A brit piackutató cég, az Interact Analysis tanulmánya szerint 2025-re az Európában újonnan regisztrált elektromos autóbuszok piaci részesedése elérheti majd a 40%-ot is. Már 2019-ben háromszorosára nőtt a forgalomba helyezett elektromos autóbuszok aránya 2018-hoz képest – a piaci részesedés tavaly 12% volt, idén várhatóan ez az arány 20%-ra fog növekedni.
Nyugat-Európában és Lengyelországban 2019 rekordév volt a zéró emissziós autóbuszok eladása tekintetében. A regisztrált elektromos autóbuszok száma már szeptemberben átlépte az 1000 darabot, így a tavalyi év végül 1687 darab villanybusz értékesítésével zárult – 2018-ban ez a szám még csak 548 darab volt, vagyis míg 2018-ban az európai elektromos buszpiac 48%-kal nőtt 2017-hez képest, addig 2018 és 2019 között az Európában regisztrált nulla károsanyag-kibocsátású buszok száma már megháromszorozódott.

2019-ben az öreg kontinensen 386 darab eladott autóbusszal a holland VDL volt a piacvezető 22,5%-os piaci részesedéssel, megelőzve ezzel a képzeletbeli dobogó második fokán álló kínai BYD-t és a harmadik helyet megszerző Solarist (Fotó: VDL)
Az Interact Analysis szerint rövid- és középtávon a forgalomba kerülő zéró emissziós buszok túlnyomó többsége akkumulátoros lesz az üzemanyagcellák gyártásának magas költségei és a még ki nem épített hidrogén üzemanyag-infrastruktúra miatt. Ezért a percek alatt feltölthető hidrogén üzemanyagcellás buszoknak egyelőre valószínűleg nem jut jelentős szerep az elektromos buszok piacán. A piackutató előrejelzése szerint az Európában 2025-ben nyilvántartásba vett új városi autóbuszok körülbelül 40%-a lesz tisztán elektromos meghajtású, ami közel 30%-os növekedést jelentene öt éven belül.
Hidrogén tüzelőanyag-cellás hajtásrendszerrel szerelt Solaris Urbino 12 Hydrogen
A Solaris más európai gyártókhoz hasonlóan hosszútávon komoly fantáziát lát a hidrogénhajtásban. Bár a típus legelső, 12 darabos megrendelése a dél-tiroli (Olaszország) Bolzanóból érkezett, az Urbino üzemanyagcellás változata a jövőben főként Németországból számíthat megrendelésekre (a jelenleg Európa-szerte üzemelő 123 hidrogénkútból 105 itt található), erre utal a H2-betöltőnyílás VDV-előírásoknak megfelelő elhelyezése is. Egy ilyen jármű ára jelenleg megközelítőleg 350 millió forint.
Napjainkban Európa útjain megközelítőleg négyezer elektromos autóbusz közlekedik, viszont fontos megjegyezni, hogy ez a szám nem csak az akkumulátoros villanybuszokat foglalja magába, hanem a plug-in hibrideket, az IMC (azaz menet közbeni töltésre alkalmas) akkumulátorokkal szerelt trolibuszokat és az üzemanyagcellás autóbuszokat is. Globális szinten ez a szám már megközelítőleg négyszázezer darab, ennek viszont 99%-a Kínában közlekedik – ez az arány 2025-re 88%-ra csökkenhet. Jelenleg világszerte körülbelül hárommillió városi autóbusz van forgalomban, ennek mintegy 13%-a tartozik az elektromos autóbusz kategóriába. Ez azonban félrevezető lehet, mivel valójában szinte az összes elektromos autóbusz Kínában üzemel. Ezért helyesebb lenne azt mondani, hogy Kínában az elektromos buszok aránya már 17%, másutt még mindig tizedesjegyekben mérhető.
Címlapkép: MAN Truck & Bus
Ne maradjon le a legfrissebb buszos hírekről, kövessen minket Facebookon is!