Kitekintő

Hibrid hajtással is elérhető lesz az MAN Lion’s Intercity LE

2023-tól EfficientHybrid hajtásmodullal is felvértezhetik a megrendelők az MAN tavaly ősszel bemutatott és általunk is kipróbált helyközi, illetve városi forgalomra szánt alacsony belépésű modelljét, a Lion’s Intercity LE-t. A típusból jelenleg kétféle hosszváltozat szerepel a német gyártó kínálatában, a közel 12,5 méter hosszú kéttengelyes alapkivitel, valamint ennek 700 mm-rel megnövelt tengelytávú változata. A típusból piaci bevezetése óta az MAN szerint már több száz példányt rendeltek, és egy jelentős, összesen 940 darabos keretszerződés is befutott a modellre a Deutsche Bahn regionális buszközlekedésért felelős divíziójától.

A Lion’s Intercity LE a teljes modellcsalád piacra dobását követően három különböző karosszériaváltozatban, összesen hatféle – három helyközi és három városi jellegű – kivitelben szerepel majd az MAN kínálatában. Ezek közül első körben a helyközi felhasználásra szánt kéttengelyes verziók, név szerint a 12 449 mm hosszú 42C kódjelű kivitel, valamint a 700 mm-rel hosszabb 43C változat vált elérhetővé. A városi adaptációk (32C, 33C) sorozatgyártása az EfficentHybrid hajtásrendszer kínálatba történő beemelésével egy időben, 2023 első negyedévében kezdődik meg, a háromtengelyes csúcsváltozat (34C, illetve 44C) pedig a harmadik gyártási fázisban, 2024-től lesz a kínálat része. Az új Lion’s Intercity LE a normálpadlós testvéréhez hasonlóan Törökországban, az MAN ankarai gyárában készül, a sorozatgyártása 2022 januárjában indult el.

A típuscsaládban a 2019-es Busworld seregszemlén bemutatott, kis üzemanyag-fogyasztású és nagy terhelhetőségű, hathengeres, 9 literes MAN D1556 LOH dízelmotor szolgál erőforrásként, amely háromféle, 280, 330 vagy 360 lóerős (rendre 206, 243, illetve 265 kW) teljesítményszinttel, valamint 1200 és 1600 Nm közötti maximális forgatónyomatékkal választható. A D15-ös motor külön átalakítás nélkül működtethető zsírsav-metil-észter (FAME) üzemanyaggal, valamint hidrogénezett növényi olajjal (HVO) és szintetikus üzemanyaggal (XtL) is. Ehhez az erőforráshoz opcionálisan 2023-tól válik elérhetővé a Lion’s Cityből ismert, automatikus start-stop rendszerrel kiegészített MAN EfficientHybrid hajtásmodul, amely az MAN állítása szerint jelentősen hozzájárul az üzemanyag-fogyasztás és ezáltal a károsanyag-kibocsátás csökkentéséhez.

Az MAN saját nevezéktanában az EfficientHybrid nevet viselő, 48 V-on üzemelő rendszer nagy vonalakban egy, a motor és a nyomatékváltó közé beépített, 12 kW teljesítményű indítógenerátoron alapszik, amely túl azon, hogy az indítómotor szerepét is ellátja, elinduláskor és gyorsításkor 220 Nm plusz nyomatékkal segít be a dízelmotornak, csökkentve annak terhelését és ezáltal fogyasztását. Ezen kívül a fékezések alkalmával lehetőséget biztosít a mozgási energia egy részének elektromos formában való visszanyerésére is, amelyet a rendszer a tető bal felső sarkában elhelyezett, Ultracap nevű, 40 Wh tárolókapacitású szuperkondenzátor egységben tárol – később ezt az energiát használja fel a belső égésű motor már említett megtámogatására. A rendszert és annak energiatárolóját 2,6 millió stop-start ciklusra tervezték.

A képek illusztrációk, forrás: MAN Truck & Bus SE

Címkék