A TRATON-csoportnál teljes erőbedobással dolgoznak az e-mobilitás korszakára való áttérésen: a Volkswagen-birodalom haszonjárműves részlege a jövőben sokkal nagyobb hangsúlyt kíván fektetni az elektromos hajtásláncok fejlesztésére. A deklarált cél nem kevesebb, mint hogy a vállalatcsoport cégcsoport legyen a teherautók és autóbuszok számára fejlesztett moduláris elektromos hajtások gyártása terén.
A Volkswagen konszern irányítása alatt álló TRATON-csoport, melynek égisze alatt az MAN, a Scania valamint a főként Dél-Amerikát kiszolgáló Volkswagen Caminhões e Ônibus is működik, 2025-ig összesen 1,6 milliárd eurót tervez befektetni villamos hajtással rendelkező járművek fejlesztését megalapozó kutatásokba. A cégcsoportnál eredetileg 1 milliárd eurót különítettek el az elektromos offenzívára, amit nemrégiben további 600 millió euróval toldottak meg. A konszern az évtized közepéig visszavágná a hagyományos hajtásrendszerek fejlesztésére fordítandó kiadásokat. A TRATON elekrifikációs stratégiája szerint a modern belső égésű motorok továbbfejlesztésére fordítandó beruházások költségei 2025-re csupán az óriásvállalat termékfejlesztésének kevesebb, mint egyötödét tennék ki, miközben az elektromobilitás terén végrehajtott termékfejlesztés aránya megduplázódna.
A konszern által tulajdonolt márkák már konkrét célokat is megfogalmaztak a 2025 és 2030 közötti időszakot illetően. A Scania 2025-re szeretné elérni, hogy európai egységértékesitésének mintegy 10%-a elektromos hajtással rendelkezzen, az MAN-nél pedig úgy számolnak, hogy 4 év múlva az újonnan értékesített autóbuszaiknak fele már elektromos hajtással rendelkezik majd. Az évtized végére a Scania minden második eladott teherautója lesz majd nulla károsanyag-kibocsátású, a konszerntárs MAN-nél pedig ez a részarány a középnehéz teherautóknál 60%, a nehéz tehergépjárművek esetében pedig 40% lenne.
A TRATON az alternatív hajtások fejlesztése terén tett erőfeszítéseinek középpontjában elsősorban az akkumulátoros elektromos járművek állnak. A vállalatcsoportnál úgy látják, hogy az ilyen modellek legtöbb esetben – főleg hosszabb távú útvonalakon – költséghatékonyabb és zöldebb megoldást jelentenek a hidrogén-meghajtású járművekhez képest. Matthias Gründler, a TRATON vezérigazgatója szerint a hidrogénüzemű teherautók komoly hátránya az, hogy a kinyerhető energiának csupán egynegyede fordítható a jármű hajtására, míg a maradék háromnegyed elvész a lezajló elektrokémiai reakció (fordított elektrolízis) során. A TRATON első embere nem osztja azt a gyakran hangoztatott elgondolást, mely szerint rövidebb utakra csak az akkumulátoros, míg a nagy távolságok leküzdésére csak a üzemanyagcellás hajtásrendszerek lennének az ideálisak. Úgy gondolja, hogy a rendszeres és intenzív használat a döntő az elektromos járművek jövedelmezősége és az akkumulátorok amortizációja szempontjából.
Mindazonáltal a cégcsoportnál is úgy látják, hogy az elkövetkezendő évtizedben a hidrogénhajtású járművek jelenléte egyre inkább megerősödik a piacon. Az ilyen hajtásrendszerrel szerelt járművek kiválóan alkalmasak lehetnek a távolsági fuvarozásban olyan fuvarfeladatok ellátása során, amikor a rövid szünetek nem biztosítanak elegendő időt az energiatárolók feltöltéséhez. Emellett a hidrogén üzemanyagcellás teherautók olyan régiókban is nagy szerepet kaphatnak majd, ahol a megújuló energiaforrásoknak köszönhetően olcsón és zölden tudják előállítani hidrogént.
Fotók: TRATON SE
Ne maradjon le a legfrissebb buszos hírekről, kövessen minket Facebookon is!