Csuklós BYD B18-as villanybuszt tesztel a Volánbusz

Miskolc és Paks után a Volánbusznál folytatja hazai turnéját a BYD komáromi gyárában összeszerelt csuklós BYD B18-as villanybusz, amelyet a busztársaság júliusban Zalaegerszeg, augusztusban pedig Szeged helyi közlekedésében fog tesztelni. A tesztbusz az első komáromi összeszerelésű csuklós BYD eBus, s technológia próbaként szolgált a hazai csuklós BYD buszok sorozatgyártásának beindításához, ami a kocsi elkészülte után már el is startolt, jelenleg a német Havelbus B18-asait gyártják a kínai gyártó magyar üzemében.

A jármű első utasforgalmi próbáját a Volánbusz 2024. július 3-a és július 14-e között tartja Zalaegerszegen, ahol a társaság már számos tapasztalattal rendelkezik az alternatív meghajtású autóbuszok tesztelése és üzemeltetése terén. Az autóbuszt az utasok az 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 22, 25, 31, 32 és 55 jelzésű járaton vehetik igénybe munkanapokon, a Volánbusz honlapján elérhető menetrend szerint. A jármű töltése a társaság zalaegerszegi telephelyén történik 120 kW-os MVM Titán töltőberendezéssel, amivel a 100%-os töltöttség teljesen lemerült állapotból 3,5 óra alatt érhető el.

A kocsit 511 kWh összkapacitású lítium-vasfoszfát (LFP) akkumulátorai plug-in technológiával és speciális áramszedővel, úgynevezett pantográffal egyaránt tölthetők. A 18,15 méter hosszú járművet a BYD saját fejlesztésű kerékagymotorjai hajtják, amelyek a C-tengelybe lettek beépítve. A motorok csúcsteljesítménye egyenként 150 kW, a hatótávolság pedig a gyártó szerint elérheti a 420 km-t. A B18-ason a hagyományos külső visszapillantó tükröket kamerák helyettesítik; a biztonságos közlekedést emellett holttérfigyelő rendszer segíti, amely szintén kameraalapú. Az utastérben szálcsiszolt kapaszkodók és fahatású padlóburkolat növeli a minőségérzetet.

Zalaegerszegen 2023 júniusa óta 11 darab BYD K9UD típusú, elektromos meghajtású, szóló kivitelű autóbusz zöldíti a helyi flottát. Alternatív meghajtású jármű tesztüzemére legutóbb 2024 májusában került sor a városban, amikor egy hidrogén-üzemanyagcellás autóbuszt próbálhattak ki a Volánbusz utasai és szakemberei. A társaság hamarosan tovább bővíti zöldflottáját, hiszen az elmúlt hetekben egy hidrogénmeghajtású és 20 darab elektromos jármű beszerzésére is vissza nem térítendő támogatást nyert el a HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség pályázatán. A lokálisan zéró károsanyag-kibocsátású buszok a fővárosi agglomerációban, illetve Balatonfüreden, Hajdúszoboszlón, Keszthelyen, Komáromban, Komlón és Tatán teljesítenek majd szolgálatot.

Címkék