Mexikóváros és az azt körülölelő agglomerációs térség közlekedése meghatározó fejlesztéssel bővül 2025. május 18-án, amikor három évnyi építkezés és közel egy évnyi csúszás után megnyílik az ország első, teljes hosszában dedikált trolibuszfolyosója Santa Martha és Chalco között. A 18,5 kilométer hosszú, jellemzően emelt szinten vezetett útvonal nem csupán infrastrukturális beruházás, hanem egy átfogó mobilitásfejlesztési program része, amely Mexikóváros és Mexikó szövetségi állam keleti szektorainak közösségi közlekedését hivatott tehermentesíteni és modernizálni. A beruházás kivitelezésének teljes költsége mintegy 7,5 milliárd mexikói peso, ami hozzávetőleg 140 milliárd forintnak felel meg.
A 18,5 kilométer hosszú vonal különlegessége, hogy jelentős szakasza – mintegy 6,7 kilométer – emelt szintű viadukton halad, teljes hosszában kiépített felsővezetékkel. A pálya kizárólag trolibuszforgalom számára készült, így teljes mértékben független a közúti torlódásoktól, ezáltal állandó és kiszámítható menetidőt biztosít. A beruházás részeként 15 megállóhelyet alakítottak ki, azonban a megnyitáskor ezek közül egyelőre csak 9 nyílik meg az utazóközönség számára, míg a fennmaradó állomások kivitelezése még folyamatban van.
A vonal a Mexico–Puebla autópályát és a Mexico–Cuautla országutat követi, a megállók elhelyezkedését a térség közlekedési csomópontjaihoz igazították. A korszerű rendszer normál járatokkal 45 perc, míg expresszjáratokkal 33 perc alatt teszi meg az utat Chalco és Santa Martha között – szemben a korábban jellemző, akár 2 órás menetidővel. A napi utasforgalom várhatóan 120–230 ezer fő között alakul majd.
A Santa Martha végállomás a mexikóvárosi Línea A metróval kapcsolódik, míg a rendszer több ponton összeköttetésben áll más trolibuszvonalakkal (pl. Línea 10) és kötélpályás rendszerekkel is (Cablebús Línea 2). Az utasforgalom lebonyolítására korszerű peronokat, akadálymentesített feljárókat és átszállási csomópontokat alakítottak ki. A projekt során jelentős településszöveti rendezés is történt, beleértve új hídszerkezeteket, gyalogosátkelőket, világítást és közterületi felújításokat.
A vonalon 102 darab csuklós, 90%-ban alacsonypadlós Yutong ZK5180C típusú trolibusz áll forgalomba, amelyeket kifejezetten a mexikói piac igényeihez fejlesztettek. A járművek 142 utas szállítására alkalmasak, felszereltségük része a légkondicionáló rendszer, a fedélzeti Wi-Fi, a biztonsági kamerahálózat, valamint a nagy kapacitású, 151 kWh-s lítium-vasfoszfát (LFP) akkumulátorcsomag, amely lehetővé teszi a felsővezeték nélküli közlekedést is. A típus különlegessége, hogy nem a klasszikus trolibuszok villamos rendszerét veszi alapul, hanem a gyártó E18/U18 elektromos buszplatformjára épül, amelyhez adaptálták a modell nagyfeszültségű hajtásrendszerét és trolibusz-kompatibilis felsővezetékes architektúráját. A trolibuszok akkumulátoros üzemben akár 75 kilométeres hatótávolságra is képesek.
A Santa Martha–Chalco trolibuszfolyosóhoz kapcsolódóan egy új, korszerű kocsiszín is épült Chalcóban, amely a teljes járműflotta tárolását és karbantartását szolgálja. A létesítmény 300 jármű befogadására alkalmas, így nemcsak a jelenlegi, hanem a jövőbeni bővítések igényeit is képes kiszolgálni. A Yutong trolibuszok műszaki jellemzőihez igazodva a kocsiszín támogatja mind a felsővezetékes, mind az akkumulátoros üzemmódot, valamint a nagy kapacitású lítium-vasfoszfát akkumulátorok töltését és karbantartását. A létesítményben karbantartó csarnok, töltőállomások, adminisztratív helyiségek és járművezető-képző központ is helyet kapott. Stratégiai elhelyezkedésének köszönhetően a kocsiszín közvetlen kapcsolatban áll a trolibuszfolyosóval, így minimalizálja a járművek üresjáratát, és optimalizálja az üzemeltetési költségeket is.
Mexikóváros trolibuszhálózata 1951 óta folyamatosan üzemel, ezzel Latin-Amerika egyik legrégebbi elektromos közösségi közlekedési rendszere. A hálózat fénykorában a világ egyik legnagyobb trolibuszüzemének számított, a csúcspontján több mint 1100 járműből álló flotta szolgált ki mintegy 30 vonalat. Az évtizedek során azonban a rendszer fokozatosan visszaszorult, egészen addig, amíg néhány évvel ezelőtt már mindössze 130 trolibusz közlekedett a városban, ráadásul csupán 8 vonalon, gyakran rendszertelen időközökkel.
Az elmúlt években azonban jelentős fordulat következett be. Átfogó modernizációs program indult, amelynek keretében nemcsak a járműpark újult meg, hanem az infrastruktúra is. A Yutongtól 2019 óta több mint 400 darab korszerű, alacsonypadlós trolibusz érkezett Mexikóvárosba, köztük szóló kivitelű ZK5120C, valamint csuklós ZK5180C modellek. Valamennyi jármű rendelkezik IMC (In Motion Charging) rendszerrel, amely lehetővé teszi, hogy a trolibuszok felsővezeték nélküli szakaszokon is zavartalanul közlekedjenek, az akkumulátorok menet közbeni töltésének köszönhetően. A jelenleg 12 vonalat számláló rendszer teljes hossza meghaladja a 200 kilométert, és több metróvonalhoz, illetve más közösségi közlekedési formákhoz – például kötélpályás rendszerekhez – is kapcsolódik.