Magazin

Magyarországon is bemutatkozik a Solaris háromtengelyes villanybusza

Bár a 2020 őszi világpremieren még arról volt szó, hogy elsősorban Skandináviának szánják, a jelek szerint a közép-európai piacokra is eljut a Solaris háromtengelyes, alacsony belépésű, elővárosi villanybusza. A típust Magyarországon elsőként a Paksi Közlekedési Kft. próbálja ki tesztüzemben, de úgy tudjuk, hogy ezt követően a demókocsi a Volánbusznál is megfordul majd.

A Solaris kínálatába 2020 októberében tért vissza, de immár tisztán elektromos hajtással, az Urbino típuscsalád korábban száműzött háromtengelyes, alacsony belépésű változata, az Urbino 15 LE, melynek egyik demópéldánya most hazánkban is bemutatkozik a lengyel gyártó jóvoltából. A környezetbarát autóbusz első itteni próbaköreit Pakson futja majd, ahol várhatóan már a héten megjelenik az 1-es jelzésű helyi viszonylaton. Ezután pedig információink szerint a Volánbusz is kipróbálja a dedikáltan elővárosi forgalomra szánt típust, amely egyébként specifikálható M3/I (városi) járműosztály szerint is.

A 14 890 mm hosszú modellnek (amelyről részletesen itt írtunk) jelenleg két demópéldánya létezik, egy kék-fehér és egy piros-fehér fényezésű, mindkettő kétajtós, 2-2-0 ajtóelrendezésű, 53 utasüléssel szerelt elővárosi kivitel. Az elektromos Urbino 15 LE összesen akár 105 utast is szállíthat, bár ezt a beltér konfigurációja, illetve a terhelhetőséget behatároló vontatási akkumulátorok száma erősen befolyásolja. A típus vázszerkezetét felkészítették a 7 modulos, 616 kWh összkapacitású Solaris High Energy+ lítium-nikkel-mangán-kobalt-oxid (NMC) akkupakk fogadására is, amellyel a hatótáv akár 400 kilométer fölé is tornázható. Mindkét gyári tesztbuszt a normál konnektoros töltési megoldás mellett felszerelték pantográfos gyorstöltési lehetőséggel is; a töltési teljesítmény előbbi esetében akár 260 kW, utóbbinál pedig akár 540 kW is lehet. A magyarországi tesztfutások ideje alatt a bemutató kocsi energiatárolóit természetesen plug-in, CCS Combo 2 szabványú töltőcsatlakozón keresztül fogják feltölteni.

A típus a ZF CeTrax nevű központi villanymotoros hajtását hordozza; a 200 KW névleges-, és 300 kW csúcsteljesítményű, 4400 Nm legnagyobb nyomatékú, háromfázisú, folyadékhűtéses aszinkron motort, amelynek súlya mindössze 260 kg, a (hajtott) B-tengely elé építették be. A két demóbuszba olyan extrák is bekerültek, mint a hagyományos visszapillantó tükröket helyettesítő intelligens MirrorEye kamerarendszer, a Mobileye Shield+ nevű holttérfigyelő funkció vagy éppen az automata fényszórók és ablaktörlők. Külön érdekesség, hogy a skandináv specifikáció szerint készült piros-fehér fényezésű bemutatókocsi B-tengelye elé, a várható csúszós, jeges útviszonyokra való tekintettel a vasúti járművekből ismert homokolókat is telepítettek. Emellett a járművet – ugyancsak a finn, norvég és svéd helyi igényeknek megfelelve – a szélvédő felett kiegészítő LED-es fényszóróval is felszerelték.

A Solaris háromtengelyes villanybusza tudomásunk szerint jelenleg csupán egyetlen egy értékesített példánnyal büszkélkedhet, a jármű spanyol Alsa közlekedési társaság színeiben közlekedik Madrid környékén, városközi forgalomban.

A képek illusztrációk, forrás: Solaris Bus & Coach

Címkék