Január 1-én új időszámítás kezdődött Szombathely helyi közösségi közlekedésében, ugyanis több mint hét évtized után búcsúzott a várostól az állami közszolgáltató, helyét az osztrák többségi tulajdonban lévő Blaguss Agora Hungary Kft. vette át. A feladatot a Blaguss cégcsoport a nyáron megkötött közszolgáltatási szerződés szerint 10 évig fogja biztosítani 33 darab újonnan beszerzett Mercedes-Benz típusú autóbusszal.
A MÁVAUT Autóbuszközlekedési Nemzeti Vállalat Szombathelyi Főnöksége 1951 nyarán vette át a településen az 1950 végétől üzemeltetett villamospótló autóbuszjáratok közlekedtetését, a szolgáltatást kezdetben 2 Rába Speciál és 1 Mercedes-Benz gyártmányú autóbusszal végezte a vállalat két vonalon. A viszonylatok száma 1969-re 18-ra emelkedett, ekkor 14 Ikarus 620-as autóbusz járta a város vonalait. Időközben számos szervezeti változásra is sor került, 1954-től 71. sz., 1955-től 61-es, 1957-től 62-es, 1962-től pedig már 17. sz AKÖV (Autóközlekedési Vállalat) néven működött a szombathelyi autóbusz-közlekedést biztosító vállalat. 1970 őszén egy újabb átszervezést követően jelent meg Szombathely helyijáratos autóbuszainak oldalán a „Voláncsiga”, ugyanis ekkor alakult meg a 17. sz. AKÖV-ből a 17. sz Volán Vállalat, amelyet 1986-ban Vasi Volánnak neveztek át; a személyszállítási vállalat 1993. január 1-én alakult részvénytársasággá, 2006. január 1-én pedig zártkörűen működő részvénytársasággá. A Vasi Volán a Volán társaságcsoport 2015-re lezajlott strukturális átalakítását követően az ÉNYKK regionális közlekedési központ részeként működött tovább, amely végül a 2019-es integráció során olvadt be a Volánbusz Közlekedési Zrt.-be.
Szombathely és a Vasi Volán között a 90-es évek végére példaértékű kapcsolat alakult ki, s az önkormányzat többször is jelentős összegekkel támogatta a vállalatot a színvonalas közösségi közlekedés biztosítása érdekében. 1997-ig kizárólag Ikarus gyártmányú autóbuszok közlekedtek Szombathelyen. A Vasi Volán 1997-ben frissítette először flottáját külföldről beszerzett autóbuszokkal: ekkor 4 darab használt Setrát vásárolt a közlekedési cég, az autóbuszokat az önkormányzat támogatásából szerezte be a vállalat, úgy mint az 1999-ben érkezett, orosz exportból visszamaradt 6 darab 263-ast is – utóbbiakból 5 példány a 2021. január 31-i üzemzáráskor még forgalomban volt. A társaság 2002-ben is kapott támogatást a várostól, ekkor a három darab vadonatúj MAN SL 283-as beszerzéséből kettőt az önkormányzat finanszírozott.
Szombathely első alacsonypadlós autóbusza 2006-ban érkezett, a jármű a Vasi Volán Zrt. és a szigethalmi székhelyű Auto Rad Controlle Kft. együttműködésében épült a közlekedési vállalat szombathelyi járműfenntartási üzemében. Az ötajtós, 18,7 méter hosszú ARC V187.01 prototípust, melynek tervezője a szombathelyi kötődésű Kumor Gyula volt, még további két csuklós és öt szóló, 13,4 méter hosszú ARC V134-es követte. A szombathelyi járműpark 2009-2011 között nagymértékű megújításon ment keresztül, ebben az időszakban 21 darab alacsony belépésű Credo BN12-es állt szolgálatba a városban, ezáltal akkor 8,8 évre csökkent a járműpark átlagéletkora.
A helyi flotta legfiatalabb tagjai 2020 őszén álltak forgalomba Szombathelyen. A hét darab vadonatúj csuklós Mercedes-Benz Conecto G-t a Volánbusz az egykori jogelőd társaságtól, a Vasi Volántól megörökölt, elöregedett flotta átlagéletkora és az autóbuszok közlekedtetéséből keletkező károsanyag-kibocsátás csökkentése érdekében állította forgalomba a város közgyűlésének kérésére. A típusból 90 darab érkezett 2020 folyamán a Volánbusz és a Volán Buszpark 2019-ben megindított járműfiatalítási programjának részeként a hazai utakra. A járművek Szombathely mellett Győrben, Gyulán, Székesfehérváron és Zalaegerszegen álltak munkába, a teljes megrendelés harmada pedig a budapesti elővárosi forgalomban közlekedik.
A Volánbusz 70 évvel azután, hogy jogelődje átvette villamospotló autóbuszjáratok üzemeltetését, 441 kilométer összhosszúságú vonalhálózattól, 17 törzs, 7 hivatásforgalmú és 8 időszakos vonaltól búcsúzott a városban. A társaság helyi állománya december 31-e üzemzáráskor közel 45 darab aktív autóbuszból állt; a fiatalabb járművek, a Credók, az ARC-k és a Mercedes-Benz Conectók átcsoportosításra kerülnek, a szombathelyi Ikarusokat pedig valószínűleg selejtezni fogja a vállalat.
A Blaguss Agora a szolgáltatást 33 darab Mercedes-Benz gyártmányú autóbusszal látja el január 1-től; a szombathelyi utazók szolgálatába 25 szóló és 5 darab csuklós kivitelű Mercedes-Benz Citaro, valamint 3 darab Mercedes-Benz Sprinter minibusz állt – utóbbiak furgonként kezdték pályafutásukat, autóbusszá történő átépítésüket a lengyel Mercus-Bus végezte. A vadonatúj járművek mindegyike klimatizált és alacsonypadlós kialakítású, ezen kívül jegykiadó automatákkal is felszerelik őket majd a jövőben.
FRISSÍTÉS
Cikkünk megjelenése után a Volánbusz Zrt. az alábbi állásfoglalást juttatta el portálunkhoz:
„A Volánbusz szabályos, a valós költségekre fedezetet nyújtó pályázatot adott be, és mivel megítélése szerint a kihirdetett eredmény a pályázati felhívásban foglaltakra, a jogszabályi környezetre, valamint a benyújtott ajánlatok tartalmára tekintettel jogszerűségi aggályokat vet fel, a közlekedési társaság Szombathely Önkormányzatával szemben jogszabálysértés tényének megállapítása iránt indított polgári pert a Szombathelyi Járásbíróságon.”
Fotók: Garamvölgyi Gergely