Kitekintő

2025-ben érkezik az MAN első távolsági villanybusza

Bár egyelőre határozottan úgy tűnik, hogy belátható időn belül a távolsági szegmensben is a zéró emissziós hajtásmódok veszik át az uralmat, a jelek szerint a hagyományos dízelmotoroknak is van még létjogosultsága a nagy turistabuszokban. Az MAN 2024-ben kezdi meg az Euro 7-es környezetvédelmi norma előírásaira felkészített vadonatúj D30-as motorcsalád sorozatgyártását Nürnbergben, amelyet elsőként a túlélőnek szánt Neoplan Tourliner sorozat tagjaiba építenek be. Mindazonáltal annak ellenére, hogy az új erőforrással az MAN dízel turistabuszainak jövője hosszú távon biztosított lesz, a német gyártó törekszik arra is, hogy távolsági modelljei rövid időn belül tisztán elektromos hajtással is elérhetők legyenek.

Az MAN a Brüsszelben megrendezett Busworld Europe 2023 seregszemlén mutatta be a második generációját taposó Neoplan Tourliner turistabusz modellfrissített változatát, amely már minden olyan fejlesztést tartalmaz, amely a második nemzedék hét évvel ezelőtti premierje óta időszerűvé vált. Ezek a frissítések a 2024-es modellévtől kerülnek bevezetésre, mind a Tourliner, mind pedig a műszakilag rokon MAN Lion’s Coach típusban. Az Európai Unió Általános Biztonsági Szabályzatának (GSR) és a kiberbiztonsági követelményeknek való megfelelés részeként a távolsági modellek mellett az MAN teljes autóbuszkínálata új, magasabb kiberbiztonságot nyújtó digitális platformot kapott, amely a Tourlinerben és „oroszlános” testvérében egy ergonómiailag továbbfejlesztett műszerfallal és egy motorfrissítéssel is párosul. A megújult Euro 6e minősítésű MAN D26 erőforrást 10 lóerővel nagyobb teljesítmény és mintegy 50 newtonméterrel nagyobb nyomaték jellemzi, ugyanakkor üzemanyag-fogyasztása 2,5%-kal kevesebb, mint az elődé. A D26 motor így akár 520 lóerő teljesítményt is leadhat, de elérhető lesz 430 és 470 lóerős teljesítményszintekkel is; utóbbi kettő kompatibilis a ZF EcoLife automata sebességváltóval, míg a 12 előremeneti fokozattal rendelkező ZF TraXon robotizált váltó mindhárom változattal párosítható lesz.

Annak ellenére, hogy a zéró emissziós átállás hamarosan az MAN távolsági modelljeit is eléri, a gyártó egyelőre továbbra is számol a dízelüzemű csúcstermékeivel, így jövőre megkezdi egy vadonatúj, D30 néven futó, a jövőben az Euro 7-es emissziós norma határértékeit is teljesíteni képes motorcsalád sorozatgyártását. A Neoplan Tourlinerben debütáló 13 literes erőforrás a D26-os széria utódjaként érkezik. Az MAN nürnbergi motorfejlesztő és -gyártó üzemében már folynak az előkészületek az új erőforrás bevezetésére, amelyet az MAN konszerntársa, a Scania is hasznosítani fog majd távolsági platformjaiban. A követelmények ugyan még mindig nem egyértelműek, az MAN várakozásai szerint a D30-as motorral a gyártó turistabuszai mindenben megfelelnek majd 2029-től bevezetésre kerülő Euro 7-es norma kritériumainak. Az MAN a városi portfóliója tekintetében viszont nem invesztál ilyen dízelmotorok fejlesztésébe, helyette inkább az akkumulátoros technológiák fejlesztésére fordítja mérnöki és pénzügyi erőforrásait, 2030-tól pedig már csak ilyen hajtásmóddal szerelt városi buszokat kínál majd ügyfeleinek.

A hosszú utazásokra szánt modellek esetében ugyanakkor megkezdődtek a tisztán elektromos hajtású változatok fejlesztési munkálatai is, és várhatóan már 2025-ben be is mutatkozhat a gyártó első akkumulátoros turistabusza. Azt egyenlőre azonban még nem tudni, hogy ez a jármű egy MAN Lion’s Coach vagy egy Neoplan Tourliner karosszériájában ölt-e majd testet. A fejlesztés az MAN városi villanybuszaiban jelenleg alkalmazott megoldásnál 50%-kal nagyobb hatótávot kínáló, újgenerációs lítium-nikkel-mangán-kobalt-oxid akkumulátorok bevezetésével párhuzamosan valósul meg. Ezeket az akkumulátorokat az MAN nürnbergi gyárában szerelik össze, és a távolsági típusokba akár 800 kWh-át meghaladó energiatároló-képességgel rendelkező akkupakk is kerülhet majd.

Végezetül, bár az MAN szerint az akkumulátoros hajtásmódban nagyobb potenciál van, a hidrogénhajtást sem vetették el, a gyártónál ugyanis folyamatban van egy hathengeres, akár 520 lóerő teljesítmény leadására is képes hidrogénüzemű erőforrás, valamint egy hidrogén üzemanyagcella fejlesztése is.

Címkék