A Német Közlekedési Vállalatok Szövetsége (VDV) által Berlinben megrendezett 14. ElekBu elektromobilitási konferencián és szakkiállításon idén is szép számmal képviseltették magukat a villanybusz-gyártók: többek között a BYD, a Daimler Buses, az Ebusco, az IIA, az Irizar, az Iveco, az MAN, az MCV, a Mellor, az Otokar, a Škoda és a VDL is megjelent elektromos típusaival a vásáron. A seregszemlén természetesen Európa egyik vezető buszgyártója, a Solaris is részt vesz, mégpedig a kínálatában újdonságnak számító, két hajtott futóművel szerelt csuklós Urbino 18 electric villanybusszal.
A Solaris portfóliójában még 2011-ben jelent meg az első tisztán elektromos hajtású típus. A lengyel buszgyártó azóta közel 1800 villanybuszt szállított le különféle európai üzemeltetőknek, aktuális lekötött rendelésállománya pedig eléri a 650 darabot. Az elektromos termékvonal mára a teljes 9 és 25 méter közötti hossztartományt lefedi, a lokálisan emissziómentes típusok között a midi, szóló és csuklós modellek mellett megtaláljuk az Urbino típuscsalád alacsony belépésű háromtengelyes, illetve duplacsuklós kiviteleit is. Emellett a Solarisnál jelenleg is zajlik egy új, tisztán elektromos hajtású helyközi buszcsalád kifejlesztése, amelynek bemutatása jövőre várható. A lengyelek a tervek szerint 2027-ben, vélhetően az Urbino sorozat ötödik nemzedékének érkezésével fejezik be a belső égésű motorral szerelt, dízel- és gázüzemű autóbuszok sorozatgyártását, ezt követően kizárólag az elektromos és hidrogénhajtású típusok gyártására koncentrál majd a spanyol CAF csoport érdekeltségébe tartozó buszgyártó.
Az ElekBu rendezvényen bemutatott 18 méteres példány érdekességét a két hajtott tengely jelenti – a Solarisnál ilyen megoldással eddig csak a duplacsuklós-, illetve trolibuszok esetében találkozhattunk. A Solaris Urbino 18 electric alapkivitelben tolócsuklós kialakítású, a hátsó kocsitestben elhelyezett hajtott tengellyel, maga a meghajtás viszont egyaránt lehet központi motoros vagy kvázi-kerékagymotoros konfigurációjú is. Ezentúl viszont, ha az üzemeltetőnek különösen nagy teljesítményre és vonóerőre van szüksége – például a domborzati viszonyok vagy a nehezebb téli üzemeltetés miatt -, extraként akár két hajtott tengellyel is rendelhető lesz a népszerű típus. Ez esetben a ZF jól ismert AxTrax AVE fantázianevű, 2 x 125 kW csúcsteljesítményt leadó elektromos portálhídja kerül megduplázva a 18 méter hosszú autóbusz alá, így a két hajtott tengely nehezebb körülmények esetén is megfelelő teljesítményt és vonóerő-átadást tesz lehetővé, továbbá a második hajtott tengelynek köszönhetően fékezéskor megnő a jármű rekuperációs képessége is.
A Berlinben kiállított demóbuszt nagy hatótávolságot lehetővé tevő, hét, egyenként 79 kWh kapacitású modulból álló akkumulátorcsomaggal szerelték fel. A német BMZ-vel közösen kifejlesztett, nagy energiasűrűségű Solaris High Energy+ fantázianevű lítium-nikkel-mangán-kobalt-oxid (NMC) akkupakk összkapacitása 553 kWh, ami bármilyen üzemi körülmények között, út-, és időjárási viszonyoktól függetlenül garantálja a legalább 200 kilométeres hatótávot a gyártó szerint. Az egész napos zavartalan üzemet biztosító akkumulátorcsomagnak viszont megvan a hátulütője is (amit a Solaris közleményében természetesen nem említ), ugyanis a tonnákban mérhető plusz terhet jelentő akkupakk erősen befolyásolja a 29 000 kg legnagyobb megengedett össztömegű autóbuszon a szállítható utasok számát, ami ez esetben mindössze 105 fő – ez gyakorlatilag megegyezik egy átlagos városi, dízelmotoros szóló autóbusz befogadóképességével.