Hosszú idő után néhány napig ismét a Kravtex-Kühne Csoport típusaival utazhatunk a BKV egyes járatain: ezúttal az alacsony belépésű Credobus Electronell 12 szóló villanybuszt és ennek csuklós változatát, az Electronell 18 típust próbálja ki utasforgalomban a fővárosi közlekedési társaság. A magyar buszgyártó első tisztán elektromos hajtású termékcsaládjának prototípusait az elmúlt napokban a Volán tesztelte elővárosi forgalomban, de a mostani az első alkalom, hogy igazi nagyvárosi körülmények között bizonyíthatják képességeiket.
A magyar buszgyártás legújabb vívmányait jelentő járműveket április 11-től (péntektől), délután 14:00 órától várhatóan a jövő hétfői üzemzárásig lehet kipróbálni két, a fővárost átszelő, 20 kilométer körüli hosszúságú útvonalon: a szóló Electronell 12 a tervek szerint a Gyöngyösi utcát a budai hegyvidékkel összekötő 210-es (hétvégén az egészen a Normafáig közlekedő 210B), míg a csuklós Electronell 18 a megszokott fővárosi tesztútvonalnak számító 8E viszonylaton szállítja majd az utasokat. Az elektromos tesztbuszokra utaló e210, illetve e8E jelzéssel menetrenden felül közlekedő járatok menetrendje már elérhető BudapestGO-ban is, az utazóközönség mindkét járművet díjmentesen veheti igénybe a tesztidőszak alatt. A két elekromos Credobus a budapesti vendégszereplés idejére a kelenföldi autóbuszgarázs lakója lesz. A szóló változat műszaki jellemzőit a típus tavaly júniusi bemutatójáról írt beszámolónkban foglaltuk össze, míg a csuklós változat decemberi premierjéről ebben a cikkünkben tudósítottunk.
Az elmúlt lassan két évtizedben többször megfordultak már a BKV-nál tesztüzemben a Credobus típusai: elsőként még 2007 októberében a BN 12/BN 18 típuspár egy-egy példánya tette tiszteletét a fővárosban, majd ezt követték a rövid életű Citadell sorozat előbb Cummins, majd Iveco motoros változatai, végül pedig 2016 tavaszán az Econell CiTY típus is bemutatkozott Budapesten, ám a próbafutásokat eddig nem követte tényleges beszerzés. Az Electronell széria a szerkezeti alapját jelentő Econell Next sorozathoz hasonlóan alacsony belépésű (low entry) konstrukció, ami jelenleg nem elterjedt a magyar fővárosban, mindazonáltal a típuspár gazdaságos alternatívát kínálhat a kevésbé intenzív utasforgalmú viszonylatok környezetbarát, tisztán elektromos hajtású autóbuszokkal történő kiszolgálására. Az Electronell 18 koncepciója egyébként – alacsony belépésű csuklós villanybusz – világszinten is ritkaságnak számít, különösen a Credobus típusok védjegyének számító 19,5″ tárcsaméretű, „kiskerekes” futóművekkel társítva, amelyek ráadásul magyar beszállítótól, a Rábától érkeznek.
A BKV saját elmondása szerint stratégiai célnak tekinti, hogy biztonságos, megbízható, fenntartható és versenyképes közösségi közlekedési szolgáltatást nyújtó vállalat legyen, ennek érdekében figyelemmel kíséri az autóbuszgyártás XXI. századi fejlesztéseit, és folyamatosan újítja meg gumikerekes járműflottáját – példaként említik a 65 darab Mercedes-Benz Citaro K „maximidi” autóbusz bérleti konstrukcióban történő beszerzését, amellyel a flotta 8%-a újul meg, de a tervek szerint a közeljövőben szóló és csuklós autóbuszokra ír majd ki tendereket a közlekedési társaság. A Kravtex Kft. felajánlásából Budapestre érkezett Credobus Electronell villanybuszok tesztelésével és a mobil FUTÁR fedélzeti egység használatával mind az utasok, mind a BKV és a BKK hasznos tapasztalatokat szerezhet az új technológiákról.
Címlapkép: BKV Zrt.