Nem egészen három hónap telt el azóta, hogy Várpalota a saját kezébe vette a helyi autóbuszos közösségi közlekedés lebonyolítását, aminek eredményeként a korábbi szolgáltató, a Volánbusz helyét az idei év elejétől a város többségi tulajdonában álló Thury-Busz Nonprofit Kft. vette át. Azóta a járműpark is tovább gyarapodott: a napokban egy újszerű, mindössze két éves, alacsony futásteljesítményű Mercedes-Benz Citaro állt a helyi utazóközönség szolgálatába, ami újabb lépést jelent a szolgáltatás színvonalának emelésében.
Az új szolgáltatás 2025. január 1-én öttagú járműállománnyal indult útjára: négy vadonatúj, 8 méteres, Iveco Daily alapú Rošero First FCLLI minibusz mellett egy hároméves MAN Lion’s Intercity LE alkotta a kezdeti flottát, amely korábban a gyártó bemutatóbuszaként járta Európát, ennek során 2021 őszén hazánkban is megfordult. A közelmúltban egy Mercedes-Benz Citaro is csatlakozott hozzájuk, amellyel a szolgáltató a növekvő utasszámra és a komfort iránti igényre reagál. A jármű gyors honosítást követően megkapta a Thury-Busz egységes arculatát, valamint a RealCity és NewLine utastájékoztató rendszereket; a külső kijelzők beüzemelése pedig szintén hamarosan megtörténik. A konkrét jármű kiválasztása egy szerencsés találat eredménye volt: a társaság korábbi partnerei révén vette fel a kapcsolatot olyan kereskedőkkel, akikkel korábban már dolgoztak együtt. A várpalotaiak kifejezetten újszerű, megkímélt, keveset futott, városi használatra alkalmas autóbuszt kerestek, ilyen paraméterekkel viszont meglehetősen szűkös az elérhető kínálat, így különösen kedvező lehetőségnek számított, hogy épp ebben az időszakban vált elérhetővé a most forgalomba állított, alig két éves, rendkívül megkímélt, kiváló állapotú autóbusz, amely az üzemeltető elmondása szerint nemcsak megjelenésében, hanem műszaki tartalmában is méltó folytatása a frissen indult szolgáltatás szellemiségének. Bár a Mercedes-Benz Citaro sorozat második generációja néhány nagyobb hazai városban már jól bevált – Szombathelyen például a midibuszokat leszámítva kizárólag Citarók közlekednek a Blaguss-Agora Hungary Kft. kötelékében, Budapesten pedig az ArrivaBushoz az általánosan kedvelt korábbi széria kivonása után hamarosan újabb példányok érkeznek –, kisebb városokban még mindig különlegesnek számít egy ilyen jármű megjelenése.
A beszerzést a város utazási igényei indokolták: bár kezdetben elegendőnek bizonyult az egyetlen szóló autóbusszal történő szolgáltatás, a növekvő utasforgalom gyorsan rávilágított arra, hogy a már említett, alacsony belépésű MAN Lion’s Intercity LE önmagában nem tudja ellátni a feladatokat. Ekkor vált szükségessé egy második jármű bevonása, így került a flottába a Mercedes-Benz Citaro. A jármű korábban Ausztriában, a Zuklinbus GmbH flottájában teljesített szolgálatot, ahol a Bécs környéki déli agglomerációban közlekedett. Az osztrák üzemeltető ugyanakkor több súlyos működési hiányosság miatt – például járatkimaradások, jelentős késések, valamint olyan járművezetők alkalmazása miatt, akik nem ismerték kellően az útvonalakat – idő előtt elveszítette a közszolgáltatási szerződését. Fontos hangsúlyozni, hogy nem a buszok felszereltsége és műszaki állapota jelentette tehát a problémát. A szolgáltatás ezt követően újra kiírásra került, amelynek eredményeként a Postbus és az Oberger Reisen kapták meg az üzemeltetési jogot. Ők a vonalakat jelenleg Iveco Crossway LE autóbuszokkal látják el, így viszont a korábbi, szinte még új Citarók felszabadultak, és rövidesen új tulajdonosra találtak – így került Várpalotára a Thury-Busz legújabb szerzeménye is.
Kiemelendő, hogy az új jármű nem egy meglévő kiváltására érkezett, hanem a teljes méretű szóló buszos üzem megerősítését szolgálja. Fő célja a forgalomszervezés rugalmasabbá tétele, valamint a járművezetők közötti munkaterhelés egyenletesebb elosztása. A Citaro és az Intercity LE jelenleg heti váltásban közlekedik: minden héten másik jármű teljesíti a kétfordás beosztás másik felét, tehát mindkét busz aktívan részt vesz a napi menetrend szerinti forgalomban, egyikük sem tartalékállományban áll. Ez a váltásos rendszer nemcsak az üzemeltetés kiszámíthatóságát növeli, de hozzájárul a járműpark elhasználódásának egyenletesebb alakulásához is. Az üzemeltető elmondása szerint a kötelező karbantartásokon kívül eddig egyik jármű sem szorult javításra, ami jól mutatja egy fiatal, korszerű járművekből álló flotta előnyeit. Hétköznapokon a két autóbusz átlagosan napi 150-180 kilométert teljesít, hétvégén viszont csak kivételes esetekben közlekednek, például ha a városban olyan esemény vagy rendezvény zajlik, amely jelentősen megnöveli az utasforgalmat – ilyenkor külön megrendelés alapján biztosítják a szolgáltatást. A szóló autóbuszokkal az helyi 1-es, 1Y, 2-es és 2Y jelzésű viszonylatokon lehet utazni. Ezek közül a 2-es járat januárban indult, míg a 2Y március 20-a óta szerepel a menetrendben, elsősorban két, Várpalotán működő nagyvállalat munkarendjéhez igazodva. Az új Citaro forgalomba állítása egyúttal lehetőséget adott a délutáni csúcsidei kínálat bővítésére is: ennek eredményeként az 1-es vonalon két új járatpár is bekerült a menetrendbe.
A 12 135 mm hosszú, 2550 mm széles és 3120 mm magas, teljes hosszban alacsonypadlós, kéttengelyes szóló városi autóbusz 2-2-0 ajtókiosztással rendelkezik. Fedélzetén 40 darab magasított háttámlás ülőhely található 2+2 soros elrendezésben, ami a várpalotaihoz hasonló helyi járatonál még városi forgalomban is elfogadható. A második ajtónál kézi működtetésű rámpa segíti a kerekesszékkel vagy babakocsival közlekedő utasokat, így a jármű teljes mértékben akadálymentes. A busz hajtásáról egy hathengeres, 7,7 literes, Euro VI-os környezetvédelmi besorolású Mercedes-Benz OM 936 dízelmotor gondoskodik, amely 299 lóerő (220 kW) teljesítmény leadására képes. A motorhoz a jól ismert, 6+1 fokozatú ZF EcoLife automata sebességváltó csatlakozik. A légkondicionált utastérhez – akárcsak a Thury-Busz többi járművének fedélzetén – ingyenes WiFi-szolgáltatás is társul, amely a helyi közlekedésben idehaza még mindig ritkaságnak számít, jelentős mértékben növelve az utaskomfortot. Bár nem új járműről van szó, közel 70 ezer kilométeres futásteljesítménye, esztétikai állapota, műszaki paraméterei, a kategóriában gazdagnak számító felszereltsége alapján a társaság kifejezetten előnyös vételnek tekinti a csillagos márka városi bestsellerét.
A frissen szolgálatba állított autóbusz nem csak gyakorlati szempontból jelent előrelépést, hanem szimbolikus értelemben is: jól mutatja, hogy a város hosszú távon, fokozatosan építi fel és fejleszti saját közösségi közlekedési rendszerét. Bár a jelenlegi hálózat jól illeszkedik Várpalota mai méretéhez és utasszámaihoz, már most látszik, hogy a közeljövő új kihívásokat is tartogat: a városban egy jelentős ipari beruházás van előkészületben, amely várhatóan hosszabb távon is kihat majd az utasforgalomra és a közlekedési igényekre. A Thury-Busz célja, hogy ehhez alkalmazkodva a jövőben tovább bővítse és korszerűsítse járműparkját – a tervek szerint a következő lépés már az elektromos meghajtású autóbuszok bevezetése lehet.