Megkezdte működését a Wuppertaler Stadtwerke (WSW) új hidrogén töltőállomása a közlekedési társaság nächstebrecki telephelyén, hamarosan pedig utcára kerül a cég legújabb, 32 darabos Solaris hidrogénbusz-flottájának összes tagja is. Az új hidrogénkútnak köszönhetően csökken a külső, korzerti töltőállomásra irányuló tankolások száma, ami idő- és erőforrásmegtakarítást is eredményez. Emellett a járművek beosztása is egyszerűbbé válik, mivel a tankolás jobban összehangolható.
A hidrogénkutat a dán Everfuel A/S német leányvállalata, az Everfuel Deutschland GmbH telepítette. A busz üzemanyagául szolgáló hidrogéngázt a jövőben körülbelül 20%-ban az AWG korzerti hulladékégető erőművében állítják elő, míg a fennmaradó részt a WSW külső beszállítótól szerzi be. A hidrogén előállítása megújuló energiaforrások felhasználásával történik, a színtan szerint a hulladékégetőből narancssárga, a külső forrásból pedig zöld hidrogén érkezik.
A WSW hulladékgazdálkodási leányvállalatánál a hidrogéntermelést egy 2 MW teljesítményű elektrolizáló berendezés végzi, amely naponta legfeljebb 400 kg hidrogéngázt képes előállítani. A működéshez szükséges energia a városban begyűjtött hulladék biogén részének elégetéséből származik. A folyamat során ugyan szén-dioxid keletkezik, ám ez a biogén körforgás részét képezi, így rövid távon nem növeli a légköri szén-dioxid mennyiségét (vagyis a folyamat karbonsemleges).
A hidrogén szinte napi rendszerességgel érkezik az új töltőállomásra, ahol két töltőhelyen naponta több mint 60 busz tankolhat. A töltőállomáson naponta 800 kg hidrogén áll rendelkezésre. A kút beruházási költsége mintegy 2,5 millió euró, azaz átszámítva több mint 1 milliárd forint volt.
A WSW legutóbb 19 darab szóló és 13 darab csuklós hidrogénbusszal bővítette flottáját, így az új kocsikkal együtt összesen immár 52 üzemanyagcellás hajtásrendszerű autóbusszal rendelkezik, beleértve a már 2020 óta forgalomban lévő 20 ilyen járművet (10 darab Solaris Urbino 12 hydrogen, illetve 10 darab Van Hool newA330 FC) is. Ez a teljes állomány körülbelül 18%-át teszi ki. A hidrogénbusz-flottának köszönhetően évente mintegy 2200 tonnával csökken a közlekedési vállalat szén-dioxid-kibocsátása.
A legújabb szóló járműveket 70 kW teljesítményű Ballard Power Systems tüzelőanyag-cellamodullal szerelték fel, a hidrogéngázt pedig öt darab, összesen 1560 literes kompozit tartály tárolja. Kiegészítő köztes energiaforrásként egy 30,47 kWh kapacitású Solaris High Power lítium-titanát-oxid (LTO) akkumulátor szolgál a 12 méteres kocsikban. A csuklós változatnál a hajtáslánc elemei a nagyobb méretű és tömegű járműtesthez igazodnak: a villamos energiát a Ballard Power Systems erősebb, 100 kW teljesítményű FCmove-HD+ cellamodulja állítja elő, míg a hidrogént nyolc darab, 2130 liter össztérfogatú tartály tárolja. Ezekben a buszokban egy 60,94 kWh kapacitású, kétmodulos LTO akkumulátorpakk szolgál pufferként.
A járművek közvetlen hajtásáról – típustól függően – egy 160 vagy 240 kW teljesítményű TSA központi vontatómotor gondoskodik. Egy tankolás során a szóló buszok körülbelül 37 kg, a csuklós változatok pedig 51 kg hidrogént vesznek fel, amit a tetőn elhelyezett tartályokban tárolnak. A feltöltés mindössze 10–12 percig tart, ami minimalizálja az állásidőt és növeli a buszok rendelkezésre állását a napi üzemeltetés során.
Egy tankolással a járművek 350–400 kilométert képesek megtenni, függetlenül a topográfiai viszonyoktól és az időjárási körülményektől. Az új hidrogénüzemű járművek beszerzésének költsége körülbelül 25 millió euró volt.