A személyautó-gyártó üzletágától már több mint 23 éve megvált, napjainkban már csak nehéz haszongépjárművek – teherautók (62%), az építőipari gépek (24%), az autóbuszok (6%) –, valamint tengeri és ipari motorok meghajtórendszereinek gyártásával foglalkozó Volvo Group 500 millió eurós hitelt vesz fel az Európai Beruházási Banktól – közölte az EU klímabankja. Az átszámítva több mint 200 milliárd forintos összeget a Volvo elektromos haszongépjárműveinek aktív és passzív biztonsági rendszereinek, illetve az autonóm technológiájával kapcsolatos kutatási, fejlesztési és innovációs beruházások támogatására, valamint az energiahatékonyság javítására fordítják majd.
A közlemény szerint az EBB azért támogatja a Volvo kutatási, fejlesztési és innovációs projektjét, mivel az hozzájárul a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséhez, a nehéz haszongépjárművek szegmensének villamosításához; ideértve a járműflották villamosítását, a nagy teljesítményű töltőhálózatok bővítését, valamint a hidrogén-üzemanyagcellák technológia és infrastruktúra fejlesztését.
A Volvo projektjének középpontjában a teherautók és az autóbuszok elektrifikálása áll, amely jelenleg még nagyon korai szakaszban jár, s sokkal alacsonyabb penetrációs szinttel rendelkezik, mint amit például a személygépkocsik és a könnyű haszongépjárművek piacán láthatunk. A beruházás nemcsak a közlekedési ágazat szén-dioxid-mentesítéséhez és a gépjárművek kibocsátásának csökkentéséhez járul hozzá, hanem a járművek biztonságának fokozásához és egy hatékonyabb és fenntarthatóbb európai közlekedési rendszer kialakításához is.
Az EBB alelnöke, Thomas Östros szerint a Volvo KFI-projektjei egy lépéssel közelebb visznek bennünket az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdasághoz, s az európai autóipar határainak feszegetésével, olyan tisztább, biztonságosabb és intelligensebb megoldásokat keresnek, amelyek mindannyiunk hasznára válhatnak majd.
A Volvo Group elnök-vezérigazgatója, Martin Lundstedt elmondta, hogy sürgetően szükség van a közlekedési és infrastrukturális ágazat fenntarthatóbbá tételére. A Volvo ebben már most élen jár, de szeretnék felpörgetni a kutatásaikat és fejlesztéseiket az elektromobilitás, a biztonsági megoldások és az autonóm közlekedési megoldások terén, ami most az EBB közreműködésével egy nagy lökést kaphat.
A Volvo Group az ágazat további két meghatározó szereplőjéhez, a Mercedes-Benz és a Setra márkákat birtokló Daimler Truckhoz, valamint a Volkswagen-birodalom haszongépjárműves részlegéhez, a Traton csoporthoz csatlakozva tavaly egy nyilvános autóbusz és teherautó töltőhálózat kiépítését és üzemeltetését szolgáló vegyesvállalatot hozott létre. Emellett szintén 2021-ben a Daimler Truckkal közösen egy Cellcentric névre keresztel vegyesvállalatot is életre hívott a hidrogén üzemanyagcellás hajtásláncok kifejlesztésére, azzal a céllal, hogy az évtized végére sorozatgyártásra alkalmassá tegyék a környezetbarát technológiát. Az akkumulátoros haszongépjárművek iránti egyre növekvő keresletre reagálva pedig a Volvo a cégcsoport elektromos hajtású buszaiba, teherautóiba és munkagépeibe szánt akkumulátorcellák előállítására egy saját tulajdonú üzemet húz majd fel, melyben a nagyüzemi gyártás felfuttatását 2030-ra tervezik.