Történetének eddigi legjobb évén van túl a Solaris, legalábbis ami az eladásokat illeti. Az idehaza sokak által példaképnek tekintett lengyel buszgyártó összesen 1487 értékesített autóbusszal zárta az elmúlt esztendőt, ami nem csak az egy évvel korábbi, a cég mércéjével csalódást jelentő 1226 legyártott járműhöz képest jelent számottevő növekedést, de 90 darabbal túlszárnyalja még a korábbi rekordot jelentő 2017-es esztendő eladási darabszámait is. A 2018 óta a spanyol CAF csoport tulajdonát képező cég bevétele szintén minden eddigi csúcsot megdöntve 2019-ben meghaladta a 2,6 milliárd lengyel złotyt, átszámítva közel 190,7 milliárd forintot – ez közel 40%-os bővülést jelent. Az átadott járművek összetételéből jól látszik a piaci tendenciák változása is: a városi szegmensben egyre jobban előretörnek a villanybuszok a belső égésű (dízel, CNG) motorral hajtott típusok rovására.
A töretlenül folytatódó exportsikerek ellenére a legnagyobb piacot 2019-ben is a lengyel hátország jelentette: belföldön összesen 434 darab Solaris autóbusz talált gazdára. Ezzel hazájában a Solaris piaci részesedése a városi buszok szegmensében az egy évvel korábbi arányt 9%-kal meghaladva elérte a 42%-ot, ami pontosan a duplája a második helyezett, egyébként szintén helyi gyártóbázissal (is) rendelkező MAN 21%-os részesedésének. A hagyományosan a lengyel gyártó erősségének számító német piacon tavaly 283 Solaris autóbusz fogyott, az öt legfontosabb célország listáján az előzőeken kívül Belgium, Litvánia és Olaszország szerepel, rendre 160, 106 illetve 82 eladott járművel.
A piaci átalakulás szempontjából érdekes adat, hogy 2019-ben az egy évvel korábbi 29%-ról 40%-ra nőtt az eladott mennyiségen belül a részben, vagy teljesen elektromos hajtásrendszerrel szerelt típusok (dízel-elektromos hibridek, akkumulátoros villanybuszok illetve trolibuszok) aránya. A jövő városi buszainak kikiáltott akkumulátoros elektromos modellekből tavaly 162 darabot adtak el, ami már önmagában is 51%-os növekedést jelent a 2018-as adathoz képest, de az eladások idén lőnek csak ki igazán: a már meglévő megrendelések alapján a Solarisnál 2020-ban legalább 500 elektromos hajtású autóbusz átadásával számolnak. A képet némileg árnyalja, hogy a konkrétan 506 darabos pillanatnyi rendelésállomány több, mint fele két nagy kontingensből áll össze, ebben benne van ugyanis a Varsó részére szállítandó 130 darab csuklós elektromos autóbusz és a milánói Azienda Trasporti Milanesi (ATM) közlekedési társasággal kötött, 250 szóló villanybuszra vonatkozó keretszerződés is. Amennyiben a tervekben szereplő összes kocsi leszállításra kerül, az több, mint nyolcszoros növekedést jelent majd a 2017-es villanybusz-eladásokhoz képest.
Iparági szakértők az előttünk álló évekre az elektromos hajtással szerelt városi autóbuszok arányának további meredek emelkedését jósolják, amit az Európai Unió, illetve Svájc és Norvégia területén forgalomba állított villanybuszok számának alakulása is jól szemléltet: 2018-ban még csak 1313 ilyen jármű állt forgalomba, tavaly viszont már 2341, ami egy év alatt 78,3%-os növekedésnek felel meg. A Solaris 2011-ben az elsők között lépett piacra tisztán elektromos hajtású busztípussal, és azóta is őrzi az európai villanybusz-szegmens élmezőnyében elfoglalt pozícióját – ez tavaly a harmadik helyre volt elég a VDL és a BYD mögött.
A siker alapja a Solarisnál is az innováció és a termékkínálat folyamatos fejlesztése. Amint arról mi is rendszeresen tudósítottunk, a bolechowói gyártó számára e téren is mozgalmasan telt az elmúlt év: júniusban a stockholmi UITP kongresszuson bemutatkozott a Solaris vadonatúj hidrogénhajtású autóbusza, a Ballard Power Systems tüzelőanyag-cellás hajtásrendszerével felszerelt Urbino 12 Hydrogen, sőt, a dél-tiroli (Olaszország) SASA Bolzano közlekedési vállalat részéről már meg is érkezett az első, 12 darabos megrendelés a típusra. Szintén komoly újdonságot jelentett a lengyel cég valaha gyártott leghosszabb közúti járműve, a duplacsuklós Trollino 24 trolibusz, melyet az októberi Busworld 2019 kiállításon láthattunk először. Ezen a modellen mutatkozott be a Solaris városi típuscsaládjához rendelhető új MetroStyle optikai csomag is. A duplacsuklós járművel a gyártó célja egy platform kialakítása a jövőbeli, sorozatban gyártandó nagy utaskapacitású hibrid-, elektromos- és trolibuszaihoz. Szintén a brüsszeli Busworld seregszemlén debütáltak a Solaris buszokhoz elérhető legfrissebb technikai vívmányok, mint például a német BMZ-vel közösen fejlesztett nagy kapacitású Solaris High Power+ akkumulátorcsalád, a szilícium-karbid (SiC) félvezető technikát használó hajtásszabályzó inverter, az eSConnect flottamenedzsment-rendszer, illetve az olyan aktív vezetéstámogató, baleset-megelőző funkciók, mint a busz holttereit figyelő, a buszvezetőt a veszélyhelyzetekre fény- és hangjelzéssel is figyelmeztető Mobileye Shield+ okos kamerarendszer, a Collision Mitigation System (CMS) nevű radaralapú automatikus vészfék-asszisztens, vagy éppen a visszapillantó tükröket helyettesítő MirrorEye kamerarendszer.
Természetesen 2020-ban sem maradunk Solaris újdonságok nélkül: idén érkezik a látványtervek formájában már megszellőztetett, főként a skandináv vásárlók igényei szerint fejlesztett háromtengelyes, alacsony belépésű Urbino 15 LE Electric, amely a hírek szerint kizárólag elektromos hajtással lesz kapható. A lengyel buszgyártó termékei jelenleg a világ 32 országának több, mint 750 városában találhatók meg, a cég 1996-os alapítása óta eddig közel 19 000 járművet adott át a megrendelőknek.
Több kép is van! Galéria megtekintéséhez kattintson ide!
Fotók: Solaris Bus & Coach