A következő hónapokban a németországi Bielefeld önkormányzati közlekedési vállalata, a moBiel, 25 darab hidrogén hatótávnövelővel szerelt Mercedes-Benz eCitaro fuel cell autóbuszt állít forgalomba – egész pontosan 8 darab szóló és 17 darab csuklós járművet. A cég 2021-ben döntött a hidrogéntechnológia flottájába való integrálásáról, amelynek első lépéseként 2022 nyarán négy CaetanoBus hidrogénbuszt szerzett be. Ezekhez csatlakozik most az említett további 25 jármű, ezúttal viszont a Mercedes-Benz csillagos emblémája alatt.
A vállalat közlése szerint az első hidrogénbuszokkal szerzett kedvező tapasztalatok alapján tudatosan folytatják ezt az irányt. A következő mérföldkő a 25 vadonatúj Mercedes-Benz eCitaro fuel cell forgalomba állítása, amelynek révén a moBiel 132 darabos flottájának több mint egyötöde lesz hidrogénhajtású. A beszerzés a német szövetségi kormány támogatásával valósult meg: a Szövetségi Közlekedési Minisztérium 8,7 millió euróval járult hozzá a projekthez, míg a moBiel maga további 10 millió eurót fektetett be.
Az új járművek technológiai megoldása eltér a korábban beszerzett hidrogénbuszokétól, mivel ötvözi az akkumulátoros és hidrogénalapú hajtás főbb elemeit. Az eCitaro fuel cell nem csupán hidrogénbuszként, hanem akkumulátoros elektromos járműként is képes üzemelni, köszönhetően a nagy kapacitású vontatási akkumulátoroknak.
A hidrogén üzemanyagcella ebben a modellben nem önálló energiaforrásként funkcionál, hanem elsősorban az akkumulátorok töltését és a jármű hatótávolságának kiterjesztését szolgálja. A piaci bevezetés során ugyanakkor az üzemeltetők igényként fogalmazták meg, hogy a busz ne kizárólag hatótávnövelős üzemmódban működjön, hanem szükség esetén az üzemanyagcella legyen a prioritást élvező energiaforrás. Ezt egy tavaly év végén implementált szoftveres megoldás teszi lehetővé, melynek eredményeként a hidrogéncella a napi első indítástól kezdve aktív, míg a vontatási akkumulátorok csak a pillanatnyi többletenergia-igény fedezésére szolgálnak.
A flotta első kilenc csuklós példánya várhatóan márciusban áll forgalomba, míg a fennmaradó 16 jármű legkésőbb június végéig kerül üzembe. A járművek harmadik generációs, Akasol gyártmányú lítium-nikkel-mangán-kobalt-oxid (NMC3) akkumulátorcsomagja kiviteltől függően 294 vagy 392 kWh összkapacitású. A szóló buszok 25 kg, a csuklósok pedig 30 kg hidrogéngáz tárolására alkalmas tartályrendszerrel érkeznek.
A gyártó szerint ezzel a specifikációval a buszok hatótávnövelős üzemmódban akár 400 kilométert is megtehetnek, így Bielefeld teljes helyi buszhálózatán közlekedhetnek anélkül, hogy napközbeni tankolásra vagy töltésre lenne szükség.
A moBiel kifejezetten a hidrogénbuszai számára egy korszerű telephelyet is létesített, mivel ezek a járművek speciális infrastruktúrát igényelnek. Az új telephely tervezése és kivitelezése során a biztonság kiemelt szerepet kapott: a buszok egymástól távolabb parkolnak, hogy egy esetleges tűz ne terjedjen át a szomszédos járművekre. Mivel a hidrogén színtelen és szagtalan, a csarnokban számos érzékelő figyeli az esetleges szivárgást, és szükség esetén automatikusan működésbe lépteti a szellőzőrendszert, amely biztonságosan elvezeti a gázt a szabadba.
A telephelyen egy hidrogénbuszokra specializált műhely is működik, ahol a hagyományos karbantartási feladatok mellett a hidrogénhajtású járművek speciális szervizelési igényeit is ki tudják elégíteni. Az itt kialakított „tetőmunkállomások” lehetővé teszik az üzemanyagcellák és a hidrogéntartályok biztonságos ellenőrzését és karbantartását.
A hidrogéngázt jelenleg a ruhr-vidéki vegyiparból szerzik be, és tíznaponta egy tartályos kamion szállítja a telephelyre. A lefejtési folyamat körülbelül két órát vesz igénybe, és a nyomáskülönbségen alapuló egyszerű fizikai elven működik: a magasabb nyomású szállítótartályból a hidrogén a moBiel alacsonyabb nyomású tárolórendszerébe áramlik. A telephely töltőállomásán két nagy teljesítményű kompresszor ismét nagy nyomást hoz létre és lehűti a hidrogént, mielőtt az a buszok üzemanyagrendszerébe kerülne.
A moBiel hosszú távú stratégiájának része a jövőbeni, vízbontáson alapuló saját hidrogéntermelés is. Az ehhez szükséges energiát a telephelyhez közeli hulladékégető üzem biztosítaná.
Fotók: moBiel