Kitekintő

Augusztus 1-én forgalomba állnak a pozsonyi Solaris hidrogénbuszok

Pozsony az utóbbi négy évben nagy erőfeszítéseket tett autóbusz-flottájának megújítása terén, ennek eredményeként a Dopravný podnik Bratislava (DPB)  közlekedési társaság a mai napig összesen 150 dízelüzemű autóbuszt állított forgalomba a főváros útjain. A pozsonyi gumikerekes flotta fejlesztése azonban az elkövetkezendő hónapokban sem áll le, ugyanis jövő év elejéig további, már alternatív hajtással szerelt járművek érkeznek a szlovák fővárosba: 50 darab szóló, csuklós, valamint duplacsuklós önjáró trolibusz és ami mérföldkő a DPB történetében, augusztus elsejétől 4 darab hidrogén üzemanyagcellás Solaris Urbino 12 hydrogen is.

A pozsonyi közösségi közlekedési rendszerben a DPB éves futásteljesítményének több mint felét autóbuszok biztosítják, melyek üzemeltetése jelentős károsanyag-kibocsátással jár. A környezeti terhelés csökkentése érdekében a korszerű dízelmotorral szerelt autóbuszok beszerzése mellett a közlekedési társaság belevágott az alternatív hajtásmódok alkalmazásába is. A zöldebb Pozsony felé vezető úton a DPB az első lépést 2017-ben tette meg, amikor is 18 darab SOR elektromos autóbusz szerzett be. A következő mérföldkő pedig tavaly érkezett el Pozsony életében, ekkor kaptak zöld utat ugyanis a szlovák Integrált Infrastruktúra Operatív Program keretében nyújtott, 95%-ban vissza nem térítendő uniós támogatásból megvalósuló önjáró trolibusz, valamint hidrogénbusz-beszerzések.

A DPB flottamegújító-programjának keretében augusztus elsején négy darab üzemanyagcellás Solaris Urbino 12 hydrogen áll forgalomba Pozsonyban, amelyeket akár még további 36 példány is követhet, ha a város talál forrást a Solarissal tavaly megkötött keretszerződés opciós járműveinek lehívására. A közlekedési cég kezdésként legalább 20 kocsit tervezett megvásárolni a megállapodás terhére, de a szlovák Beruházási Területfejlesztési és Informatizálási Minisztérium tavaly csupán négy jármű vásárlására nyújtott finanszírozási támogatást, melynek mértéke 95%-os volt, a költségek fennmaradó 5%-át a DPB állta. A négy hidrogénhajtású Urbino 2,45 millió euró értékben, 610 ezer eurós darabonkénti vételáron érkezett Pozsonyba. A hidrogénüzemű Solarisokkal hétköznapokon, a  város 75-ös jelzésű viszonylatán lehet találkozni, melynek menetrendjét augusztus 5-től kifejezetten ezekhez a járművekhez igazítják. A július 24-én a DPB részére átadott buszok üzembe helyezését rekordgyorsasággal, mindössze 7 nap alatt bonyolította le a társaság.

Az autóbuszok üzemeltetéséhez szükséges hidrogén üzemanyagot a Messer Tatragas Slovakia szolgáltatja 17,5 eurós kilogrammonkénti áron. A hidrogénbuszok tartályegységei egyetlen feltöltéssel 37 kilogrammnyi hidrogént tudnak eltárolni 350 bar nyomáson. Ezzel a mennyiséggel az eddigi tapasztalatok alapján 350-400 kilométert képesek megtenni, de mivel a járművek feltöltése egyelőre még csak 200 bar nyomáson, félpótkocsira szerelt nagynyomású palackkötegekben tárolt hidrogénnel történik, így a 350 bar betöltési nyomást biztosítani képes töltőállomas kiépítéséig a buszok hatótávolsága lényegesen elmarad a gyártó által ígértektől. Azt is érdemes megjegyezni, hogy a buszok üzemeltetése kapcsán egyelőre még nem beszélhetünk ténylegesen zéró emissziós közlekedésről, ugyanis azok nem zöld, vízbontás útján, megújuló energia felhasználásával megtermelt, hanem szürke, földgázból, a MOL-csoporthoz tartozó Slovnaft helyi finomítójában előállított hidrogénnel üzemelnek. A hidrogéntartályok utántöltése a pozsonyi kocsik esetében 20-30 percet vesz igénybe.

A szabványos háromajtós kialakítással készült, összesen 80 fő, 51 álló és 29 ülő utas befogadására alkalmas járműveket a megrendelői kívánalmaknak megfelelően a 20 kW hűtő- és 14 kW fűtőteljesítményű Konvekta UltraLigth 500 hőszivattyús klímaberendezés, a fedélzeti kamerarendszer és az USB töltőcsatlakozók mellett felszerelték színes LED-es külső és belső TFT kijelzőkkel, valamint a járművezető munkáját segítő MobileEye Shield + nevű holttérfigyelő rendszerrel is.

A 13 200 kg saját-, és 18 745 kg legnagyobb megengedett össztömegű, a lengyel Medcom hajtásrendszerét használó  hidrogénes Solarisokat 250 kW összteljesítményű, a ZF AxTrax AVE 130 portálhídjába integrált háromfázisú aszinkron villanymotorok hajtják. Az elsődleges meghajtást biztosító, 70 kW teljesítményű hidrogén tüzelőanyag-cella a megszokottak szerint a kanadai Ballard Power Systemstől érkezett. A hidrogéngáz tárolása ezúttal is egy 1560 liter össztérfogatú, Type 4-es kompozit tartályegységben történik. A hidrogénbuszokba közbenső tárolóként egy, 750 V névleges feszültségen működő Solaris High Power lítium-titanát-oxid (LTO) akkumulátor is került, ennek kapacitása 30,47 kWh, töltéséről pedig az üzemanyagcella-köteg gondoskodik.

Fotók: DPB

 

Címkék