Magazin

Lezárult a Zöld Busz Mintaprojekt kaposvári tesztje

A Zöld Busz Program demonstrációs mintaprojektjének kaposvári állomásán is befejeződött az az egy hónapon át tartó tesztidőszak, melynek során a Kaposvári Közlekedési Zrt. üzemeltetésében egy tisztán elektromos hajtású MAN Lion’s City 12 E típusú autóbusz vett részt a város helyi közlekedésében. A jármű a tesztidőszak alatt 6 ezer kilométert futott a városban, egyetlen feltöltéssel átlagosan 300 kilométert volt képes megtenni. A villanybusszal a gépkocsivezetők és az utasok is egyaránt elégedettek voltak, az elektromos tesztbusz a város dombos területein is kiválóan teljesített.

Steiner Attila, az Innovációs és Technológiai Minisztérium körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára a program kaposvári állomásának projektzáró eseményén hangsúlyozta, hogy Magyarország vállalta, hogy 2050-re klímasemleges országgá válik. E cél elérésében fontos lépés a közlekedésből eredő szén-dioxid kibocsátás csökkentése, amely ma az ország emissziójának 20 százalékáért felelős. Steiner Attila kiemelte azt is, hogy a kormány 36 milliárd forintot fordít a Zöld Busz Programra a következő években, biztosítva, hogy a környezetvédelmi szempontoknak leginkább megfelelő, elektromos hajtású járművek kerüljenek forgalomba a helyi közösségi közlekedésben.

A Zöld Busz Program és demonstrációs mintaprojektje egy évvel ezelőtt indult, a különböző gyártóktól érkezett buszokat különböző évszakokban és domborzati viszonyok között próbálhatták ki az utazók a 25 ezer lakosnál népesebb városokban – jegyezte meg. Hozzátette, ezalatt sok tapasztalatot szereztek, nagy mennyiségű adat gyűlt össze, amely segíti a program további fejlesztését.

Steiner Attila elmondta, hogy a Zöld Busz Program május 31-én zárult első pályázatán 80%-ban támogatták elektromos autóbuszok vásárlását és 60%-ban töltőinfrastruktúra kiépítését. A kezdeti 4,7 milliárdos keretet 18,37 milliárdosra növelték, lehetőséget adva 123 elektromos busz beszerzésére. A járművekből 100-at a Volánbusz szerez be, ezekből 40 darab Mercedes-Benz eCitaro már meg is érkezett a napokban a közlekedési társasághoz.

Az államtitkár szólt arról, hogy a 123 busz évente minimum 8 ezer tonna szén-dioxid kibocsátástól mentesíti a környezetet, ezt a mennyiséget 120 ezer kifejlett fa tudná megkötni. Az új járművek üzemeltetése a környezetvédelmi hatások mellett a pénztárcának is kedvező, működtetésük a dízelüzeműhöz képest 60 forinttal olcsóbb kilométerenként, ami évi 400 millió forint megtakarítást jelent a közszolgáltatóknak.

Steiner Attila kiemelte, több finanszírozási lehetőséget is vizsgálnak a program kiterjesztésével, az elektromos buszok meghonosításával összefüggésben, s emellett közölte, hogy új pályázatokat is megnyitnak a közeljövőben, hogy minél több város be tudjon kapcsolódni a programba.

Fotók: MBI/Garamvölgyi Gergely, forrás: MTI/MBI

Címkék