Jelenleg bizonytalannak tűnik az Île-de-France Mobilités közlekedési hatóság T Zen 4 elnevezésű, Párizs déli részét kiszolgáló BRT-viszonylatának átadása, ugyanis a 140 millió euró összköltségvetésű, átszámítva 52 milliárd forintos projekt a Van Hool tavaszi csődje miatt parkolópályára került. Az eredeti tervek szerint a Viry-Chatillon és Corbeil-Essonnes között közlekedő, 14,8 kilométer hosszú, nagy utasforgalmú vonalon ősszel indult volna el az új járat, de ez az ütemterv aligha lesz tartható, mivel a viszonylatot kiszolgáló Van Hool-flottának csupán a töredéke érkezett meg az üzemeltetőhöz.
A Van Hool csődjével a belga cég gyáraiban „megrekedt” járművek között számos európai üzemeltető autóbuszai is a gyártósoron maradtak, így jártak az Île-de-France Mobilités által megrendelt, a Van Hool, az Alstom és a Kiepe Electric által közösen gyártott 24 méteres duplacsuklós Van Hool Exqui.City 24 Electric villanybuszok is. A projekt nem csak a forgalomba állítandó buszok hossza és hajtásmódja miatt különleges, hanem azért is, mert Párizsban vizsgázna először a Van Hool duplacsuklósain az Alstom által kifejlesztett SRS nevű, felsővezeték nélküli, útfelületbe integrált konduktív töltőrendszer, amelyet az erre kijelölt megállókban telepítettek. Az Alstom részéről egyébként jelenleg teljes hírzárlat van az üggyel kapcsolatban, elmondásuk szerint nem nyilatkozhatnak a buszok jövőjéről.
A belga gyártó csődje és a tulajdonosváltás viszont megakasztotta a projektet, mivel a Van Hool bedőlése előtt mindössze öt kocsit sikerült leszállítani az Île-de-France Mobilités vadonatúj, kifejezetten ezeknek a buszoknak létesített COB de Corbeil Essonnes garázsába az eredetileg megrendelt 30-ból. A fennmaradó 25 társuk a Van Hool koningshooikt-i üzemében vesztegel, ahol egyébként az új tulajdonos, a holland VDL már nem tervezi újraindítani a termelést. A Párizsnak szánt, darabonként átszámítva több mint 510 millió forint értékű, 24 méteres elektromos duplacsuklós buszok sorsa így a magas készültségi fokuk ellenére is bizonytalan, és egyelőre nem világos, hogy a beszámolók szerint kifejezetten drágán előállítható járműveket be fogják-e fejezni, vagy sem. A VDL ugyanis alapvetően nem tervezi átvenni a Van Hool korábbi megrendeléseit sem – mivel a korábbi rendelésállomány nem része a VDL által szervezett újraindításnak, az a csőd részét képezi -, így elsősorban a Van Hool felszámolóbiztosain fog múlni, hogy lehetővé teszik-e a megrendelés teljesítését. Az ügyben jelenleg is folyamatosak a tárgyalások, de a kialakult helyzetre eddig nem sikerült megnyugtató megoldást találni. Ha a buszok nem készülnek el és nem kerülnek leszállításra, akkor az IDF Mobilités-nek és a régiónak alternatív megoldásokat kell keresnie, ami jelentős késedelmet okozhat a T Zen 4 vonal beüzemelésében.
Címlapkép: Alex Conducteur Gare de Lyon