Újabb 161 darab soros hibrid hajtásrendszerrel szerelt Solaris Urbino 12 szállításáról kötött megállapodást az öt, TEC (Transport en Commun) néven ismert regionális igazgatóságot felügyelő, s mindegy 2400 autóbuszt üzemeltető OTW (Opérateur de Transport de Wallonie) vallon közlekedési szolgáltató és a Solaris Bus & Coach. A szerződés összértéke 76 millió euró, átszámítva közel 28 milliárd forint, ami a buszok leszállításán kívül magába foglalja a járművek 8 éves karbantartását is.
A mostani megbízás immár a második olyan nagyobb darabszámú megrendelés, amely a Solaris hibrid hajtásrendszerű modelljére érkezett az OTW-től; a közlekedési társaság már korábban vásárolt 240 példányt a most megrendelt kocsikkal megegyező kivitelből, ezek a TEC Hainaut és a TEC Liege-Verviers társaságokhoz kerültek. Az új járművek a TEC Charleroi, a TEC Liege-Verviers és TEC Namur-Luxembourg üzemeltető cégek flottáit gyarapítják majd. A két- és háromajtós kivitelű autóbuszok 2022-ben érkeznek meg rendeltetési helyükre, 64 kétajtós példány kerül a Vallon Régió fővárosába, Namurba, a háromajtós kivitelből 58 Charleroi, 39 pedig Liège közösségi közlekedését segíti majd. A közlekedési cég idén 197 hibrid üzemű autóbusszal frissíti járműállományát, ezekből 129-et a Daimler Buses, 68-at pedig a Volvo Buses szállít.
A 12 méter hosszú autóbuszok mozgatásáról a brit BAE Systems HybriDrive nevű soros hibrid hajtásrendszere fog gondoskodni, amelyben egy 120 kW csúcsteljesítményű villanymotor és egy 4,5 literes, 210 lóerős (151 kW) Cummins ISB4.5 E6 négyhengeres dízelmotor együttműködése biztosítja a mozgási energiát. Soros hibrid kialakításról lévén szó, ebben a konfigurációban a belső égésű motor és a kerekek között nincs közvetlen mechanikai kapcsolat, az optimális üzemi tartományban működtetett dízelmotor egy generátort hajt meg, amely megtermeli az áramot az autóbuszt ténylegesen mozgató villanymotor számára. A rendszer az általa generált, illetve a fékezések során visszanyert energia – melyet később a villanymotor és a segédberendezések működtetésére használ fel – tárolására köztes energiatárolóként akkumulátorok helyett 0.82 kWh kapacitású szuperkondenzátorokat alkalmaz.
A buszok Stop-and-Go funkcióval is rendelkezni fognak, melynek lényege, hogy a megállókban tartózkodás ideje alatt, illetve elinduláskor a dízelmotor kikapcsol, kizárólag a villanymotorra hagyva a busz és a segédberendezések, mint például a légkompresszor, szervokormány stb. hajtását. Az energiaellátást biztosító szuperkondenzátorok kimerülése után a dízelmotor automatikusan újra bekapcsol.
A hibrid „tacskók” a mai városi buszoknál megszokottnak mondható felszereltséget kapják, melyben a teljes külső-belső LED-es világítás, a légkondicionáló, a külső-belső biztonsági kamerarendszer és az utasszámláló berendezés is benne van.
Fotók: Jean-Philippe Dheure