Kitekintő

Már Csehországban van az első prágai duplacsuklós Solaris Trollino

Belátható időn belül duplacsuklós trolibuszokkal juthatnak el a prágai Václav Havel repülőtérre az utasok, újabb mérföldkövéhez érkezett ugyanis az expressz reptéri járatra szánt önjáró Solaris Trollino 24-esek gyártása. A prágai rendeltetésű 20 darabos széria legelső példánya április 26-án megérkezett a a Škoda Group villamossági részlegének plzeňi üzemébe, ahol az elektromos hajtásrendszer komponenseinek beépítésével folytatódik a jármű összeszerelése. A lengyel Solaris bolechowo-i gyárában készült, közel 25 méter hosszú trolibusz-karosszériát tréleren szállították át Csehországba.

A cseh és a szlovák főváros együttesen 36 példányt rendelt tavaly a Solaris Trollino duplacsuklós változatából; Prágában 20 darab, Pozsonyban pedig 16 áll forgalomba a Škodával kooperációban gyártott akkumulátoros trolibuszokból. A pozsonyi DPB közlekedési társaság első szuperhosszú Trollinója is megérkezett már Plzeňbe, a március közepén átadott kocsitestbe jelenleg is zajlik a Škoda Electric saját fejlesztésű villamos hajtásláncának beszerelése. Az első, már a Prágai Integrált Közlekedés (Pražská integrovaná doprava, PID) halványszürke-élénkpiros színtervét viselő Trollino 24-est 2023 végéig kell a Solaris-Škoda konzorciumnak Prágába szállítania a homologizációs folyamathoz szükséges tesztfutások megkezdéséhez, amelynek részeként a járműnek utasok nélkül 10 ezer, utasokkal pedig további 20 ezer kilométernyi próbaüzemet kell teljesítenie. A teljes flottát, amely a Nádraží Veleslavín és a Prága-Václav Havel repülőtér között közlekedő, jelenleg még 119-es jelzés alatt futó reptéri expressz viszonylaton teljesít majd szolgálatot, 2024 február közepéig kell átadni a megrendelőnek.

A Škoda a  24 700 mm hosszú, 2550 mm széles, behúzott áramszedőkkel 3500 mm magas, teljes utasterheléssel 38 000 kg-ot nyomó trolibuszokba két centrális elhelyezésű, egyenként 160 kW csúcsteljesítményű Škoda 4ML 3444 K/4 jelű négypólusú aszinkron vontatómotort épít, ezek a kocsik B, illetve C jelű tengelyeit hajtják meg. Az erőforrások a Škoda termékeitől megszokott módon a tengelyek elé kerülnek, és hátrafelé vezetett kardántengelyen keresztül csatlakoznak futóművekhez. Az A- és a D-tengely kormányzott; előbbi független felfüggesztésű, utóbbi pedig merev hidas kialakítású, és mindkettő saját hidraulikus szervókörrel rendelkezik. A járművek önjárási képességét a második kocsitest tetejére kerülő, két modulból álló, 58 kWh összkapacitású lítium-titanát-oxid (LTO) akkupakk fogja biztosítani, melynek feltöltése menet közben, a felsővezetékről történik. A gyártó ígérete szerint a trolibuszok, az egyébként plug-in módszerrel is tölthető kisegítő akkumulátorokra támaszkodva akár 10 kilométert is képesek lesznek a felsővezetékes szakaszt elhagyva, önjáró üzemmódban megtenni a kényelmi segédüzemek (például a légkondicionáló és a fűtés) használata mellett, bármilyen üzemi és éghajlati körülmények között.

A 179 fős utaskapacitású, 54 utasüléssel rendelkező, ötajtós trolik felszereltsége a korszerű utastájékoztató rendszer mellett többek között utasszámláló berendezést, teljes egészében LED-es világítást, automatikus áramszedő lehúzó és felengedő berendezést, a teljes utasteret és az áramszedőket is megfigyelő fedélzeti kamerarendszert, forgalom- és tolatózóna-figyelő kamerát, valamint a járművek holttereit ellenőrző és a buszvezetőt az esetleges veszélyhelyzetekre fény- és hangjelzéssel is figyelmeztető Mobileye Shield+ okos kamerarendszert is magába foglal. Két kocsit a felsővezeték jégtelenítésére alkalmas automata permetező berendezéssel is ellátnak majd.

Címkék