Az Amerikai Egyesült Államok titkosszolgálatának két elnöki Prevost (ejtsd: prívó) X3-45 busza is csatlakozott Kamala Harris elnök-, és Tim Walz demokrata párti alelnökjelölt kampányához. Az amerikai elnök jelenléte esetén „Stagecoach”-nak nevezett, a köznyelvben „Ground Force One”-ként is emlegetett buszokat a Volvo Buses leányvállalataként működő, idén 100. jubileumát ünneplő kanadai Prevost gyártotta még 2010-ben, Barack Obama első elnöki ciklusának idején. A két jármű akkor 2,2 millió dollárba került, ez mai áron, inflációval számolva 3,2 millió dollárnak, azaz több mint egymilliárd forintnak felel meg.
A 2011-ben szolgálatba állított koromfekete fényezésű „Ground Force One” buszokat a titkosszolgálat részben azért szerezte be, mert a hagyományos limuzinok és más járművek az elnök utaztatása során nem tudtak minden szükséges védelmi és logisztikai igényt kielégíteni, különösen hosszabb utazások esetén. A két Prevost megvásárlása előtt a titkosszolgálat minden alkalommal új buszt bérelt, amikor az elnöknek szüksége volt rá, majd utólag páncélozással és egyéb biztonsági elemekkel szerelte fel a járművet.
A két, immár saját tulajdonú elnöki busz kifejezetten az amerikai titkosszolgálat tervei szerint épült, majd került átalakításra a Hemphill Brothers Coach Company által – a főként Prevost típusokra szakosodott nashville-i (Tennessee állam, USA) vállalkozás szolgáltatásait a Secret Service-en kívül olyan hírességek is igénybe vették már, mint például Beyoncé, Tom Hanks, Jennifer Lopez, Madonna vagy éppen XVI. Benedek pápa. Az USA-ban és Kanadában standardnak számító 45 láb, azaz 13,72 méter hosszú háromtengelyes elnöki kocsik különösen magas szintű biztonsági felszereltséggel rendelkeznek; páncélozottak (elméletileg képesek elviselni egy RPG-támadást is), megerősített, golyóálló üvegezéssel, defekttűrő abroncsokkal, fedélzeti tűzoltó berendezéssel, valamint a homlok- és hátfalon vörös-kék villogókkal is ellátták őket.
A buszok fedélzetén oxigéntartályokat is elhelyeztek, ezek biztosítják a lélegezhető levegőt vegyi támadás esetén. Emellett a járművekben extra készletet tartanak az elnök vércsoportjának megfelelő vérből arra az esetre, ha az elnök megsérülne, és sürgős vérátömlesztésre lenne szüksége.
A két X3-45-ös olyan biztonságos kommunikációs rendszerekkel rendelkezik, amelyek hasonlóak a „Bestia” elnöki limuzinban találhatókhoz. Ez lehetővé teszi az elnök vagy az alelnök számára, hogy bármikor kapcsolatban maradhasson a kormányzati tisztviselőkkel, akár válsághelyzetben is. A belső terük úgy van kialakítva, hogy mobil irodaként is funkcionáljon, illetve védelmet nyújtson a kémiai vagy biológiai támadások ellen is.
A buszok saját tömege megközelíti 20 tonnát, de további műszaki részleteket nem tudni róluk, így azt sem, hogy a Prevost a típushoz akkoriban kínált erőforrások közül a Detroit Diesel S60 vagy a Volvo D13 dízelmotort építette-e be járművek hátuljába – utóbbi tűnik valószínűbbnek, mivel a Detroit Diesel éppen 2010 elején jelentette be, hogy felhagy motorjainak Daimler-csoporton kívüli cégek számára történő értékesítésével, és bár ezt később visszavonták, a Prevost azóta is kizárólag Volvo erőforrással szereli a típusait. A kormányzati buszok alapesetben csak dekoráció nélkül közlekedhetnek, ám elnöki és alelnöki kampányok során kampánybrandinggel is elláthatják őket, ha a jelöltek állják a költségeket. Eddig erre egyszer volt példa, mégpedig Donald Trump és Mike Pence 2020-as kampánya során.