Második nekifutásra eredmény született a Kecskeméti Közlekedési Központ (KeKo) két darabos, kísérleti jellegű hidrogénbusz-beszerzésén. A „hírös város” első két üzemanyagcellás hajtásrendszerű autóbuszát a kategória éllovásának számító Solaris szállíthatja majd.
A két szóló hidrogénüzemű autóbusz várhatóan 2026-ban áll forgalomba, beszerzésük és tesztüzemük pedig elsősorban azt szolgálja, hogy Kecskemét gyakorlati tapasztalatokat szerezzen a technológia üzemeltetéséről és hatékonyságáról. A teszteredmények függvényében a város egy nagyobb léptékű fejlesztést is előkészíthet, amely egy teljes energetikai lánc kiépítését és további nyolc hidrogénhajtású jármű forgalomba állítását is magában foglalhatja.

A Solaris a hidrogénhajtású autóbuszok szegmensének európai piacvezetőjeként már több mint 430 darab üzemanyagcellás autóbuszt szállított már le európai ügyfeleinek, és további 400 ilyen járműre van megrendelése.
A most sikeresen zárult közbeszerzést a város közlekedésszervezője, a KeKo korábban már egyszer meghirdette. Bár akkor mindkét induló, a Solaris és a portugál CaetanoBus is érvényes ajánlatot tett helyi képviseletein keresztül, a pályázatot végül mégis eredménytelennek nyilvánították, mivel még a kedvezőbb, 602 millió forintos lengyel ajánlat sem fért bele a rendelkezésre álló költségvetésbe. Az új eljárásban ismét ugyanazon két gyártó versenyzett, és újfent a Solaris adta a kedvezőbb ajánlatot. A lengyel gyártó most azonban önállóan, magyarországi képviselete, a Prim-Vol Trade Kft. közreműködése nélkül pályázott.
A lengyel gyártó ezúttal nettó 541 376 146 forintért kínálta a két vadonatúj, üzemanyagcellás járművet, amely nemcsak a másik ajánlattevő, a CaetanoBus hidrogénhajtású modelljét megajánló Truck-Trailer & Parts 606 millió forintos ajánlatánál bizonyult kedvezőbbnek, hanem a Prim-Vol Trade és a Solaris korábbi közös, sikertelen közbeszerzési eljárásban tett ajánlatánál is.
A közbeszerzési eljárás értékelése három fő szempont alapján zajlott; az ajánlati ár 60-as súlyszámmal, míg a két minőségi kritérium, a tisztán hidrogénhajtással elérhető hatótáv (minimum 350 km, maximum 440 km), valamint a 42 hónapon felüli többletjótállás időtartama (minimum 0, maximum 30 hónap) egyaránt 20-20-as súlyszámmal szerepelt.
Az ajánlati ár, mint a legnagyobb súlyú értékelési tényező, a Solaris kedvezőbb ajánlatának köszönhetően maximális, 10 pontot kapott, míg a versenytárs 8,93 ponttal maradt alul. A második értékelési szempont, a 42 hónapon felüli többletjótállás tekintetében egyik ajánlattevő sem vállalt hosszabb garanciaidőt, így ezen a téren egyikük sem szerzett pontot.
A harmadik kritériumként a tisztán hidrogéncellás hajtással elérhető hatótáv szerepelt, itt a Solaris az Urbino 12 hydrogen modelljével 426 kilométeres hatótávolságot kínált, ami 9,68 pontot ért, míg a CaetanoBus 440 kilométeres hatótávja a maximális 10 pontot kapta.
A végső súlyozott pontszámok alapján a Solaris 793,6 ponttal nyerte el a tendert, míg versenytársa 735,8 pontot szerzett. Ennek eredményeként a Kecskeméti Közlekedési Központ az új hidrogén üzemanyagcellás buszok szállítására a lengyel gyártóval köthet szerződést a 10 napos szerződéskötési moratórium lejártát követően. A beszerzés a HUMDA Zrt. által biztosított, nettó 544,3 millió forintos, 100%-os intenzitású támogatásból valósul meg. A nyertes ajánlattevőnek a szerződéskötéstől számított 15 hónapon belül kell leszállítania a két járművet.
A 12 méter hosszú autóbuszok a Solaris szóló hidrogénhajtású modelljeinél megszokott kanadai Ballard Power Systems üzemanyagcellájával érkeznek, mégpedig a 70 kW teljesítményű FCmove-HD cellamodullal. Kiegészítő energiaforrásként egy 30,4 kWh kapacitású Solaris High Power lítium-titanát-oxid akkumulátormodul kerül beépítésre, míg a hidrogéngáz tárolásáról egy 1560 literes tartályegység gondoskodik. A buszok közvetlen hajtását egy 160 kW teljesítményű központi villamos vontatómotor biztosítja majd.