Kitekintő

Új homlokfalat kapnak a Wrightbus londoni specifikációjú típusai

Hamarosan 80 darab vadonatúj Wrightbus villanybusz érkezik – egyszintes és emeletes példányok vegyesen – az Abellio London közlekedési társaság flottájába, amely az új járműveket nevéhez méltóan az angol fővárosban, a Transport for London (TfL) hálózatán állítja forgalomba a jövő évtől. A jelentősnek mondható darabszám mellett a beszerzés érdekességét az adja, hogy ezeken a példányokon mutatkozik be a Wrightbus új fejlesztésű homlokfala, amelyet a jövőben az észak-ír buszgyártó minden egyes Londonba szánt járművén viszontláthatunk majd. A módosításokat az egyébként is időszerű arculatfrissítés mellett főként gyalogosvédelmi szempontok indokolják.

Az eredetileg holland székhelyű Abellio londoni kirendeltsége az idén februári vezetői kivásárlás óta az újonnan létrehozott Transport UK Group leányvállalataként működik tovább, összesen hat járműtelepet fenntartva Londonban. A Wrightbus jelenleg összesítve 100 darabot meghaladó rendelésállománnyal rendelkezik a társaságtól, amely a mostani beszerzés keretében az egyszintes Wrightbus GB Kite Electroliner szóló villanybuszból 24, az emeletes Wrightbus StreetDeck Electroliner típusból pedig 56 példányt vásárol. Utóbbit az észak-ír buszgyártó szerényen csak a világ leghatékonyabb akkumulátoros emeletes buszaként emlegeti, valószínűleg a brit ULEB-teszt alapján mért, szinte hihetetlenül kedvező energiafogyasztási adatra (0,69 kWh/km) hivatkozva. A már szállítás alatt lévő, 10,6 illetve 10,9 méter hosszú elektromos buszok 2024 elején jelennek meg London utcáin.

Az első, 1701-es pályaszámú új homlokfalas Wrightbus GB Kite Electroliner kigördül a gyár kapuján és elindul a belfasti kikötő felé (Fotó: James Brompton)

Az Abellio London számára készülő széria legelső, már közúti tesztköreit futó példányait november első napjaiban többen is lencsevégre kapták útban Belfast kikötője felé, alighanem ennek is köszönhető, hogy a Wrightbus nem várt tovább az átdolgozott homlokfal hivatalos leleplezésével. A korábbinál letisztultabb hatású frontrészen továbbra is megtalálható az észak-ír gyártó védjegyének számító, és egyben a cég logóját is megtestesítő háromrészes hűtőmaszk-imitáció. Az új megjelenést a korábbinál is nagyobb lekerekítések és közvetlenül a szélvédő alsó vonalához helyezett lámpafészkek jellemzik – a képek alapján LED-technikát alkalmazó NCC Avego fényszórókkal. Az áttervezés oka a formai frissítésen túl elsősorban a londoni közlekedésszervező, a Transport for London (TfL) által felállított biztonsági előírásokban (Bus Safety Standard, BSS) keresendő. Ennek része, hogy a gyalogosok passzív védelme érdekében a Londonban közlekedő városi autóbuszok homlokfala a jövőben csapottabb és lekerekítettebb lesz, ez a kialakítás ugyanis a számítógépes szimulációval alátámasztott kutatások szerint csökkenti a halálos kimenetelű gázolások kockázatát. Az erre vonatkozó előírásnak 2024-től minden újonnan forgalomba állított londoni autóbusznak meg kell felelnie, nem mondható tehát, hogy a Wrightbus elsiette volna az alkalmazkodást.

A TfL által összeállított Bus Safety Standard a homlokfal íveinek meghatározásán kívül számos további követelményt és ajánlást is megfogalmaz a járművezető munkavégzését segítő megoldások, illetve a balesetvédelem terén. Ilyen például többek között a fejlett vészfékasszisztens rendszerek és az energiaelnyelő anyagok alkalmazása, a masszív A-oszlopok hátrébb helyezése, vagy a digitális kamerák előnyben részesítése a hagyományos külső visszapillantó tükrök helyett. A követelményrendszert folyamatosan fejlesztik és bővítik, amihez számos témában várják az érintett buszgyártók javaslatait, innovációit is. Az egyik ilyen jövőbeli célkitűzés annak megakadályozása, hogy egy baleset során a földre esett személy a busz alá kerülhessen – erre a célra nem zárják ki akár a homlokfal aljából kinyíló légzsákok alkalmazását sem.

Az új frontkialakítás a szimulációk szerint kíméletesebb lesz a gyalogosokkal (Forrás: BSS Executive Summary)

A londoni buszok jövőbeli megjelenését alapjaiban meghatározó változtatás mögött az az elgondolás áll, hogy ha már megtörtént a baj, akkor frontális ütközés esetén a busz ne maga alá gyűrje, hanem lehetőség szerint inkább felfelé és oldalirányba lökje el a szerencsétlenül járt gyalogost. Szintén a TfL által támasztott követelmény a potenciális sérülésveszélyt jelentő ablaktörlő csonkok szélvédő feletti elhelyezése, vagy burkolattal történő ellátása. Ezt az elrendezést a Wrightbus már korábban bevezette – eredetileg formai megfontolásból. Ami a közvetlen konkurenseket illeti, a két lehetőség közül az Alexander Dennis és MCV az előbbire szavazott új modelljei kifejlesztésekor, a Switch Mobility (korábbi nevén Optare) viszont egyelőre az utóbbit választotta. A járművezető jobb kilátása érdekében a Wrightbus újdonsága hatalmas méretű, egészen mélyre húzott szélvédőt is kap, bár a várható magasabb javítási költségek miatt kérdéses, hogy ez a módosítás mennyire lesz népszerű a leendő üzemeltetők körében.

Az eddig nyilvánosságra került kémfotók alapján az új homlokfalat az egyszintes GB Kite és az emeletes StreetDeck esetében is bevezeti a Wrightbus, bár hivatalos kép egyelőre csak az előbbiről látott napvilágot. A gyártó hivatalos kommunikációjából nem derül ki az sem, hogy az új homlokfalat csak a Londonba szánt példányok kapják-e meg – egyelőre csak ilyenekről szivárogtak ki fényképek -, vagy pedig a teljes típuscsaládot érintő átfogó modellfrissítésről van szó. Harmadik lehetőségként nem zárható ki a kettő kombinációja sem, vagyis hogy a londoni előírások teljesítéséhez kifejlesztett új frontrészt később átültetik a típuscsalád más tagjaira is.

Az egyszintes példányok belső tere (Fotó: Wrightbus)

Visszatérve az Abellio London részére készülő példányokra, az utastér – természetesen a megrendelővel együttműködésben összeállított – specifikációja is a TfL elvárásaihoz igazodik. A beltér alaphangulatát a mobiltartóval és USB-töltőpontokkal kiegészített, magasított háttámlás Lazzerini utasülések (az elsőbbségiekre eltérő kárpitozás hívja fel a figyelmet) és a parkettahatású műpadló adja meg. A leghátsó üléssorból hiányzik a középső utasülés, amit szintén a TfL balesetvédelmi előírásai indokolnak. A második ajtóval szemben a korábbinál nagyobb területű peronrészt alakítottak ki a kerekesszékkel vagy babakocsival utazók számára. A biztonsági felszereltség része egyebek mellett holttérfigyelő, az abroncsnyomás-ellenőrző és az automata vészfékrendszer, a külső visszapillantó tükröket pedig kamerák váltják ki. Az összes új villanybusz a Wrightbus ballymena-i (Észak-Írország) gyárában készül majd.

Címlapkép: Wrightbus

Címkék