Új üzemmóddal bővül a hidrogén üzemanyagcellás hatótávnövelővel szerelt Mercedes-Benz eCitaro fuel cell, a termékvonal ugyanis ezentúl képes lesz kizárólag hidrogénbuszként is üzemelni, azaz a hidrogéngázt elsődleges energiaforrásként felhasználni.
A modellcsalád kifejlesztése során a Daimler Buses mérnökei eltértek más európai gyártók hidrogénbuszainak megközelítésétől. Míg ezekben a járművekben általában egy nagyobb teljesítményű üzemanyagcella egy kisebb kapacitású pufferakkumulátorral társul, a Daimler célja egy olyan „hidrogénhajtású” jármű megalkotása volt, amely rugalmasan alkalmazkodik a különböző üzemeltetési körülményekhez és igényekhez. Ennek eredményeként született meg az eCitaro fuel cell változata, amely az akkumulátoros és hidrogénalapú technológiák előnyeit ötvözi.
Az alapvetően akkumulátoros buszként üzemelő típus üzemanyagcellája – eltérően a kizárólag hidrogénnel működő hidrogénbuszoktól – eddig csak hatótávnövelő funkciót látott el az üzemeltetés során. Ez azt jelenti, hogy az üzemanyagcella által előállított villamos energia a teljes értékű akkumulátorcsomag töltésére szolgál, nem pedig közvetlenül a hajtásra.
A Daimler ezt a megoldást a gazdaságos üzemeltetéssel indokolta. A hálózati elektromos töltőáram általában olcsóbb, mint a zöld forrásból származó hidrogéngáz, ezért az energiaforrások arányának optimalizálásával jelentősen csökkenthetők a hidrogénbuszok napjainkban még igen magas fenntartási költségei. Éppen ezért jelenleg ésszerűbb, ha a hidrogén üzemanyagcellát nem önálló energiaforrásként, hanem a busz hatótávolságának növelésére használják.
Ennek ellenére a gyártó most a korábbi két szoftveresen választható üzemmód mellett egy harmadikat is elérhetővé tett az eCitaro fuel cell jelenlegi és leendő üzemeltetői számára. Korábban csak két üzemmód állt rendelkezésre: a MaxRange, amely az üzemanyagcella és az akkumulátorok párhuzamos működésével biztosítja a maximális hatótávolságot, valamint a Balance üzemmód, amely a gazdaságosabb hidrogénfogyasztást célozza, és főként az akkumulátorok energiatartalmára támaszkodik. Ezekben a beállításokban a szóló változat akár 600, a csuklós pedig akár 500 kilométert is képes megtenni egyhuzamban.
Most azonban egy új, H2-Mode nevű üzemmód is elérhetővé vált, amely azon üzemeltetők számára lehet előnyös, akik kedvező áron és nagy mennyiségben tudnak hidrogénhez jutni, és ezt elsődleges energiaforrásként szeretnék használni. Ennél a beállításnál az üzemanyagcella már a napi első indulástól működik, és csak az aktuális többlet energiaigényt fedezik a vontatási akkumulátorok. Az üzemeltető beállíthatja, hogy az akkumulátorok töltöttsége ne csökkenjen egy meghatározott szint alá, így a nap végén nem szükséges elektromos töltés; azt elvégzi az üzemanyagcella a következő napi üzem során. Az átlagos hidrogénfogyasztás ezen üzemmódban a szóló esetében 6,3 kg/100 km, a csuklósnál 9,7 kg/100 km. Kizárólag hidrogéngázt használva a szóló változat 480, a csuklós pedig 360 kilométerre jut el egyszeri újratöltéssel, ehhez pedig még 25%, illetve 30% hatótáv adódik hozzá az akkumulátorokban megmaradt villamos energia felhasználásával. További részletek a témában a Daimler Buses legújabb fejlesztéseiről szóló beszámolónk „Hidrogénhajtás személyre szabva” fejezetében olvashatók.