man lions coach e design sketch 01
Kitekintő

Az MAN első villanytávolságija SUV-szintű alaktényezővel érkezik

Az MAN Truck & Bus a közelmúltban, egy zártkörű szakmai esemény keretében mutatta be az európai szaksajtó képviselőinek új fejlesztésű elektromos távolsági buszának, a Lion’s Coach 14 E-nek prototípusát Ankarában. A gyártó ennek nyomán közzétette a típus szériaváltozatának első formatervi vázlatát is, amely előrevetíti, milyen stílusirányt képvisel majd az MAN első zéró emissziós turistabusza.

A Lion’s Coach E végleges formaterve várhatóan a 2025 őszén Brüsszelben megrendezendő Busworld Europe kiállításon mutatkozik majd be a nagyközönség előtt, a publikált látványterv azonban már jól érzékelteti a jármű karakterét. A vázlat alapján az MAN célja, hogy az aerodinamikai hatékonyságot hangsúlyos, modern dizájnnal ötvözze, új vizuális identitást adva a Lion’s Coach sorozat elektromos tagjának.

Az új típus prototípusát a törökországi fő fejlesztőbázison, az MAN ankarai központjában tekinthették meg először az európai szaklapok képviselői – köztük szerkesztőségünk is. A gyártó várhatóan további részletekkel szolgál majd a Lion’s Coach E végleges műszaki paramétereiről és kiviteléről még a brüsszeli premiert megelőző hónapokban.

e eot man ecoach sneak preview 03

A török fővárosban bemutatott prototípus a jelenlegi, dízelüzemű Lion’s Coach alapjaira épül, és elsődlegesen a műszaki koncepciók validálására szolgál. A végleges modell dizájnja azonban ettől jelentősen el fog térni – az MAN által most közreadott formatervi vázlat már ennek az új irányvonalnak az előfutára.

A gyártó tájékoztatása szerint az új elektromos távolsági autóbusz a „Smart Flow Design” névre keresztelt formanyelv alapján készül, amelynek célja az aerodinamikai hatékonyság maximalizálása az esztétikai megjelenés feláldozása nélkül. A publikált skicc letisztult, áramvonalas sziluettet sejtet, amelynél hangsúlyos szerepet kap a légellenállás csökkentése – kulcsfontosságú szempont ez az akkumulátoros-elektromos járműveknél, ahol a hatótávolság közvetlen összefüggésben áll a légellenállási értékkel.

e eot man ecoach sneak preview 04

Az aerodinamikai optimalizálás eredményeként a típus légellenállási együtthatója (Cw) az MAN szerint 0,34-ről 0,31-re mérséklődött. Ez az érték nem csupán jelentős előrelépés a dízelváltozathoz képest, hanem megegyezik a Neoplan Cityliner hasonló mutatójával is, amelyet a típus jellegzetes, vízszintesen kettéosztott, döntött szegmensű üvegezett homlokfelülete tesz lehetővé. Összehasonlításképpen, a Setra TopClass és ComfortClass egyszintes típusainak légellenállási együtthatója 0,33, míg az emeletes S 531 DT modellé 0,35, de hogy egy távolabbi példát is hozzunk, a Marcopolo Paradiso G8 szériáé közel 0,38.

Az alacsonyabb Cw-érték közvetlenül hozzájárul a várható hatótávolság alakulásához, amely az MAN előzetes becslése alapján – a jármű konfigurációjától és az üzemi körülményektől függően – akár 650 kilométer is lehet. A 0,31-es alaktényező a kompakt SUV-kre jellemző érték, ami kiemelkedően alacsonynak számít a saját járműkategóriáján belül – állítja az MAN. Fontos azonban megjegyezni, hogy a teljes légellenállás mértéke nemcsak az alaktényezőtől, hanem a jármű homlokfelületétől is függ – így a busz légellenállása természetesen lényegesen nagyobb marad, mint egy SUV-é. Egy busz még akkor is jelentős légellenállással küzd, ha a Cw-értéke kedvező, hiszen a homlokfelülete nagyságrendekkel nagyobb (tipikusan 7–9 m², szemben a SUV-ok 2,5–3 m²-es értékével). Mindezzel együtt, egy közel 3,9 méter magas, 13–14 méteres turistabusz esetében a 0,31-es érték valóban figyelemre méltó eredmény. Egy ilyen alacsony Cw-érték – különösen ekkora méret, tömeg és fizikai adottságok mellett – nemcsak a hatótávolságot javítja, hanem érdemben növeli az energetikai hatékonyságot is.

Címkék