Átadták a megrendelőknek az első két olyan Alexander Dennis városi autóbuszt, amely hagyományos külső visszapillantó tükrök helyett nagyfelbontású kamerákkal és vezetőtéri kijelzőkkel rendelkezik. Elsőként egy Enviro200-ast és egy emeletes Enviro400-ast szereltek fel az új eszközzel, amely később várhatóan az ADL csoport más típusain is megjelenik. A SmartVision névre keresztelt kamerarendszer a gyártó szerint jelentősen javítja a láthatóságot és csökkenti a balesetek kockázatát. A már nemzetközi szinten is bizonyított technikát a francia Vision-Systems szállítja az ADL-nek Egyesült Királyságbeli közvetítőjén, a 21st Century Technology cégen keresztül.
A sofőrfülkébe telepített LCD-kijelzőkön osztott kép jelenik meg, a terület felső kétharmadában egy hagyományos visszapillantó tüköréhez hasonló képet látunk, míg az alsó részen egy széles látószögű képet kapunk a busz melletti eseményekről. A Smart Vision rendszer digitálisan kompenzálja a tükröződéseket, árnyékokat és villanásokat, feljavított képet továbbítva a buszvezetőnek, sőt, a kijelzők fényereje is automatikusan az adott napszak fényviszonyaihoz igazodik. A szoftver a kamerák lencséjén lévő esőcseppek és szennyeződések okozta torzításokat is képes kiszűrni, így az időjárási viszonyoktól függetlenül zavartalan képminőséget biztosít. Az opcionálisan rendelhető fűtésnek köszönhetően elkerülhető a kamerák párásodása és eljegesedése is. Mivel a kijelzők a vezetőfülkén belül találhatók, az ablaküvegek esetleges reflexiójával sem kell számolni.
A külső kameraegység az A-oszlopon, a visszapillantó tükrök korábbi helyén található, így szükség esetén könnyen elérhető a vezetőfülkéből is. A jobb láthatóság mellett a brit buszgyártó a kamerás megoldás további előnyeként említi a balesetekből és a visszapillantó tükrök állandó letöréséből fakadó költségek csökkenését – az ADL számításai szerint ez buszonként akár 25 000 font (bő 9,1 millió forint) megtakarítást is jelenthet az üzemeltetőnek, ami azért egy kissé optimistán hangzik. Az eddigi visszapillantó tükröknél jóval kisebb kamerák hatása emellett az üzemanyag-fogyasztásban is jelentkezhet, hiszen a kedvezőbb légellenállási tényező miatt csökken a buszok étvágya is, főleg nagyobb sebességnél.
A most forgalomba állított, Smart Vision rendszerrel felszerelt buszok első üzemeltetői a First Glasgow és a trentbarton busztársaságok lesznek. A First emeletes Enviro400-asa a glasgow-i 75-ös járaton fogja szállítani az utasokat. A trentbarton kamerákkal felszerelt új Enviro200-asával Nottinghamben, a helyi i4-es viszonylaton lehet majd találkozni.
A Smart Vision rendszer egyelőre az Enviro200-ashoz és városi emeletes Enviro400-ashoz érhető el. A hasonló megoldások terjedésével elképzelhető, hogy belátható időn belül búcsút intünk a megszokott külső visszapillantó tükröknek. A kötöttpályás járműveknél már egy ideje létező kamerás módszer az elmúlt egy évben utat talált a közúti haszongépjárművekbe is, példának okáért idén Hannoverben a Neoplan standján már valamennyi kiállított autóbusz kamerákat használt a tradicionális visszapillantó tükrök helyett. A megoldás hátrányaként jelentkezhet – a nyilvánvaló felár mellett – hogy bár a kamera kevésbé lóg ki a jármű homlokfelületéből, mint a fogyóeszköznek számító normál visszapillantó tükör, a városi dzsungelben egy-egy pechesebb manőverezésnél a drágább kamera is a tükörhöz hasonló sorsra juthat – emiatt egyelőre többen kérdésesnek tartják, miként válik majd be a gyakorlatban a rendszer.

Egyelőre nem számít mindennaposnak, hogy a vezető monitort néz tükör helyett, de úgy tűnik, ez a jövő
Aki működés közben is megnézné SmartVision rendszert, ide kattintva megteheti – külön felhívnánk a figyelmet a videóban 0:15-nél látható járműre!
Fotók: Alexander Dennis Ltd.
Ne maradjon le a legfrissebb buszos hírekről, kövessen minket Facebookon is!