Kitekintő

Hétszáz darab csuklós e-busz szállításáról kötött keretmegállapodást a BVG és a Solaris

Történetének eddigi legnagyobb darabszámú, villanybuszokra vonatkozó keretmegállapodását zsebelhette be a Solaris Bus & Coach, miután a lengyel-spanyol buszgyártó nyerte el annak a berlini tendernek a teljesítési jogát, amely 2025 végéig fixen 50 darab, az elkövetkezendő 8 évben pedig opcióban további 650 darab elektromos csuklós autóbusz leszállítását irányozza elő.

A napokban megkötött beszerzési megállapodás, amelyet a BVG felügyelőbizottsága december 8-án ítélt oda hivatalosan a közbeszerzési eljárásban a legkedvezőbb ajánlatot adó Solarisnak, első körben 50 darab akkumulátoros csuklós busz leszállítását tartalmazza; az első jármű várhatóan 2024 végén érkezne Berlinbe, a fennmaradó 49 példány átadására pedig a következő évben kerülne sor. A keretszerződés emellett még további 650 darab jármű lehívására biztosít lehetőséget 2031 végéig. A buszok beszerzése részben saját és részben a német Szövetségi Közlekedési és Digitális Infrastruktúráért Felelős Minisztérium 1699 zéró emissziós és alacsony károsanyag-kibocsátású autóbusz beszerzésének és az üzemeltetésükhöz szükséges infrastruktúra kiépítésének finanszírozására elkülönített 600 millió eurós – mai árfolyamon számolva 226 milliárd forint – keretéből valósul meg oly módon, hogy a szövetségi kormány állja a hagyományos belső égésű motorral szerelt autóbuszok beszerzéséhez képest felmerülő többletköltségek legfeljebb 80%-át, így a kedvezményezettnek a teljes eszközbeszerzés költségeinek „csupán” megközelítőleg felét kell viselnie. Az új buszok állomáshelyéül egy újonnan felépített, 220 elektromos jármű fogadására alkalmas, töltési-, karbantartási- és szerviztevékenységekhez szükséges infrastruktúrával ellátott buszgarázs fog szolgálni, ezt Berlin délnyugati részén, Marienfelde környékén tervezi felhúzni a közlekedési cég.

Az első 50 kocsit 240 kW teljesítményű központi vontatómotorral és Solaris High Energy fantázianevű, nagy energiasűrűségű akkupakkal szereli a gyártó. A tetőre kerülő energiatárolók feltöltése klasszikus dugaszolható aljzaton és áramszedőn keresztül is lehetséges lesz. A járművek üzemeltetését a Solaris saját, telematikai- illetve akkutöltöttségi adatok továbbítása mellett fedélzeti diagnosztikai funkcióval is rendelkező, valósidejű online távdiagnosztikai és felügyeleti, ún. eSConnect flottamenedzsment-rendszere is segíteni fogja.

A BVG napjainkban 228 darab – 106 darab Solaris Urbino 12 electric, 17 darab Solaris Urbino 18 electric, 15 darab Mercedes-Benz eCitaro és 90 darab Ebusco 2.2 – villanybuszt üzemeltet, ami jelenleg a legnagyobb ilyen flotta Németországban. A legújabb szerzemények forgalomba helyezését követően a BVG buszainak már közel 20%-a lesz villanyhajtású, ezt az arányt a társaság, pontosabban a városvezetés 2030-ig 100%-ra szeretné növelni. Ennek megvalósulása azonban kétséges a céldátumig, mivel a társaság menetrend szerinti szolgáltatásban üzemeltetett közel 1500 autóbusza közül jelenleg 228 darab rendelkezik tisztán villamos hajtással, azaz a cél eléréséhez még közel 1300 elektromos busz beszerzése lenne szükséges.

Címkék