Az utóbbi időben az egyik legnagyobb fejlődést és piacszerzést – a megállíthatatlannak látszó kínai gyártókon kívül – az egyiptomi MCV mondhatja magáénak Európában. A kairói székhelyű feltörekvő buszgyártó a Busworld Europe 2023 kiállításra két tisztán elektromos hajtású modellt küldött, amelyek közül az egyik már számottevő rendelésállománnyal büszkélkedhet, a másik előtt pedig nem kisebb feladat áll, mint a kontinentális Európa – mindenekelőtt Németország – üzemeltetőinek meggyőzése.
Az idén kiállított két MCV villanybusz közül a kisebbik, jobbkormányos kocsi Volvo BZL Electric önjáró alvázra épül – a saját karosszériagyártással jövőre felhagyó svéd gyártó egyébként önállóan már nem is képviseltette magát idén Brüsszelben. A Londonban szolgáltató Metroline részére készült 9715 mm hosszú, 2500 mm széles és 3200 mm magas kétajtós midibusz többek között a külső visszapillantó tükröket kiváltó kamerarendszerrel és a második ajtónál elektromos működtetésű rámpával rendelkezik. A Volvo műszaki bázisára épülő típuscsalád eddig egyszintes és emeletes változatban is nagy siker az Egyesült Királyságban, amihez nagyfokú személyre szabhatósága is hozzájárul: nem kevesebb, mint 37 különböző karosszériakialakítással rendelhető, ebből csak az egyszintes kivitel 13 lehetséges kivitelben létezik, 9000 és 12 975 mm közötti hosszúságban. A Brüsszelben kiállított példány 376 kWh összkapacitású lítium-nikkel-kobalt-alumínium-oxid (NCA) vontatási akkucsomaggal rendelkezik, amely egy 200 kW csúcsteljesítményű központi villanymotort lát el energiával, utóbbi pedig egy Volvo gyármányú kétfokozatú automatizált váltón keresztül hajtja meg a hátsó kerekeket. A normál CCS 2 csatlakozós plug-in töltés mellett inverz pantográfos OppCharge gyorstöltésre is van lehetőség.
Az angol üzemeltetőktől megszokott specifikációs részletek (magasított háttámlás, végig menetirányba néző utasülések 2+2 soros elrendezésben) mellett a felépítmény megfelel a Transport for London (TfL) közlekedésszervező ernyőcég által felállított követelményrendszernek is. Ennek része például, hogy az ablaktörlő csonkok a szélvédő felett helyezkedjenek el – a londoni statisztikák szerint ugyanis ezek fokozott sérülésveszélynek teszik ki a gyalogosokat frontális ütközés esetén, így az angol fővárosba szánt új típusokon az ablaktörlőket vagy biztonságos magasságba kell emelni, vagy pedig burkolattal kell ellátni őket. Szintén biztonsági megfontolásokból a leghátsó üléssorból hiányzik a középső ülés, így a jármű összesen 23 ülőhellyel rendelkezik.
Az egyiptomi gyártó brüsszeli standjának másik járműve az MCV C127 EV szóló elektromos autóbusz, amely angol piacos társától eltérően teljes hosszban alacsonypadlós, önhordó konstrukció, ennek megfelelően a teljes gépészeti kialakítás és rendszerintegráció is az MCV munkája. A 12 075 mm hosszú (tengelytáv: 5900 mm) és 2550 mm széles villanybusz mindössze 3200 mm magas, ezzel kategóriájában az alacsonyabb típusok közé számít. Az igény szerint 308, 385 vagy 462 kWh összkapacitású lítium-nikkel-mangán-kobalt-oxid (NMC) vontatási akkupakkot a francia Forsee Power szállítja. A legnagyobb csomaggal felszerelve a busz menetkész tömege 13 600 kg körül alakul, a szállítható utasok száma pedig háromajtós konfigurációval 90 főre adódik a gyártó szerint. A jármű mozgatásáról egy 250 kW csúcsteljesítményű és 3000 Nm legnagyobb nyomatékú központi Actia villanymotor gondoskodik.
A C127 EV elsődleges célpiacát Németország jelenti, nem véletlen, hogy a VDV-kompatibilis típust idén márciusban egy, a német forgalmazó telephelyén tartott szűk körű premier után a berlini ElekBu kiállításon mutatták be először a szélesebb körű szakmai közönségnek. A konzervatív brit stílusnál jóval merészebb szellemben megrajzolt jármű külső-belső kidolgozása egyaránt európai színvonalú, így nem meglepő, hogy ottjártunkkor (is) nagy volt iránta az érdeklődés. A Brüsszelben kiállított teljes méretű szóló kivitel mellett a típus rövidített tengelytávú 10,5 méteres változatban is elérhető lesz, a korábban pedig hidrogénhajtású változat érkezéséről is lehetett hallani.
Idén abban a megtiszteltetésben volt részünk, hogy az MCV standjának vendégeként Karim Ghabbourral, a cég alapító elnök-vezérigazgatójával és Őrsi Ferenccel, az Ikarus korábbi és az MCV jelenlegi vezető formatervezőjével beszélgethettünk.
Az 1994-ben működését alig 20 fővel megkezdő MCV mára Egyiptom és Afrika meghatározó buszgyártójává nőtte ki magát. Az évi mintegy 10 ezer autóbusz előállítására képes gyártó termékei a világ több, mint 50 országában találhatók meg, köztük a Közel- és a Távol-Keleten (Hongkong, Szingapúr), de kiemelt jelentőségű számukra a brit piac is, ahol már ezres nagyságrendű eladott mennyiség áll a gyártó neve mellett. Az MCV világviszonylatban is rendkívül szerteágazó kínálatával meglehetősen sok lábon áll, a vezetőség szerint leginkább ennek köszönhető, hogy több gazdasági válságot és a turizmust romba döntő koronavírus-világjárványt is aránylag kis veszteséggel vészelte át. A cég a mai napig a Mercedes-Benz kiemelt partnere és legnagyobb helyi alvázvásárlója a térségben, mára azonban a Volvóval is szoros együttműködést alakított ki, olyannyira, hogy a komplett buszokat gyártó részlegét felszámoló svéd multi a 7900-as sorozatú városi villanybuszok és a helyközi 8900-as típuscsalád összeszerelését is az egyiptomi cégre bízta. Ezeket a jövő évtől kezdve az MCV gyártja, de továbbra is a Volvo forgalmazza majd a saját hálózatán keresztül.
A lehetséges jövőbeli exportpiacok tekintetében az MCV az eddigi gyakorlatának megfelelően lépésről lépésre szeretne haladni, mivel egy-egy új országban a forgalmazói háttér és a műszaki ellátóbázis kiépítése jelentős erőforrásokat igényel. Németország ma az elektromos buszok legnagyobb és legfontosabb európai felvevőpiacaként elsőbbséget élvez, ezt követhetik később a kontinens más régiói. Bár az MCV kínálatának hagyományosan fontos részét képezik a turistabuszok is, Ghabbour úr elmondása szerint Európában a városi típusokra fókuszálnak, és egyelőre az amerikai piacokban sem gondolkodnak.
A brüsszeli Busworld Europe 2023 kiállításról írt többi cikkünk ide kattintva érhető el!