A pécsi közösségi közlekedésért felelős Tüke Busz Zrt. nyolc, a miskolci MVK Zrt. pedig tíz elektromos autóbusz beszerzéséhez és a kapcsolódó töltő-infrastruktúra kiépítésére nyújtott be támogatási kérelmet idén tavasszal a Zöld Busz Program első pályázati eljárásában. A baranyai megyeszékhely buszos cége 1,17 milliárd, a miskolci közlekedési társaság pedig 1,5 milliárd forintos vissza nem térítendő támogatást kap az autóbuszok és a szükséges töltési infrastruktúra telepítéséhez. A konkrét eszközvásárlásról szóló feltételes közbeszerzéseket minkét város még a pályázatok elbírálása előtt megindította, eredményességük attól függött, hogy a beszerzés finanszírozását biztosító pályázati igények támogatást nyernek-e az Innovációs és Technológiai Minisztériumtól.
Pécs már eddig is élen járt idehaza az elektromos buszközlekedés bevezetésében, hiszen a vidéki megyeszékhelyek első komolyabb darabszámú villanybusz-flottáját is itt állították üzembe még tavaly nyáron. A 10 darab tisztán elektromos hajtású autóbuszt, amelyeket a 2017 óta magyarországi gyártókapacitással is rendelkező kínai BYD szállított a Tüke Busz Zrt. részére, az önkormányzat az Integrált Közlekedésfejlesztési Operatív Program (IKOP) keretében korábban elnyert 1,7 milliárd forintos fejlesztési támogatásból vásárolta.
A Zöld Busz Program nyújtotta 1,17 milliárd forint értékű pályázati finanszírozásból beszerzésre kerülő nyolc villanybuszt várhatóan jövő év első felében vehetik birtokba a pécsi utazók, s forgalomba állításuk után pedig a pécsi közösségi közlekedésben naponta részt vevő buszok mintegy 20%-a lesz tisztán elektromos meghajtású. A járművek a januárban meghirdetett pályázati kiírás szerint teljes hosszban alacsonypadlós (low floor) kivitelűek lesznek. Az eljárásban megajánlott busztípus hossza legfeljebb 13 000 mm lehet, és további alapfeltétel a 2-2-2 ajtóképlet, valamint, hogy a járműveknek legalább 60 személy befogadására kell alkalmasnak lenniük, ezen belül pedig minimum 21 fix ülőhelyet kell biztosítaniuk az utazóközönségnek. Emellett Pécs leendő villanybuszaiba kerülő akkupakknak minimum 250 kilométer megtételét kell biztosítaniuk még azelőtt, hogy töltöttségük 20%-ig csökkenne. Az ajánlattevők pályázataikat 2021. október 29-ig nyújthatják be. Az ajánlatok elbírálása során nem a megajánlott vételár az egyetlen odaítélési kritérium: a bíráló bizottság figyelembe veszi a teljes járműgaranciát és akkumulátor-élettartam garanciát, az álló- és ülőhelyek számát, valamint a buszok energiafogyasztását az UITP SORT 2 előíráson alapuló fogyasztásmérések alapján.
A borsodi megyeszékhely közösségi közlekedését 10 darab villanybusz fogja segíteni, ezek várhatóan a jövő év közepén érkeznek majd meg. A Miskolc Városi Közlekedési Zrt. mintegy 1,5 milliárd forintos kormányzati támogatásból szerzi be a zéró emissziós járművekhet, valamint az összes jármű egyidejű töltésére is alkalmas töltő infrastruktúrát. A miskolci pályázat támogatási intenzitása meghaladja a 80%-ot, vagyis a beruházás értékének alig 20%-át kell a városnak finanszíroznia. A MVK-nak jelenleg több mint 140 üzemképes autóbusza van, ennek kicsivel több mint a felét teszi ki a 2015-től forgalomba állt 75 CNG-üzemű autóbusz, tehát körülbelül 70 dízelüzemű jármű cseréje sürgető. A nyertes pályázatnak köszönhetően ebből válthatnak ki jövőre 10-et az elektromos buszok.
Az igényelt támogatásból az MVK tenderkiírása szerint Miskolc 10 darab új, teljes hosszban alacsonypadlós, kizárólag elektromos hajtással rendelkező, M3/I osztályú városi szóló autóbuszt szerezne be az autóbuszokkal kompatibilis, európai szabvány szerinti, CCS (Combined Charging System) rendszerű, egyenáramú (DC) töltőállomások leszállításával és üzembe helyezésével együtt. Az autóbuszokat a majdani nyertes ajánlattevőnek legalább 25 kW hűtőteljesítményű klímaberendezéssel, egységes külső és belső vizuális, valamint belső hangos utastájékoztató berendezéssel, oldalanként 2-2 nyitható ablakkal, ajtónként 1-1 kamerás utasszámláló berendezéssel, tolatókamerával és biztonsági kamerarendszerrel is fel kell szerelnie. A pályázat továbbá WiFi szolgáltatás és USB töltőpontok – járművenként legalább 20 darab – kiépítését is tartalmazza. A töltőinfrastruktúrának képesnek kell lennie valamennyi autóbusz párhuzamos (egyidejű) töltése esetén is legfeljebb 5 óra alatt 100%-os töltöttségig tölteni az egyes járműveket.
A töltőállomások kialakításához az MVK telephelyén az elektromos hálózatot is fejleszteni kell, valamint egy új transzformátorállomást is üzembe kell helyezni. A nyertes ajánlattevőnek a teljes beszerzési mennyiség szállítását és a kapcsolódó szolgáltatásokat 2022. május 15-ig kell majd teljesítenie. A miskolci pályázati kiírásról részletesen itt írtunk.
A Zöld Busz Program első pályátati eljárásában nyújtott támogatásoknak köszönhetően 123 elektromos autóbusz és 4 önjáró trolibusz beszerzése történik meg a közeljövőben. A járművekből 100-at a Volánbusz állít majd forgalomba: Budapest vonzáskörzetében 40, hat megyeszékhelyen pedig további 60 villanybusz korszerűsítené a társaság járműparkját – Győrben 13, Székesfehérváron 12, Zalaegerszegen 11, Szolnokon 10, Szegeden 8, Egerben pedig 6. Mint azt már fentebb részleteztük, a kormányzati program keretében Miskolc 10, Pécs a meglévő 10 elektromos autobusza mellé még további 8 villanybuszt vásárol, Veszprémbe pedig 5 elektromos autóbusz érkezik majd. A 4 önjáró trolibusz, amint azt korábban megírtuk, Szeged helyi közlekedését fogja segíteni a jövőben. Az igényelt támogatások összértéke megközelíti a 18,4 milliárd forintot. A kormány legfeljebb 80%-os intenzitással támogatja a beszerzéseket, a közel 25 milliárdos összértékű beruházások önrészét, jelen esetben 7 milliárd forintot a pályázóknak kell majd biztosítaniuk.