A fenntartható mobilitás és az alternatív hajtásmódok, ezen belül is az akkumulátoros és üzemanyagcellás hajtású vasúti járművek és autóbuszok álltak a szeptember 20. és 23. között megrendezett berlini InnoTrans 2022 közlekedéstechnikai vásár középpontjában. A négy napon át tartó teltházas rendezvényen 56 ország 2834 kiállítója – köztük 16 magyar cég – mutatta be termékeit és szolgáltatásait. A nemzetközi kiállítást ebben az évben is nagy érdeklődés kísérte, a szervezők beszámolója szerint 131 országból összesen 137 394 szakmai látogató érkezett a német fővárosba, hogy megszemlélje az idei InnoTrans felhozatalát, köztük 128 vasúti járművet és 14 autóbuszt.
Az InnoTrans ezúttal is hű maradt a nemzetközi fórumként és az iparági szereplők összekapcsolójaként szerzett hírnevéhez, amelynek idén a politikai helyzet adott sajátos színezetet. A rendezvényen dr. Richard Lutz, a Deutsche Bahn (DB) vezérigazgatója és Oleksander Kamyshin, az Ukrsalisnyzja (UZ) ukrán állami vasúttársaság vezérigazgatója szándéknyilatkozatot írt alá, amely biztosítja az UZ számára a háború utáni újjáépítési támogatást, az árufuvarozási folyosók és terminálkapacitások bővítésében való együttműködést, valamint kiterjedt tanácsadást a vasúti üzemeltetésre és irányításra vonatkozó európai szabványok bevezetésében.
A Pesa vasúti járműgyártó és a PKN Orlen olajtársaság az InnoTranson állapodott meg egy hidrogénhajtású vasúti járművek területén kötendő együttműködésről. A két lengyel cég közös konzorciumban olyan ajánlatot dolgoz ki az üzemeltetők számára, amely magában foglalja a gördülőállomány szállítását, illetve a hidrogén- és üzemanyag-ellátást is. Szaúd-Arábia vasúttársasága a DB-vel és a Siemensszel is aláírt egy-egy szerződést a helyszínen. Az előbbivel közös projekt főként a tudástranszferről szól, utóbbi pedig a jegyértékesítésről.
Számos kiállító választotta az InnoTrans szabadtéri szekcióját aktuális világpremierjeinek helyszínéül – ezekből nem kevesebbet, mint 250-et tartottak a kiállítás keretein belül. A Siemens Mobility az elővárosi vonatok új generációját prezentálta a hidrogénhajtású Mireo Plus H-val és a moduláris, nagy kapacitású akkumulátorrendszerrel felszerelt Mireo Plus B-vel, míg a Stadler az észak-amerikai piacra szánt hidrogénüzemű FLIRT H2 motorvonatot mutatta be. Az ugyancsak hidrogénhajtású Alstom Coradia iLint motorvonat működés közben is látható volt, tekintve, hogy naponta kétszer közlekedik Berlin-Spandau és Berlin-Ostbahnhof között. A Hitachi a három hajtásmódot – dízel, felsővezetékes elektromos, illetve akkumulátoros – egyesítő Blues motorvonatot, a Vossloh pedig a DM 20 jelű hibrid mozdonyt hozta el a kiállításra.
Az idei év kiemelt eseménye volt a Bus Display néven futó, a vásárterület nyári kertjében összesen 14 autóbusz – a fenntarthatóság jegyében kizárólag zéró helyi károsanyag-kibocsátású típusok – részvételével zajló buszkiállítás, amelyet egy 500 méteres próbaútvonal egészített ki. Amint arról korábban már beszámoltunk, a nagyközönség itt láthatta először élőben a szűk egy héttel korábban online formában debütált Solaris Urbino 18 Hydrogen üzemanyagcellás csuklós autóbuszt, amely ugyan nem az első ilyen típus Európában, de mindenképpen az úttörők közé számít. Az idei InnoTranson mutatkozott be a vadonatúj, szintén hidrogénhajtású Škoda H’City is, a T’City fantázianevű troliváltozat társaságában – a típusról írt részletes ismertetőnk ide kattintva olvasható.
A Van Hool és az Ebusco már ismert, de innovatív típusokat hozott, előbbi az idén júniusban bemutatott A12 jelű szóló villanybusszal képviseltette magát, míg utóbbi a kompozit karosszériás Ebusco 3.0 mellett a Berliner Verkehrsbetriebe (BVG) frissen beszerzett Ebusco 2.2-es elektromos buszainak első leszállított példányát állította ki. Az osztrák Kutsenits (K-Bus) ezúttal kéttengelyes változatban hozta el a Mercedes-Benz Vito/EQV alapjaira épülő E Solar City elektromos minibuszt. A korábbi látványtervek után végre teljes valójában megtekinthető volt a VDL Citea új generációja, az utóbbi időben saját bevallása szerint minden szereplési lehetőséget megragadó Karsan pedig az e-ATA sorozat 12 méteres szóló és 18 méter hosszú csuklós változataival érkezett. Utóbbi valójában a Kiepe Electric képviseletét látta el, amely az akár 800 kW teljesítményű töltést is lehetővé tévő, konnektoros, pantográfos és útburkolatba integrált töltőkkel egyaránt kompatibilis High Power Charging (HPC) platform demonstrátor járművének választotta a török villanybuszt – ez a rendszer kerül egyébként a 2024-ben Párizsba szállítandó duplacsuklós Van Hool villanybuszokba is. Ugyancsak közvetett formában volt jelen a SOR Libchavy, a Cegelec standján ugyanis egy SOR TNS 12 trolibusszal illusztrálták a legújabb fejlesztéseket.
Természetesen nem maradtak el a megszokott kísérő programok sem, a különféle vitakörök és előadások során a mobilitási ágazat aktuális témáiról és trendjeiről értesülhettek a látogatók az automatizált vasúti közlekedéstől az alagútépítésig, az intelligens tömegközlekedésig és az innovatív utasélményekig. Újdonság, hogy az események streamjei utólag is elérhetők az InnoTrans Plus online platformon.
Egy reprezentatív felmérés szerint a kiállítók és a látogatók is pozitívan értékelték részvételüket az idei InnoTranson. A szervezők közlése szerint a látogatók 90%-a nagyon elégedett a vásárlátogatással, míg kiállítói részről 94% osztja a pozitív összbenyomást, magát a rendezvényt pedig mindkét csoportban 91% ajánlja. Az 57,3%-ban külföldről, többnyire Európából érkező szakmai látogatók körében magas volt a döntéshozók száma: szinte minden második ember nyilatkozott úgy, hogy cégénél vezetői tisztséget tölt be. A bejelentett üzleti tranzakciók aránya a kiállítók körében magas, 18% körüli volt, és tíz kiállítóból kilenc pozitív vásár utáni üzletre számít. A következő InnoTrans kiállítást két év múlva, 2024. szeptember 24. és 27. között rendezik meg Berlinben.
Fotók: Messe Berlin GmbH