Kitekintő

Év végéig megérkezik Pozsonyba a DPB mind a 16 duplacsuklós Solaris Trollinója

Portálunkon többször beszámoltunk Pozsony leendő duplacsuklós Solaris Trollino 24 flottájáról, amelynek két, a hajtásrendszer beszerelésére váró tagjáról most egyenesen a Škoda Group villamossági divíziójának otthont adó Plzeňből küldött felvételt szerkesztőségünknek Samuel Vokoun. A közel 25 méteres típusból 16 példány érkezik a szlovák fővárosba az év végéig, olvasónk a 7. és 8.-ként elkészült pozsonyi Trollino 24 karosszériákat örökítette meg.

A 16 darab, önjárási képességgel is rendelkező Trollino 24 szállítási jogát a Solaris és a cseh Škoda Group konzorciumban nyerte el, a kocsik karosszériái a lengyel buszgyártó bolechowo-i üzemében készülnek, az elektromos hajtásrendszer komponenseinek beépítése pedig a Škoda trolibusz-gyártó bázisán, Plzeňben történik – erre vár a címlapképünk megörökített 7. és 8. kocsitest is.

A flotta első tagja már gyári próbaköreit futja a Škoda üzemének területén, s a pozsonyi DPB közlekedési társaság ígérete szerint nyár végén be is futhat Pozsonyba további 1 társával együtt, forgalomba viszont majd csak a homologizációs folyamat és a tesztfutások lezárulta után állhatnak, erre várhatóan ősszel kerül sor. A 16 szuperhosszú trolibusz a város a 71-es (egykori 201-es) vonalán fog szolgálatot teljesíteni.

A Škoda a  24 700 mm hosszú, 2550 mm széles, behúzott áramszedőkkel 3500 mm magas, teljes utasterheléssel 38 000 kg-ot nyomó trolibuszokba két centrális elhelyezésű, egyenként 160 kW csúcsteljesítményű Škoda 4ML 3444 K/4 jelű négypólusú aszinkron vontatómotort épít, ezek a kocsik B, illetve C jelű tengelyeit hajtják meg. Az erőforrások a Škoda termékeitől megszokott módon a tengelyek elé kerülnek, és hátrafelé vezetett kardántengelyen keresztül csatlakoznak futóművekhez. Az A- és a D-tengely kormányzott; előbbi független felfüggesztésű, utóbbi pedig merev hidas kialakítású, és mindkettő saját hidraulikus szervókörrel rendelkezik. A járművek önjárási képességét a második kocsitest tetejére kerülő, két modulból álló, 58 kWh összkapacitású lítium-titanát-oxid (LTO) akkupakk fogja biztosítani, melynek feltöltése menet közben, a felsővezetékről történik. A gyártó ígérete szerint a trolibuszok, az egyébként plug-in módszerrel is tölthető kisegítő akkumulátorokra támaszkodva akár 10 kilométert is képesek lesznek a felsővezetékes szakaszt elhagyva, önjáró üzemmódban megtenni a kényelmi segédüzemek (például a légkondicionáló és a fűtés) használata mellett, bármilyen üzemi és éghajlati körülmények között.

A 166 fős utaskapacitású, ötajtós trolik nettó 1,04 millió eurós, átszámítva közel 400 millió forintos darabonkénti vételáron érkeznek a közlekedési céghez, felszereltségük a korszerű utastájékoztató rendszer mellett többek között utasszámláló berendezést, teljes egészében LED-es világítást, automatikus áramszedő lehúzó és felengedő berendezést, a teljes utasteret és az áramszedőket is megfigyelő fedélzeti kamerarendszert, forgalom- és tolatózóna-figyelő kamerát, fotocellás ajtóműködtetést (le- és felszállást minden ajtó fölött egy fotocella érzékeli; amennyiben ez nem észlel mozgást, az ajtók önműködően bezárulnak), valamint a járművek holttereit ellenőrző és a buszvezetőt az esetleges veszélyhelyzetekre fény- és hangjelzéssel is figyelmeztető Mobileye Shield+ okos kamerarendszert is magában foglal.

Címlapkép: Samuel Vokoun, fotók: Škoda Group

Címkék