A Waberer’s Csoport a napokban jelentette be, hogy adásvételi szerződést írt alá a Pannon Busz-Rent Kft. 51%-os többségi részesedésének megvásárlásáról, ezzel pedig belép a közúti személyszállítási piacra. A stratégiai jelentőségű döntés célja a szolgáltatási portfólió további szélesítése, összhangban a vállalat hosszú távú növekedési céljaival, amelyek révén a közép-kelet-európai régió vezető komplex logisztikai szolgáltatójává kíván válni.
A több mint két évtizedes múltra visszatekintő Pannon Busz-Rent Kft. a magyarországi közúti személyszállítási piac meghatározó szereplője, kiemelt területei közé tartozik a dolgozói buszjáratok üzemeltetése és a vonatpótló járatok szervezése. Jelentős flottakapacitása és stabil piaci jelenléte kiváló növekedési lehetőséget biztosít a Waberer’s számára is, amely a szinergiák kiaknázásával kívánja tovább erősíteni pozícióját a mobilitási szektorban. A felvásárlás mögött meghúzódó stratégiai motivációk, a választás indokai és a jövőbeni tervek részleteinek megismerése érdekében megkerestük a Waberer’s Csoportot. Kérdéseinkre Tóth Szabolcs, a vállalat igazgatósági tagja, valamint stratégiai és gazdasági vezérigazgató-helyettese adott választ.
Mi motiválta a Waberer’s-t, hogy belépjen az autóbuszos személyszállítási piacra? Hogyan illeszkedik ez a lépés a vállalat hosszú távú stratégiájába, és milyen piaci trendeket, illetve növekedési lehetőségeket látnak ebben a szektorban?
Hosszú távú célunk, hogy a közép-kelet-európai régió első számú komplex logisztikai szolgáltatójává váljunk. Ennek érdekében folyamatosan bővítjük és diverzifikáljuk szolgáltatási portfóliónkat, hogy ügyfeleink számára integrált megoldásokat kínáljunk. A közúti személyszállítási piacra lépés szervesen illeszkedik ebbe a stratégiába, hiszen kiegészíti a közúti fuvarozási, raktározási, valamint vasúti, légi és vízi szállítmányozási szolgáltatásainkat. A Pannon Busz-Rent Kft. felvásárlásával tovább erősítjük jelenlétünket a mobilitási szektorban, és egy újabb területen kínálunk magas színvonalú, megbízható szolgáltatásokat.
Miért éppen a Pannon Busz-Rent Kft.-t választották a piacra lépéshez? Hogyan értékelik a cég meglévő ügyfélkörét, piaci pozícióját, és esetleg tervezik-e az arculat, vagy a működési modell átalakítását a felvásárlást követően?
A személyszállítási piac rendkívül koncentrált, ezért fontos volt számunkra, hogy egy megfelelő méretű, stabil vállalatot válasszunk a belépéshez. Magyarországon sok kisebb, egy-két buszos szolgáltató működik, míg a Pannon Busz-Rent Kft. 170 buszos flottával rendelkezik, ami kiemelkedő pozíciót biztosít számára. Emellett olyan háttérfolyamatokat épített ki, amelyek méretét meghaladó hatékonyságot eredményeznek: korszerű szerviz- és karbantartó műhely, fejlett informatikai rendszer és átlátható munkaszervezés.
Nem tervezünk radikális átalakítást, hiszen célunk, hogy megőrizzük és továbbfejlesszük azokat az alapértékeket, amelyeket a cég az elmúlt évek során sikeresen kialakított. Jelentős szinergiákat látunk az ügyfélkapcsolatok terén, hiszen a Pannon Busz-Rent Kft. elsősorban dolgozói járatokat üzemeltet, pont azokban az ipari parkokban, ahol mi is jelen vagyunk logisztikai szolgáltatásainkkal. Ez lehetőséget biztosít számunkra a keresztértékesítésre, hiszen olyan nemzetközi nagyvállalatokkal dolgoznak, akiket mi más szolgáltatásainkkal is ki tudunk szolgálni.
Mely piaci szegmenseket kívánják megcélozni (pl. turistacsoportok, vállalati transzferek, menetrend szerinti járatok)? Terveznek regionális vagy nemzetközi bővítést is?
Elsősorban a magyar piacra koncentrálunk, ahol a dolgozói szállításban és a szerződéses járatok területén látunk jelentős növekedési lehetőséget. A Pannon Busz-Rent Kft. jelenleg is erős ezen a piacon, és ezt tovább szeretnénk erősíteni. Ugyanakkor nem zárjuk ki a jövőbeli regionális vagy akár nemzetközi terjeszkedés lehetőségét sem.
Mekkora buszállománnyal számolnak a jövőben? Tervezik-e a flottakezelés, például a logiszika és az üzemanyag-hatékonyság terén szerzett tapasztalataik integrálását az új üzletágba?
A meglévő 170 buszos flottát tervezzük tovább bővíteni, hogy esetlegesen lépést tudjunk tartani az egyre növekvő ügyféligényekkel. Logisztikai tapasztalatainkat és flottakezelési szakértelmünket természetesen integrálni fogjuk az új üzletágba is, hiszen ezek jelentős hatékonyságnövekedést eredményezhetnek. Az üzemanyag-hatékonyság és a járművek karbantartásának optimalizálása kulcsfontosságú lesz számunkra, hiszen ezek az intézkedések hosszú távon költségcsökkentést és fenntarthatóbb működést biztosítanak.
Mekkora befektetést igényel a piacra lépés, és ez számításaik szerint mikorra térülhet meg? Hogyan tervezik finanszírozni ezt a beruházást – saját vagy pályázati forrásokból, esetleg hitelfelvételből?
A pontos pénzügyi részleteket nem tudjuk megosztani, de az autóbuszos piacra lépést hosszú távú befektetésként kezeljük. Tapasztalataink szerint a hasonló projektek megtérülési ideje jellemzően 5-8 év között mozog. A sikeres működés érdekében kiemelt figyelmet fordítunk a szinergiák kihasználására és a működési hatékonyság folyamatos növelésére.
A járművezetői szegmensben ma globális problémát jelent a munkaerőhiány. Hogyan tervezik kezelni ezt, illetve milyen versenyelőnyöket látnak a jelenlegi piaci szereplőkkel szemben?
Versenyelőnyünk abban rejlik, hogy már most is sikeresen üzemeltetünk közel 3000 járműből álló flottát, így jelentős tapasztalattal rendelkezünk a járműkezelés, az üzemanyag-hatékonyság és az operációs optimalizáció terén. Ezt a tudást és infrastruktúrát felhasználva hatékonyabb és megbízhatóbb szolgáltatást tudunk nyújtani ügyfeleinknek.
A munkaerőhiány kezelése érdekében egyedülálló rugalmasságot kínálunk sofőrjeinknek: flottánk mérete és sokszínűsége lehetővé teszi, hogy különböző járműtípusok között is kínáljunk karrierlehetőségeket, legyen szó kis- vagy nagyteherautókról, illetve mostantól akár buszokról is. Ez hosszú távon segíthet abban, hogy vonzóbb munkahelyet biztosítsunk a járművezetők számára, azt sem elfeledve, hogy a képzést és átképzést tudunk kollégáink számára nyújtani.