Chicago közlekedési bizottsága március 12-én jóváhagyta a szerződéskötést a Hayden AI amerikai startuppal, amelynek értelmében a Chicago Transit Authority (CTA) közlekedési társaság hat autóbuszát szerelik fel a cég által fejlesztett, mesterséges intelligenciával támogatott automatizált buszsáv-ellenőrző (Automated Bus Lane Enforcement, ABLE) rendszerrel, a tavaly novemberben elindított Smart Streets program részeként. A kezdeményezés célja, hogy mesterséges intelligenciával támogatott kameratechnológia segítségével automatikusan kiszűrjék és azonosítsák a busz- és kerékpársávokon, illetve buszmegállókban parkoló, vagy azok használatát akadályozó autósokat. A tetten ért szabálysértőket az első alkalommal csak figyelmeztetik, ezt követően viszont már bírságot kell fizetniük – buszsáv blokkolásáért 90, kerékpársávért 250 dollárt.
A két éven át tartó pilot projekt november 4-én indult el Chicagóban, amikor a város közlekedési, illetve pénzügyi hatóságainak nyolc járművét szereltek fel az ABLE rendszerrel. Ennek eredményeként a város önkormányzata február végig több mint 11 ezer figyelmeztetést és közel 1400 bírságot osztott ki. A programot most a CTA autóbuszaira is kiterjesztik. A pilot projekt területe több belvárosi vonalra is kiterjed, értelemszerűen főként olyanokra, amelyeken busz- vagy kerékpársávok, illetve olyan buszmegállók találhatók, ahonnan korábban nagy számban jelentettek parkolási szabálytalanságokat. A tilosban parkoló járművek a közösségi közlekedés akadályozásán túl sok esetben a közlekedésbiztonságot is veszélyeztetik, főként, ha a busz nem tud beállni miattuk a megállóhelyre.
Felépítését tekintve az ABLE rendszer egy fedélzeti processzoregységből és két, a szélvédőre felszerelt kamerából áll, amelyek segítségével azonosítja és rögzíti a parkolási szabálysértést, valamint felméri annak hatását a közösségi közlekedési szolgáltatásra. Ezt követően a Hayden AI manuálisan értékeli a beérkező adatokat, mielőtt továbbítaná azokat a chicagói illetékeseknek – az ő feladatuk a szabálysértés végső megállapítása és a büntetés kiszabása. A közlekedési társaság közvetlenül nem vesz részt az esetleges vitás szituációk kiértékelésében vagy a bírságolásban.
Az ABLE rendszert a közelmúltban más észak-amerikai busztársaságok is bevezették, így többek között a New Yorkban szolgáltató MTA, a philadelphiai SEPTA, a Los Angeles-i LA Metro és a washingtoni WMATA is használja már, míg Európában a lengyelországi Gdańsk, a portugáliai Braga, a spanyolországi Barcelona és az észt főváros, Tallinn próbálta ki a közelmúltban. Az eddigi beszámolók szerint a New York-i közlekedési társaság például nagyon elégedett a rendszerrel, annak ellenére, hogy kezdetben előfordultak hibák is, például több száz olyan autós is bírságot kapott, aki nem is követett el szabálysértést, amit a Hayden AI „konfigurációs problémaként” azonosított. A malőr ellenére a buszok átlagsebessége 5%-kal nőtt, a balesetek száma pedig 20%-kal csökkent az érintett járatokon. Bragában szintén hatékonynak bizonyult a mesterséges intelligencia, ahol két autóbuszon elhelyezve három hónap alatt egy híján 8000 buszmegállói incidenst tárt fel. A cél a hivatalos kommunikáció szerint nem a bírságolás (bár a városi önkormányzatoknak nyilván az ebből befolyó pénz sem jön rosszul), hanem az autóvezetők viselkedésének megváltoztatása és a közlekedésbiztonság javítása.

Mindennapos probléma: egy fehér furgon buszsávon parkol a Chicago Avenue-n 2024. november 4-én (Fotó: WGN-TV)
A rendszer telepítése nem olcsó, a chicagói pilot projektben résztvevő első hat autóbuszra történő felszerelése összesen 315 852 dollárba (átszámítva több mint 108,6 millió forintba) kerül, ebben az eszközök beszerzési költsége mellett már a kapcsolódó szolgáltatások ára is benne van. A mostani szerződés magában foglal egy opciót is további 94 kamerarendszer beszerzéséről, amit az első hat egység teljesítményétől, a Smart Streets program alakulásától és az anyagi források rendelkezésre állásától függően hív majd le a CTA.
A címlapkép illusztráció, forrás: CTA/Nova Bus