Magazin

Volánbusz: a helyzet jogszerű rendezésére törekszünk Hódmezővásárhelyen

A Volánbusz a Hódmezővásárhely helyi közösségi közlekedési közszolgáltatásának ellátása körül kialakult vitás helyzet jogszerű, minden érintett számára megfelelő rendezésére törekszik – közölte portálunkkal vasárnap délután az állami busztársaság.

A Volánbusz közleménye szerint a vállalat, mint felelős közszolgáltató ebben a kérdésben is az utasok magas színvonalú kiszolgálásának biztosítását tartja elsődleges céljának.

Mint ismert, a Volánbusz 2021. február 26-án tájékoztatást adott ki arról, hogy Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata új szolgáltatót bízott meg március 1-étől a helyi személyszállítási feladatok ellátására. A feladatot jelenleg ellátó Volánbusz azonban nem kapott a közszolgáltatási szerződés jogszerű megszüntetéséről szóló hivatalos értesítést, így a továbbiakban is elindítja járatait.

Előzmények

A hódmezővásárhelyi önkormányzat 2020. november 19-én intézett ajánlatkérést a Volánbusz és további öt cég felé a személyszállítási közszolgáltatás 2021. március 1-jétől történő ellátására vonatkozóan arra hivatkozva, hogy veszélybe került a szolgáltatás biztosítása a városban. Az eljárásban két ajánlat érkezett, egyik a Jovány Busz Kft., a másik pedig a VIP Travel Kft. részéről. A város 90-95 millió forintos éves üzemeltetésű személyszállítási közszolgáltatásának két éves ellátásáról szóló tendert végül a város új buszközlekedési koncepcióját kidolgozó Jovány Gyula cége, a Jovány Busz Kft. nyerte.

A pályázatra a jelenlegi szolgáltató, a Volánbusz Zrt. nem nyújtott be ajánlatot, egyrészt mivel a pályázati anyag számtalan formai hiányosságtól szenvedett, másrészt pedig a Volánbusz álláspontja szerint az új szolgáltató kiválasztását indokoló szükséghelyzeti intézkedés, mint ahogy most sem, korábban sem állt fenn, így a 2020. november 19-én közzétett ajánlatkérésnek hiányzott a megfelelő jogalapja – azaz jogellenes volt. A Volánbusz véleménye szerint a társaság nem követtett el súlyos szerződésszegést, és különösen nem fejtett ki olyan tevékenységet, amely miatt lehetetlenné vált volna a szolgáltatás további elvárható igénybevétele, illetve a közlekedési cég nem vált képtelenné a szolgáltatás nyújtására, amit mindennél egyértelműbben bizonyít, hogy a megrendelő elvárásainak megfelelően jelenleg is végzi azt. A társaság továbbra is a 2018-ban pályázat útján elnyert, 2019. január 1-től 2023 végig tartó közszolgáltatási jogviszonyát tartja hatályosnak, már csak azért is, mert nem kapott a közszolgáltatási szerződés felmondásáról szóló hivatalos értesítést, a szolgáltatóváltásról is a médiából értesült először. A város polgármestere, Márki-Zay Péter szerint, mivel a két fél nem írta alá a szerződést, így egy életbe nem lépett megállapodást nem lehet és nem is kell felmondani. A 2019. január 1-től hatályos közszolgáltatási szerződés valóban nem került aláírásra egyes részletszabályok folyamatos egyeztetése miatt, ugyanakkor a szerződés megkötéséről szóló közgyűlési határozatnak és a kölcsönösen meghatározott szerződéses rendelkezéseknek megfelelően a szerződésben foglaltakat mindkét fél folyamatosan teljesítette, így az érvényesnek tekinthető a ráutaló magatartás miatt – az a körülmény, hogy a Volánbusz Zrt. folyamatosan teljesítette a szolgáltatást és a város önkormányzata az ellentételezést kifizette a szerződés érvényességét bizonyítja akkor is, ha az nem került aláírásra. Jelen állás szerint, ha a kialakult vitás helyzetet nem sikerül peren kívül rendezni, akkor több, mint valószínű, hogy a szerződés jogellenes egyoldalú felbontásának összes szankcióját a hódmezővásárhelyi önkormányzatnak kell majd viselnie.

Az érvényben lévő szerződése felbontásáról szóló hivatalos tájékoztatás hiányában a Volánbusz, mint ahogy azt korábban is közölték, a lakosság érdekeit szem előtt tartva 2021. március 1. üzemkezdettől az ügy megnyugtató rendezéséig a továbbra is a megszokott menetrend szerint indítja helyi járatait, így hétfőtől két szolgáltató buszjáratait is igénybe vehetik majd a vásárhelyi utazók. Márki-Zay Péter a város helyi közösségi közlekedése kapcsán publikált Facebook-bejegyzésében közölte, hogy a Volánbusz ugyan szolgáltathat Hódmezővásárhelyen, „de a város ezt nem fogja kifizetni”. Külön érdekesség továbbá ebben a bejegyzésben, hogy a polgármester állítása szerint a Volánbusz március elsejétől felmondással fenyegetett helyi járatos gépkocsivezetőinek bért emelt. Mint hozzáteszi, bizonyára azért, hogy ne menjenek át az új „versenytárshoz”. (Mindazonáltal portálunk úgy tudja, hogy az érintett járművezetőknek eszük ágában sem volt „átigazolni” a versenytársnak aligha nevezhető, és komolyan is csak fenntartásokkal vehető vállalkozáshoz. Természetesen mondani sem kell, hogy a Volánbusz egyetlen helyi buszvezetőnek sem tervez felmondani, és fizetést sem emelt azért, hogy munkatársai ne menjenek át a Jovány Busz Kft.-hez.) Emellett a polgármester  posztjában és heti élő bejelentkezésében azt is megjegyzi, hogy amíg a szolgáltatóváltást be nem jelentették, a Volánbusz mindenhonnan levetett, öreg és magaspadlós, – állítása szerint még 2019-ben is – sokszor 40 éves csuklós buszokat közlekedtetett a városban.

Az igazság az, hogy a társaság Hódmezővásárhelyen 2019 január elseje óta négy darab, 2015 decemberében újonnan beszerzett, Euro 6-os környezetvédelmi besorolású Isuzu Citibus (címlapképünkön), valamint további két darab Euro 5-ös minősítésű Credo EN 12 típusú szóló autóbusszal biztosítja a szolgáltatást; ezen járművek átlagéletkora nem éri el a 7 évet sem.  A 40 éves csuklós autóbuszok kapcsán érdemes kiemelni, hogy városban évek óta nem közlekednek csuklós autóbuszok az alacsony járatkihasználtság miatt, Hódmezővásárhely utolsó helyi kivitelű, 1995-ös évjáratú csuklós Ikarusát pedig már 2017-ben kivonta a forgalomból a Volánbusz jogelődje, a DAKK Zrt. – a busz egyébként már selejtezése előtt is helyközi-tartalék feladatokat látott el 2009 óta.

A Jovány Busz Kft. SLU-762 forgalmi rendszámú VDL Jonckheere ProCity midibusza még Lengyelországban 2018 márciusában (Fotó: phototrans.eu)

A Jovány Busz Kft. ezzel szemben a közszolgáltatás biztosítását négy darab, már két országban, nevezetesen előbb Belgiumban, majd később Lengyelországban is leselejtezett, 2007-2008-as évjáratú VDL Jonchheere ProCity midibusszal tervezi ellátni hosszútávon. A szolgáltatást viszont a cég hétfőtől mindössze két saját járművel tudja megkezdeni, a flotta másik két tagja ugyanis nem kapta meg a forgalomba állításhoz szükséges engedélyeket. A vállalkozónak a hétfői zavartalan indulás biztosításához Budapestről kellett Mercedes-Benz Citaro autóbuszokat bérelnie, mint fogalmazott: „tisztességes haszna kárára”. Jovány Gyula a Vásárhelyi Televízió hírműsorában elmondta, hogy buszai közül kettő „hatósági hiba” miatt nem kapta meg időben a szükséges engedélyeket, így azok a vásárhelyi közösségi közlekedésben egyelőre nem vehetnek részt.

Címkék