsúlyt kapott a költségcsökkentés – mind gyártói, mind üzemeltetői oldalról -, ezért a MultiClass S 500 LE család tagjai számos komponensen osztoznak a Daimler Buses más típusaival: a szélvédő, a hátsó lökhárító, a motortérajtó és a légkondicionáló rendszer az Intouróból, a nappali menetfényként is funkcionáló LED-es irányjelzők a Setra távolsági buszaiból, a mellső futómű és egyes utasülések pedig a Citaro sorozatból származnak. A gyártó persze hangsúlyozza, hogy az új MultiClass mindezek ellenére önálló egyéniség, amit mi mással is lehetne jobban nyomatékosítani, mint egy merész, ikonikus formatervvel. A designerek nem csak a Setra turistabuszok jól ismert vonásait húzták rá az Intouro szögletesebb vázszerkezetére, hanem számos téren újat alkottak, így az összkép némi megszokást igényel. Az utastér alacsony- és magaspadlós szakaszainak – egyébként kihívást jelentő – formai összefésülése helyett a két szekció különálló, kívülről is jól elhatárolható egységeket képez, az alkotók szerint ettől a busz megjelenése könnyedebbnek tűnik. A formavilág legmarkánsabb elemei a karosszériával megegyező színű vastag oszlop a második ajtó mögött, illetve az optikailag az oldalablak-sávval egybefolyó hátsó szélvédő, bár utóbbi még a hátfali full-LED lámpák eltérő rajzolatával párosulva sem igazán tudja leplezni, hogy ez bizony az Intouro hátsó része – egy prémiumgyártó termékének azért illene ennél jobban elkülönülnie a bázismodelltől. A homlokfal ugyanakkor hamisítatlan Setra-stílusban készült, bár a marcona tekintetű lámpafészkekbe a drágább modellek összetett, egyedi fényszórói helyett ezúttal csak egyszerű spotlámpák kerültek, természetesen LED-es fényforrásokkal. A mellső tengely felett büszkén feszít a neu-ulmi típusok egyik formai védjegye, a márkajelzést magába foglaló ezüstszínű plakett.
Az utasajtók terén jelentősen bővült a variációs lehetőségek tárháza. A leendő üzemeltetők járműveiket normál egyszárnyú, extra széles egyszárnyú illetve dupla ajtóval is kérhetik, rendre 900, 1150 és 1380 mm szabad nyílással. Az ajtólapok minden esetben teljes magasságban üvegezettek. Újdonságot jelent, hogy immár nem csak középre, hanem a mellső tengely elé is kérhető kétszárnyú ajtó, továbbá hogy valamennyi változat elérhető lesz háromajtós kivitelben is – a harmadik ajtó minden esetben egyszárnyú. A mechanizmus a kiválasztott ajtótípustól és -elrendezéstől függően lengő, lengő-toló vagy bolygó is lehet, a kerekesszékes rámpa pedig mostantól akár az első ajtóhoz is telepíthető. Természetesen számos lehetséges utastér-konfiguráció áll rendelkezésre: a gyári sajtófotókon szereplő példány esetében az üléssorok az elővárosi alkalmazásoktól megszokott módon dobogón helyezkednek el, de kérhető teljesen dobogómentes kialakítás is, a kerekesszékes férőhely pedig igény szerint a bal vagy a jobb oldalra is kerülhet. A hátsó traktusba három kimondottan alacsony (159-170 mm) lépcsőfok vezet. Az új MultiClass széria tagjai alapvetően háromféle, házon belül gyártott üléstípussal – Setra Transit, Setra Route, Setra Passage – érkeznek, a városi jellegű ülőalkalmatosságokat az oldalfalakhoz rögzítik. Az üléssorok fölé opcióként az alsó felületükön perforált csomagtartó polcok is rendelhetők.
Légkondicionálóból is több lehetséges alternatívát kínál a Setra, ezek mindegyike antivirális szűrőkkel ellátott. Az olcsóbb kivitelek az EvoCool light Basic néven futó, két kisebb, egyenként 12 kW-os tetőegységet alkalmazó rendszert kapják, amely szintén ismerős lehet a Mercedes-Benz helyközi modelljének egyes változataiból (valamint a Sprinter minibuszokból). A nagyobb hűtőképességet igénylőknek a 32-39 kW teljesítményű klasszikus EvoCool Basic rendszer való, amely az utastérben egyedi légbefúvókat és olvasólámpákat magába foglaló szervizpanelekkel is kiegészíthető.
A leendő ügyfelek kétféle vezetőülés és nem kevesebb, mint három különböző műszerfal közül választhatják ki a számukra legmegfelelőbbet. A német VDV-ajánlásoknak is megfelelő, Cockpit City fantázianevű állítható pult elsősorban a városi felhasználást támogatja, az átmeneti jellegű megoldást keresőknek a befelé nyíló ajtókkal is kompatibilis, de ettől eltekintve helyközi jellegű Cockpit Basic City változatot ajánlja a gyártó, kifejezetten intercity felhasználáshoz pedig a Cockpit Basic kezelőfelület az ideális választás. A járművezető kényelmes munkavégzését szolgáló megoldások sora itt nem ér véget: az új MultiClass sorozathoz alapáron jár az esőérzékelő, a szürkületérzékelő és az elektronikus rögzítőfék, a jármű közvetlen környezetéről 360°-os madártávlati képet adó kamerarendszer pedig a feláras extrák listáján szerepel.
Az alapfelszereltség részét képező ABS, ASR és ESP mellett új elem a biztonsági arzenálban a 2024 tavaszától opcióként elérhető Preventive Brake Assist 2 nevű, kifejezetten vonaljárati buszokhoz fejlesztett újgenerációs aktív fékasszisztens, amely rövid és hosszú hatótávolságú radarszenzorok, valamint egy kamera segítségével érzékeli az autóbusz útjába kerülő álló és mozgó objektumokat, köztük gyalogosokat és kerékpárosokat. Ütközésveszély észlelésekor a rendszer figyelmeztetést küld a buszvezetőnek, ezzel egyidejűleg pedig részleges fékezést kezdeményez – a folyamat úgy van felépítve, hogy a manőver ne veszélyeztesse az álló utasokat. A balesetmegelőző elektronikák sora később a továbbfejlesztett, akár a jármű mindkét oldalára felszerelhető Sideguard Assist 2 radaros kanyarodássegéddel is bővül.
A motorkínálat terén nincsenek különösebb meglepetések, a felhozatal az Intourónál már látott analógiát követi: a kéttengelyes változatokba a jól ismert hathengeres, 7,7 literes Mercedes-Benz OM 936 erőforrást építik, 299 vagy 354 lóerő (220, illetve 260 kW) teljesítményű kivitelben, míg a háromtengelyes S 518 LE verziót a szintén hathengeres, ám 10,7 liter lökettérfogatú Mercedes-Benz OM 470 dízelmotor 394 lóerős (290 kW) változatával szerelik. A kisebbik erőforráshoz hibrid hajtásmodul is társítható lesz: a motor és a váltó közé beépítésre kerülő 14 kW teljesítményű villanymotor az elindulásoknál és gyorsításkor besegít belső égésű társának – csökkentve ezáltal annak fogyasztását -, a lassítások és fékezések alkalmával pedig generátorként működve a mozgási energiát villamos formában visszanyerve tölti a tetőn elhelyezett szuperkondenzátor-modulokat. Erőátviteli egységként a Mercedes-Benz saját fejlesztésű manuális (GO 190-6) és robotizált (GO 250-8 PowerShift) sebességváltói mellett ZF EcoLife 2 és Voith DIWA NXT automata egységek közül lehet majd választani, kiviteltől függően. A csillagos márka nyolcfokozatú robotváltójához az ún. Predicitive Powertrain Control (PPC) tempomat funkció is elérhető, amely Európa szinte minden autópályáját és országútját lefedő térképhálózatára támaszkodva a topográfiai viszonyokhoz igazítja a váltási stratégiát, a lakott területek, éles kanyarok és körforgalmak elérésekor pedig automatikusan lassít, így nem csak a gazdaságos üzemeltetéshez, hanem a biztonsághoz is hozzájárul.
Valamennyi kivitel alatt elöl ZF RL 82 EC típusú független felfüggesztésű futóművet, hátul pedig hypoid fogazású, központi differenciálműves Mercedes-Benz RO 440 hidat találunk, a háromtengelyes verzió kormányzott harmadik tengelye szintén független felfüggesztésű. A városi buszokra jellemző 275/70 R22,5 méretű gumiabroncsokkal szerelve a belépési padlómagasság mindössze 311-314 mm, az elővárosi-helyközi kivitelek ballonosabb, 295/80 R22,5-ös abroncsaival ugyanez 355 és 358 mm között alakul – valamennyi érték messze alatta van az adott kategóriára érvényes limitnek.
Az új MultiClass széria közvetlen elődjéhez hasonlóan Törökországban, a Mercedes-Benz hoşdere-i gyárában készül majd. A sorozatgyártás a nagyobb piaci érdeklődésre számot tartó 12, illetve 13 méter körüli kéttengelyes kivitelekkel indul 2023 őszén, míg a kompakt S 510 LE és a háromtengelyes S 518 LE csúcsmodell a tervek szerint 2024 elején csatlakozik a kínálathoz. A típuscsalád tagjait tisztán elektromos hajtásrendszer fogadására is előkészítették, a zéró emissziós kivitelek várhatóan az évtized közepétől lesznek elérhetőek.
Fotók: Daimler Truck AG/Setra