Berlinben már nem hat a meglepetés erejével, hogy a város közlekedési társaságára politikai nyomásra rákényszerített rohamtempójú villamosítási program nem megy zökkenőmentesen. Két éve a BVG-nek a város első teles Solaris villanybuszaival gyűlt meg a baja, ugyanis a járművek annyira rosszul teljesítettek a tartósan alacsony hőmérsékleten, hogy nem lehetett őket a forgalomba kiadni az elektromos fűtési rendszer okozta drasztikus hatótáv-lerövidülés miatt. Az érintett Solaris villanybuszoknál a fűtési rendszer működtetése olyannyira nagy akkumulátorkapacitást emésztett fel, hogy nem tudták teljesíteni a gyártó által ígért hatótávot – ezt a problémát végül a gyártó szoftvermódosítással orvosolta. Nem teljesítettek sokkal jobban a BVG szintén frissen beszerzett Mercedes-Benz eCitarói sem, de belföldi gyártó lévén a kocsikat érintő problémák nem kaptak akkora médiavisszhangot.
A közlekedési cégnek most a még forgalomba sem helyezett, sőt, még át sem adott 90 darabos, 65 millió euró értékben beszerzett Ebusco flotta okoz fejfájást. A járműveket a holland gyártónak 2022 december végéig kellett volna leszállítania, 30-at 2022 szeptemberéig, a fennmaradó 60 példányt pedig az év végéig, viszont a 90 kocsiból csupán egyetlen darab került átadásra a BVG részére.
Az Ebusco az átadások megkezdését az ellátási lánc zavaraival és a koronavírus-járvány okozta termelési nehézségekkel indokolta, de a cég közlése szerint már mind a 90 autóbusz elkészült és készek a teljesítésre. Akad viszont más probléma is a buszokkal, ugyanis a Berliner Zeitung információi szerint a BVG szakemberei megállapították, hogy a Kínában gyártott és az Ebusco deurne-i gyárában végszerelt járművek alvázvédelme hiányos, nem megfelelőek a hegesztések és már a rozsda is megjelent a Berlinbe kiszállított előrehozott gyártású prototípuson. A szakemberek szerint ezek a minőségi problémák a későbbiekben még gondot okozhatnak a buszok üzemeltetése során.
A 90 új Ebuscóra ugyanakkor már sürgősen szükség lenne, mivel az utazások száma tavaly több mint 200 millióval növekedett, ám ezzel egy időben a BVG flottájában szolgálatot teljesítő buszok száma egy év alatt 7%-al csökkent: míg 2021 októberében még 1607, addig tavaly év végén már csak 1488 jármű – 113 emeletes, 911 csuklós és 326 szóló dízelmotoros, valamint 138 elektromos busz – közlekedett a cég kötelékében.
A BVG menetrend szerinti szolgáltatásban üzemeltetett autóbuszparkjának jelenleg közel 10%-a elektromos hajtású, az eddig átadott járműveket a Solaris és a Daimler Buses szállította. A berlini közlekedési társaság 2018 nyara óta már 106 darab Solaris Urbino 12 Electricet, 17 darab Solaris Urbino 18 Electricet és 15 darab Mercedes-Benz eCitarót állított forgalomba, beszerzésükkel viszont – mivel a jelenlegi technikai színvonal mellett egyetlen villanybusszal továbbra sem lehet egy az egyben kiváltani egy dízelmotoros városi autóbuszt – csupán 114 hagyományos meghajtású járművet cserélt le.
A társaságnak a berlini szenátus döntése értelmében 2030-ig a teljes meglévő autóbusz-flottáját elektromos hajtású járművekre kellene cserélnie. A villanybuszokra alapozott közlekedés megvalósítása érdekében a BVG-nek a társaság becslése szerint az évtized végéig mintegy 5,4 milliárd eurót, azaz több mint 2000 milliárd forintot kellene az autóbusz-flottájának villamosítására költenie.
Címlapkép: dpa