A spanyol Alsa közlekedési társaság egy tisztán elektromos hajtású Solaris Urbino 15 LE Electricet állított forgalomba Madrid környékén; a háromtengelyes, alacsony belépésű autóbusz a Madrid és Tres Cantos városát összekötő 21 kilométeres útvonalon közlekedik helyközi forgalomban.
A Solaris még 2020 októberében mutatta be zéró emissziós háromtengelyesét (melyről részletesen itt írtunk), amit a hosszú hatótávjának köszönhetően a városi felhasználás mellett dedikáltan helyközi forgalomra ajánl a lengyel cég. Bár lassan másfél éve, hogy a 15 méteres óriás megérkezett a buszgyártó kínálatába, az Alsánál üzembe helyezett példány vélhetően még csak az első utasforgalomban lévő elektromos Urbino 15-ös lehet. A típussal kimondottan a skandináv piacokat – ahol ez a kategória kiemelt népszerűségnek örvend – célozta meg a bolechowói buszgyártó, de eladásokról sem onnan, sem pedig más európai piacról nem érkezett még hír. Pedig a jelek szerint az északi országokban van igény az ilyen kialakítású modellre, hiszen a BYD 102 darabot már eladott a régióban az ugyancsak a skandináv vásárlókat megcélzó B15 típusjelzéssel emlegetett, 14,8 méter hosszú háromtengelyeséből, nem kevés borsot törve ezzel a lengyelek orra alá.
A Madridban forgalomba állított példány az Alsa első városközi forgalomban közlekedő elektromos autóbusza, melynek autonómiája az eddigi tapasztalatok szerint eléri a 300 kilométert is. A járműbe az elérhető legnagyobb, egy hét modulból álló Solaris High Energy+ lítium-nikkel-mangán-kobalt-oxid (NMC) akkupakk került, ennek összkapacitása 616 kWh – a gyártó szerint ezzel az akkupakkal akár 400 kilométeres hatótáv is elérhető ideális üzemi körülmények között, ami már valóban alkalmas lehet intercity járatokhoz, főleg, ha mindkét végállomáson van lehetőség a töltésre.
A madridi rendeltetésű kocsiba 57 utasülés került, s utaskapacitása – annak ellenére, hogy a terhelhetőséget a vontatási akkumulátorok erősen befolyásolják – megközelíti a hagyományos dízelmotorral szerelt LE háromtengelyes autóbuszokét, ugyanis hivatalosan összesen 90 utast szállíthat – a jármű a megengedett 26 000 kg-os össztömegének és 18 900 kg-os saját tömegének különbségéből származtatva pedig 98 főt képes befogadni. A villanybusz a ZF CeTrax nevű központi villanymotoros hajtását hordozza, a 300 kW csúcsteljesítményű folyadékhűtéses aszinkron motort a (hajtott) B-tengely elé építették be. A buszba olyan feláras extrák is bekerültek, mint a hagyományos visszapillantó tükröket helyettesítő intelligens MirrorEye kamerarendszer, az interaktív érintőképernyős műszerfal, vagy éppen az automata fényszórók és ablaktörlők.
Az autóbusz naponta 11-szer fordul meg a Madrid-Tres Cantos viszonylaton; minden órában 42 kilométert tesz meg, 6 és 14 óra között 294 kilométert, az esti órákban, 18 és 23 óra között pedig 168 kilométert. Mivel a jármű a reggeli újrakezdést szolgáló töltéssel nem tudja teljesíteni a napi 462 kilométeres fordáját, így azt napközben egyszer újra kell tölteni, ez 14 és 18 óra között történik meg. A viszonylatot eddig hagyományos dízelmotorral hajtott autóbuszok szolgálták ki, napi 714 kilométeres futásteljesítménnyel. Mivel a Solaris villanybusza egy feltöltéssel nem rendelkezik ekkora autonómiával, ezért a fordát a közlekedési cégnek rá kellett szabnia a buszra, a 14-től a 18 óráig terjedő időszakban (amíg a busz töltőn van) egy dízelbusz közlekedik a vonalon.
Fotók: Alsa