A Cegelec a berlini InnoTrans közlekedési vásáron mutatta be első alkalommal a SOR új fejlesztésű akkumulátoros önjáró SOR TNS 12 trolibuszát. A dizájn nem tartogat túl sok meglepetést – hiszen a NS típuscsaládra épülő TNS termékvonal a Škoda Škoda BlueDrive (IGBT) hajtásrendszerével már korábban is elérhető volt a cseh buszgyártó kínálatában -, az újdonság a műszaki tartalomban keresendő, ugyanis a kocsi elektonikáját ezúttal nem a Škoda, hanem a prágai gyártóbázissal is rendelkező francia Cegelec szállította, amellyel a SOR a Škoda függetlenedése miatt a jövőben vélhetően a szorosabbra fűzi majd kapcsolatát.
A kiállított troliba, amely a csehországi Jihlava megrendelésére készült, a Cegelec új fejlesztésű Alva hajtásrendszere került, amely a korábbi hagyományos IGBT tranzisztorok helyett nagyobb mértékben alkalmaz szilícium-karbid (SiC) technológián alapuló félvezető áramköri elemeket. Az új megoldás a gyártó szerint 25%-kal könnyebb ez előző generáció berendezéseinél, s nagyobb megbízhatóságot, valamint magasabb hatásfokot is ígér; ez akár 96% is lehet, a korábbi 89%-kal szemben. A nagyobb hatékonyságnak köszönhetően természetesen a rendszer energiafelhasználása is jelentősen csökken. A Progress és Europulse elektronikák kikerülnek a Cegelec kínálatából, helyüket a több mint három éven át fejlesztett Cegelec Alva veszi át.
Libor Hinčica, a Cegelec kereskedelmi igazgatója elmondta, hogy az akkumulátoros trolibusz az elektromobilitás szempontjából továbbra is a leggazdaságosabb megoldás, és várostervezési szempontból is számos előnye van, ezért az InnoTranson való megjelenésük középpontjában nem csak termékeink álltak, hanem általában a modern trolibuszközlekedés népszerűsítése is. A cég képviselője szerint a trolibusz egy kompromisszumok nélküli elektromos busz. A felsővezeték és a beépített akkumulátorkapacitás megfelelő arányának használatával a trolibusz jelenleg az egyetlen olyan villanyhajtású jármű, ami teljesen ki tud váltani egy hagyományos autóbuszt. Ráadásul a trolibuszok, ha beszerzési költségükről van szó, 10-20%-kal olcsóbbak, mint az elektromos buszok. Emellett további előnyeik közé tartozik, hogy kisebb energiaveszteséggel működnek, épp ezért hatékonyabbak, hosszabb élettartamú, s ráadásul a kisebb akkumulátorok alkalmazásának köszönhetően nagyobb az utaskapacitásuk, s ezek cseréje is alacsonyabb költségekkel és környezeti terheléssel jár.