2025 végéig összesen 10 darab hidrogénhajtású CaetanoBus H2.City Gold áll forgalomba a Wiener Linien kötelékében. A Toyota üzemanyagcellájával felszerelt járművek leszállításának jogát a portugál buszgyártó egy többlépcsős közbeszerzés keretében nyerte el, miután a tőle érkezett a legkedvezőbb ajánlat az eljárásban.
A Wiener Linien hosszú évekig ellenállt az elektromobilitás térhódításának, amit az osztrák főváros közlekedési társasága korábban azzal magyarázott, több kudarcal végződött e-busz tesztre hivatkozva, hogy a villany- és hidrogénbuszok nem alkalmasak a bécsi buszközlekedés villamosítására. Az autóbuszpark zéró károsanyag-kibocsátású járművekkel történő megújítására vonatkozó jogszabályi előírások azonban végül az osztrák metropoliszt is arra kényszerítették, hogy belevágjon flottájának átfogó villamosításába. A Wiener Linien első körben, 2025-ig tíz vonalat tervez helyileg károsanyagkibocsátás-mentessé alakítani Bécsben. Ezek közül kilenc járaton, név szerint a 71A, 71B, 17A, 57A, 61A, 61B, 64A, 64B éa 70A jelzésű vonalakon 60 darab Mercedes-Benz eCitarót állítanak forgalomba, további egy viszonylaton, a Heiligenstadt és Sievering városnegyedek között közlekedő 39A-n pedig hidrogénbuszokat vet majd be a társaság.
A 10 darabos hidrogénbusz-flotta beszerzésére vonatkozó szerződést eredetileg a Solaris teljesítette volna, ám a korábbi szerződéskötés és hivatalos bejelentés ellenére végül mégsem a lengyel gyártó, hanem a CaetanoBus szállíthatja Bécs első saját tulajdonú hidrogénbuszait. A határozott és magas elvárásokat támasztó ügyfél hírében álló bécsi közlekedési társaság tavaly májusban jelentette be, hogy mégsem kíván élni a 10 darab Solaris Urbino 12 hydrogen megvásárlásának lehetőségével. A közlekedési cég szerint ugyanis a teljesítési megállapodás megkötése előtt elvégzett átfogó próbafutásokon – amelyek eredményétől a járművek lehívását függővé tették – a Solaris bérelt demó hidrogénbusza nem tudta hozni a társaság által elvártakat, azaz nem alkalmas a bécsi városi forgalomban való, kihívásokkal teli feladatok teljesítésére. Az ügyben akkor a Solaris is megszólalt, szembe menve a fuvarozó állításával, a lengyel gyártó nyilatkozata szerint ugyanis nem a Wiener Linien, hanem ők maguk álltak el a 2022 őszén elnyert megbízás teljesítésétől, miután a bécsi közlekedési társaság nem adott le kötelező érvényű megrendelést. Tekintettel viszont arra, hogy a szerződés odaítélése és felmondása között csak néhány hónap telt el, a Solaris magyarázata nem tűnik túl megalapozottnak. A fuvarozó mindenesetre új versenyt írt ki a hidrogénbuszok beszerzésére, amelyen a Toyota-CaetanoBus párosa járt sikerrel, és mivel a CaetanoBus H2.City Gold Bécsbe delegált tesztpéldánya jól teljesített a próbafutások alkalmával, a Wiener Linien a portugál gyártóval véglegesítette is a megállapodást a 10 jármű leszállításáról.
A hidrogénbuszokat a közlekedési társaság leopoldaui telephelye fogja kiszolgálni, ahol 2021-ben helyezték üzembe Bécs első hidrogénkútját. A cég akkumulátoros villanybuszainak feltöltésére felhasznált áramhoz hasonlóan a hidrogén elállításához szükséges energia is megújuló forrásokból származik, azaz Bécs leendő üzemanyagcellás autóbuszai ún. zöld hidrogénnel üzemelnek majd.
A Wiener Linien hidrogénbuszai már a Toyota újgenerációs, 70 kW névleges teljesítményű, FC Stack néven futó protoncsere-membrános (PEM) cellamoduljaival érkeznek. A buszok további műszaki jellemzői az eddig megszokottak szerint alakulnak, tehát az üzemanyagcella által előállított villamos energiát egy három darab Forsee Power Pulse 15 típusú akkumodulból felépülő, 44 kWh összkapacitású lítium-titanát-oxid (LTO) akkupakk tárolja el, a közvetlen hajtásról pedig a Siemens ELFA 3 villamos hajtásrendszere gondoskodik, amely egy 180 kW csúcsteljesítményű, központi elhelyezésű állandómágneses szinkronmotorra épül. Az autóbuszok a Wiener Linien szerint 400, a gyártó közlése szerint pedig akár 500 kilométert is képesek lesznek megtenni a tetőn található hidrogéntartályokban tárolt 37,5 kg hidrogéngáz segítségével.