Kitekintő

Újabb 97 öntöltő hibrid Volvo 7900-ast vásárol a vallon TEC társaság

Bár a dízel-elektromos hibrid busztípusokra rossz idők járnak mostanában, vannak üzemeltetők, amelyek továbbra is látnak fantáziát az egykor forradalminak számító hajtásmódban és alapoznak a technológiára. A Belgium vallon régiójában szolgáltató, öt, TEC (Transport en Commun) néven ismert regionális igazgatóságot működtető OTW (Opérateur de Transport de Wallonie) közlekedési társaság most újabb 97 darab Volvo 7900 S-Charge öntöltő hibrid autóbuszt hív le a rendelkezésére álló opciós keretből a 2021-ben átvett 68 példány mellé. A beszerzés a Volvo és az OTW korábbi, 430 darabos keretmegállapodásának terhére valósul meg, amelynek részeként a társaság 2025-ig további 265 darab párhuzamos hibrid hajtásrendszerű Volvo 7900-ast vásárolhat.

A mintegy 2400 darabos buszparkot felügyelő belga szolgáltató igen tekintélyes hibrid flottával rendelkezik, amelyben soros-, párhuzamos- és lágyhibrid hajtásrendszerrel szerelt típusokat egyaránt találunk. A Mercedes-Benz Citaro G lágyhibrid hajtású változatából 129-et, a brit BAE Systems HybriDrive soros rendszerével szerelt Solaris Urbinókból 161-et, a külső forrásról is tölthető Volvo 7900 Electric Hybrid változatból 100-at, a most megrendelt szériával megegyező S-Charge kivitelből pedig 68-at, melyek közül 7 darab csuklós kivitelben érkezett. A mostani újabb megrendeléssel 293-ra nő az OTW-TEC flottájában szolgáló komplett Volvo autóbuszok száma, további 177 darab Jonckheere karosszériás kocsi pedig szintén a svéd gyártó alvázain fut a társaságnál.

A Volvo találékony marketingesei által „öntöltőnek” hívott 7900 S-Charge modellek 2020 tavaszán mutatkoztak be, azóta pedig már több, mint 25 országban találkozhatunk velük a gyártó elmondása szerint. A buszok töltési infrastruktúrát nem igénylő párhuzamos hibrid hajtásrendszerében egy villanymotor és egy viszonylag kis méretű belső égésű erőforrás dolgozik együtt. Az indítást az elektromotor végzi, alacsonyabb sebességeknél a jármű zéró emissziós üzemmódban működik. A rendszer a fékezések során elektromos formában visszanyert mozgási energiát az akkumulátorok töltésére fordítja, majd ezt később a villanymotor és a segédberendezések működtetésére használja fel. Az ezzel a megoldással szerelt 7900-asok az időjárási- és útviszonyoktól függően legfeljebb egy kilométert képesek helyi károsanyag-kibocsátás nélkül, tisztán elektromos üzemmódban megtenni kizárólag a rendszerbe épített akkumulátorra és villanymotorra hagyatkozva, akár 50 km/h sebességgel.

A most megrendelt buszokba a 2021-2022-ben érkezett példányokhoz hasonlóan egy 5,1 literes, négyhengeres, 240 lóerős (177 kW), Euro 6e környezetvédelmi besorolású, akár 100%-ban bioüzemanyaggal is működtethető dízelmotor kerül, amelyet egy 120 kW teljesítményű, 800 Nm maximális nyomaték leadására képes Volvo I-SAM villanymotor egészít ki. Erőátviteli egységként a jól ismert, 12 előremeneti fokozattal rendelkező Volvo I-Shift AT2412F robotváltó szolgál, a köztes energiatárolást 8,9 kWh kapacitású lítium-ion akkumulátor biztosítja.

A Volvo meglehetősen bátor állítása szerint az S-Charge hajtásrendszerű autóbuszok akár 25-40%-kal kevesebb tüzelőanyagot fogyasztanak hagyományos dízelüzemű társaiknál. Ezáltal a környezetet is kevésbé szennyezik, hiszen a gyártó a szén-dioxid kibocsátás terén is ugyanilyen arányú csökkenést ígér, a nitrogén-oxid és szilárd részecske emisszió pedig csak a fele egy hasonló méretű dízelmotoros autóbuszénak.

Fotók: Corentin Rouyer/Transports Belgique

Címkék