Az utasigényeket tökéletesen kielégítő belső kialakításról és az elektronikus rendszerek funkcióiról is egyeztettek a BKV, valamint a gyártó szakemberei a cég új Mercedes-Benz Citaro K autóbuszainak gyártása kapcsán Mannheimben. A 65 darabos flotta ezt követően kerül gyártásba a Daimler Buses mannheimi üzemében, de a folyamatban a cégcsoport más létesítményei – nevezetesen a csehországi Holýšovban és a franciaországi Ligny-en-Barrois-ban működő üzemek – is részt vállalnak, sőt, a fényezés erejéig még a Setra neu-ulmi gyáregysége is szerepet kap majd. A 65 darab 10,63 méter hosszú, kétajtós kivitelű Mercedes-Benz Citaro K tartós bérletéről még tavaly novemberben kötött szerződést a fővárosi közlekedési társaság.
A BKV flottájába érkező 65 darab új „maximidi” busz a közlekedési cég beszámolója szerint a kor elvárásainak megfelelő felszereltséggel, ergonomikus utastérrel, fedélzeti kamerákkal és korszerű, az átszállási kapcsolatokat is mutató utastájékoztató rendszerrel rendelkezik majd. Az utasok kényelmét szolgálja az üléseknél elhelyezett USB-töltő csatlakozási lehetőség is. A buszok teljes hosszban alacsonypadlósak és klimatizáltak, a külső- és az utastér-világítást pedig energiatakarékos LED-ek biztosítják. A buszokat Euro VI E környezetvédelmi osztályba sorolt, nagy teljesítményű 7,7 literes Mercedes-Benz OM 936 dízelmotorral szerelik. A K változat, mint azt a kiegészítő kurze (azaz magyarul rövid) típusjelölés is mutatja, a 12 méteres szóló nagytestvér karosszéria- és fődarab-készletét hasznosítja. A modell mintegy másfél méterrel rövidebb az alaptípusnál, 10,63 méteres hosszúságából és a rövidített tengelytávból adódóan pedig kedvező fordulékonysági paraméterekkel bír.
Bár az új járművekre vonatkozó tenderkiírás a lehető legpontosabb műszaki specifikációkat tartalmazta, a gyártás megkezdése előtt bizonyos kérdésekben mégis egyeztetni kellett a gyártóval, hogy a flotta új tagjai tökéletesen igazodjanak majd a budapesti utazóközönség és a közösségi közlekedési rendszer igényeihez. A mannheimi látogatáson több dizájnnal és funkcionalitással kapcsolatos részletet tisztáztak a BKV és a Daimler Buses szakemberei. Egyebek mellett meghatározták a kapaszkodók, a jegykezelő automaták és a leszállásjelzők számát és helyét, a járművezető-fülke műszerfalán található kapcsolók pontos működési elvét, szerepét, valamint kisebb karosszéria- és burkolati elemek színét, fényezését. A megbeszélés kiemelten fontos célja volt, hogy a járművek elektronikus fedélzeti eszközei – különösen az utasszámláló – „Budapest specifikus módon” tudjanak kommunikálni a FUTÁR rendszerrel, illetve mindenben megfeleljenek annak speciális műszaki kritériumrendszerének.
Az Európai Unió átdolgozott átlalános járműbiztonsági rendeletének (GSR II) megfelelve a kocsikat már fejlett a vezetéstámogató rendszerekkel – többek között vészfékasszisztenssel, Sideguard Assist 2 radaros kanyarodássegéddel, éberségfigyelővel, intelligens táblafelismerő és abroncsnyomás-ellenőrző rendszerrel, valamint holttérfigyelő funkcióval – is ellátják, növelve ezzel a közlekedés biztonságát. Szintén az uniós előírásoknak eleget téve, a buszok elektromos és elektronikus vezérlőegységeinek számítógépes rendszerét magas szintű kiberbiztonsági rendszer védi majd a véletlen, vagy rosszindulatú beavatkozásoktól.
A 65 darab (+20 darab opció) maximidi méretű autóbusz tartós bérletéről tavaly novemberben írt alá szerződést a BKV Zrt. a Truck-Trailer & Parts Kft.-vel. A megállapodás 96 hónapra szól és további 24 hónappal meghosszabbítható. A járművek nettó 2 390 802 forint/jármű/hónap áron érkeznek a BKV-hoz.
Grafika: Garamvölgyi Gergő