Március 2-án a dél-lengyelországi Jaworznóban is megkezdődött a Solaris hidrogén tüzelőanyag-cellás modelljének tesztüzeme. A sziléziai városban bő négy héten át, március 31-ig közlekedik majd a lengyel buszgyártó egyik hidrogénhajtású demóbusza a település legkihasználtabb viszonylatain. A Solarisnak jelenleg egymással párhuzamosan két ilyen tesztbusza is turnézik Európában: a Jaworznóban most forgalomba állított példány, valamint a vasárnapig a Volánbusz üzemeltetésében Kőbánya-Kispest és Vecsés között tesztüzemben közlekedő, a 2019-es brüsszeli Busworld Europe kiállításon bemutatott demókocsi.
A jaworznói négyhetes tesztüzem keretében az autóbusz elsősorban a 303-as és a 307-es jelzésű viszonylaton tűnik majd fel, de a PKM Jaworzno a város többi vonalán is bevetné annak érdekében, hogy a tesztfutások minél szélesebb körű tapasztalatot szolgáltassanak az üzemeltetőnek a hidrogénhajtás alkalmazhatóságával kapcsolatban, a lehető legkülönfélébb viszonyok között. Az utasokkal végzett próbafutások során nagy figyelmet fordítanak a jármű valós hidrogénfogyasztásának, valamint a tüzelőanyag-utántöltés gyakoriságának és időtartamának meghatározására. Ezt követően a közlekedési cég a lezajlott próbafutások tapasztalatait felhasználva szeretne pályázni hidrogénhajtású autóbuszok beszerzését elősegítő állami forrásokra.
A PKM Jaworzno a bolechowói gyártó visszatérő vásárlója, az Urbino sorozat szinte minden fontosabb típusa megtalálható a vállalat állományában. A társaság úttörőnek számít Lengyelországban a környezetbarát közösségi közlekedés megteremtésében: 2015-ben itt állt forgalomba az ország első tisztán elektromos hajtású Solaris Urbinója. A lengyel buszgyártóval kialakított szoros együttműködés eredményeként mára a cég 80 darabos flottájának több mint fele tisztán elektromos hajtású autóbuszokból áll. A társasághoz az év végéig további Solaris villanybuszok érkeznek, így a környezetbarát járművek aránya a PKM Jaworzno járműállományán belül a tervek szerint 2022 decemberére eléri a 65%-ot.
Maga a jármű a Volánbusznál tesztelt példányhoz hasonlóan háromajtós kivitelű és 89 fő szállítására alkalmas. A károsanyag-kibocsátás szempontjából nullemissziósnak tekinthető autóbuszban a kanadai Ballard Power Systems 70 kW teljesítményű FCmove-HD típusú üzemanyagcellája biztosítja a mozgáshoz szükséges villamos energiát. Az autóbusz tetején, a mellső tengely fölött elhelyezett öt darab, egyenként 312 literes térfogatú, Hexagon Agility gyártmányú Type 4-es kompozit tartályban összesen 36,8 kg hidrogéngáz tárolható 350 bar nyomáson. A jármű az üzemeltetési viszonyoktól függően mintegy 350-400 kilométert képes megtenni a hidrogéntartályok egyszeri feltöltésével, ez a hatótávolság az esetek túlnyomó részében már megfelel a városi autóbuszok napi futásteljesítményének. A tüzelőanyag-cella működése során kizárólag hő és vízpára képződik a lezajló elektrokémiai reakció (fordított elektrolízis) termékeként. A teszt idejére az autóbusz üzemeltetéséhez szükséges hidrogént az AirProducts pótkocsi alapra szerelt mobil hidrogén-töltőállomása biztosítja.
Amint azt a gyártó képviselői a Magyarbusz [Info] kérdésére nemrég megerősítették, a Solaris hidrogénhajtású buszainak kínálata még az idén egy 18 méter hosszú csuklós változattal fog bővülni. A csuklós modellnél a Solaris tervek szerint a szóló kivitelnél már bevált műszaki megoldásokat alkalmazza majd, azaz továbbra is Ballard üzemanyagcellára, Solaris High Power lítium-titanát-oxid (LTO) akkumulátorokra, valamint a kvázi-kerékagymotoros ZF AxTrax AVE portálhídra lehet számítani, természetesen a nagyobb méretű és tömegű kocsitesthez optimalizálva. A fejlesztés alatt álló nullemissziós, 18 méteres csuklós alapként szolgál a majdani hidrogén tüzelőanyag-cellás duplacsuklós kivitelhez is.
Címlapkép: AirProducts