Több mint két évtizedes szolgálat után kivonta a forgalomból a csehországi Ostrava közösségi közlekedéséért felelős Dopravní podnik Ostrava a.s. (DPO) társaság az utolsó Solaris Trollino 15 AC trolibuszát. A városi járműpark fiatalításának részeként 2024 decemberében megkezdődött hat darab Škoda 27 Tr csuklós trolibusz leszállítása, ami lehetővé tette a háromtengelyes Trollinók nyugdíjazását. A típus utolsó menetrend szerinti munkanapját a 3602-es pályaszámú trolibusz teljesítette 2025. február 17-én a 43/801-es járatban, a helyi 101-es és 104-es viszonylatokon, majd a nap végén a 103-as vonal egy szakaszán tette meg végső útját a telephely felé.
Az első Solaris Trollino 15 AC trolibusz története 22 évre nyúlik vissza, azonban az ostravai közlekedési vállalat és a lengyel Neoplan Polska – a később Solaris Bus & Coach néven ismertté vált, ma már a CAF-csoporthoz tartozó buszgyártó – együttműködése ennél is korábban, 1999-ben kezdődött. Ekkor született meg az a stratégiai megállapodás, amelynek eredményeként a 2001 szeptemberétől már a ma ismert Solaris néven működő Neoplan Polska termékeinek – elsősorban az akkor frissen bemutatott Solaris Urbino típuscsalád – forgalmazását és ezzel együtt a márka hivatalos képviseletét a DPO látta el Csehországban. Ez a szerződés nem csupán az ostravai autóbuszflotta korszerűsítésének alapjait fektette le, hanem egy hosszú távú szakmai és üzleti együttműködés kiindulópontjává is vált, amely hamarosan a trolibuszok gyártására és összeszerelésére is kiterjedt. 2003-tól az Ostravában található martinovi központi műhelyben megkezdődött a Solaris autóbuszok és trolibuszok vázszerkezeteinek gyártása, majd ezt követően néhány éven belül több száz darab 12, 15 és 18 méteres jármű – köztük az eredetileg a svájci La Chaux-de-Fonds, majd Salzburg számára készült Solaris Trollino 18 csuklós trolibuszok, amelyek jelenleg Szegeden várják sorsuk alakulását – készült a cseh városban. A gyártási volumen folyamatos növekedése miatt a műhelyben ideiglenesen három műszakos munkarendre kellett átállni. A következő mérföldkő a trolibuszok teljes körű ostravai összeszerelésének elindítása volt, amelyben kulcsszerepet játszott a hajtásrendszer modern elektromos berendezéseinek szállítója, a Cegelec (a cég ma Electric Components néven a Škoda Group része) is.

Rigában, a 22-es trolibuszvonal végállomásán áll az első elkészült Solaris Trollino 15 AC (Fotó: ikloc/transphoto.org)
Ezen folyamat egyik fontos mérföldköve volt a háromtengelyes trolibuszok kifejlesztése, amely – a hivatalos verzió szerint – közvetlenül a DPO akkori ügyvezető igazgatójának kezdeményezésére indult el. A koncepciót a Solaris lengyel képviselőivel 2002 májusában, az ostravai trolibusz-közlekedés 50. évfordulójának ünnepségein vitatták meg, amelynek eredményeként zöld utat kapott a projekt. A megállapodás értelmében a 12 méteres karosszériát 2002 októberében, míg a 15 méteres változatot 2002 novemberében kellett volna leszállítani, ám a gyártási folyamat csúszása miatt mindkét váz körülbelül egy hónapos késéssel érkezett meg Ostravába. A prototípusok fejlesztési költségeit négy vállalat viselte egyenlő arányban: a DPO, a Solaris, a Cegelec, valamint – meglepő módon – az Inekon Group. Utóbbi szerepe a projektben nem teljesen tisztázott, és az sem kizárható, hogy egy félreértés miatt szerepelt az együttműködő felek között, míg a valódi partner a ČKD Pragoimex lehetett, amely a járművekhez szükséges villamos vontatómotorokat biztosította. A háromtengelyes, 14 590 mm hosszú, 2550 mm széles és lehúzott áramszedőkkel 3300 mm magas, 2-2-2 ajtókiosztású prototípus trolibusz hajtásrendszerének beépítése 2003 márciusában fejeződött be, majd ezt követően megkezdődtek a próbajáratok, 3601-es pályaszámmal. A tesztek során azonban eleinte teljesítményátviteli problémák jelentkeztek: a kiválasztott Pragoimex TAM 1009 C típusú vontatómotor 4500 fordulat/perc maximális fordulatszámmal üzemelt, és a hajtott B-tengelyre 3,5 méteres távolságon keresztül kellett a teljesítményt átvinni. Ez jelentős mechanikai terhelést okozott a hajtásláncban, ami a tesztidőszak egyik legnagyobb kihívásává vált. A folyamatos fejlesztések és sikeres próbaüzemek eredményeként a jármű hamarosan megkezdhette a hosszabb távú tesztfutásokat: a prototípus 4800 kilométert futott üresen és teljes terheléssel (amely a maximális, 155 fős utasszámot szimulálta), ezt követően 2003. április 24-től elindultak az utasforgalmi próbajáratok, elsőként a 108-as vonal egyik délutáni járatában.

A háromtengelyes típus Salzburgban is bemutatkozott a helyi trolibuszüzem 75 éves évfordulójának alkalmából (Fotó: Mattis Schindler/trollino.mashke.org)
Miután befejeződött a próbaüzem, benyújtották a vasúti közlekedési hatósághoz a típusengedély-kérelmet, amelyet 2003. május 14-én jóvá is hagytak. Így minden készen állt a másnap tartott ünnepélyes „nemzetközi bemutatóra”, amelyen a cseh és szlovák közlekedési vállalatok képviselői megismerkedhettek mindhárom, hivatalosan engedélyezett prototípussal: az opavai Solaris Trollino 12 DC-vel, valamint a két ostravai Trollino 12 AC és 15 AC trolibusszal. A járművek ezt követően egy korhű Škoda 8 Tr trolibusz kíséretében díszmenetben haladtak végig Ostrava utcáin, látványosan demonstrálva a város közlekedésének fejlődését. A rendezvényről szóló beszámolóban a DPO sem hagyta ki az alkalmat, hogy célzást tegyen a konkurens trolibuszokra – különösen a Škoda 21 Tr típusra. A felvonulás során a menetoszlop olyan járművek mellett haladt el, amelyek éppen az aznap tapasztalt rendkívüli hőség miatt kényszerültek a forgalomból kiállni, mivel kompresszoraik és statikus átalakítóik túlmelegedtek, így előbb vissza kellett őket hűteni. 2003. május 17-én egy nyílt napot is tartottak a trolitelepen, ahol az érdeklődők közelebbről is megtekinthették az új járműveket. A 15 méter hosszú Solaris Trollino 15 AC valódi szenzációnak számított, hiszen a háromtengelyes alacsonypadlós trolibusz koncepciója a világszinten is újdonságot jelentett. Erre egy figyelemfelkeltő felirat is utalt a jármű bal oldalán, amelyet a média gyorsan átvett, jelentős nemzetközi visszhangot biztosítva az ostravai projekt számára. A siker hatására hamarosan döntés született két további, 15 méteres Trollino megépítéséről, amelyek 3602-es és 3603-as pályaszámmal 2004 májusában álltak forgalomba. A 3602-es trolibusz fehér fényezéssel készült és a Škoda Auto helyi márkakereskedője, az ADOP Ostrava reklámfelületeként szolgált egészen 2010-ig. Ezt követően rövid ideig fehér színben közlekedett, majd különleges matricázást kapott az ostravai trolibusz-közlekedés fennállásának 60. évfordulójára. 2018 augusztusában – az egyetlen Cegelec hajtásrendszerrel szerelt ostravai Trollinóként – megkapta a vállalat új, türkizkék színvilágát.

A 3602-es pályaszámú trolibusz már a DPO új, türkizkék fényezésében (Fotó: Jakub Svoboda/transphoto.org)
A 3603-as trolibusz ezzel szemben már gyártásakor megkapta a korabeli ostravai kék-fehér színkombinációt sárga csíkkal, 2004 és 2006 között pedig több bemutatókörúton is részt vett, így többek között Zlínben, Pardubicében, Szófiában, Vratsában, Eberswaldében és Salzburgban is vendégszerepelt. A 3601-es prototípus már korábban is nemzetközi teszteken bizonyíthatott, többek között a balti államokban is kipróbálták 21 évvel ezelőtt. A jármű Lettországban és Litvániában teljesített próbafutásokat, utóbbi helyen különösen nagy sikert aratva, hiszen ennek eredményeként Vilnius összesen több mint 40 darabot rendelt a típusból. A 15 méteres Trollino hivatalosan a csuklós járművek gazdaságosabb alternatívájaként került bemutatásra. A háromtengelyes kialakítás lehetővé tette a nagyobb teherbírást, így papíron az utaskapacitása elérhette a csuklós járművek szintjét. A gyakorlati tapasztalatok azonban eltértek az elméleti elvárásoktól: bár a járművek 2,5 méterrel hosszabbak voltak, mint a 12 méteres normál szóló változatok, a megnövekedett hossz jelentős részét a harmadik tengely foglalta el. Ennek következtében az állóhelyek száma alig nőtt, miközben a kerékdobok miatt az ülőhelyek elrendezése is korlátozott maradt. A konstrukciós sajátosságok végül Ostravában is a 15 méteres járművektől való elforduláshoz vezettek, nemcsak a trolibuszok, hanem az autóbuszok esetében is. A közlekedési vállalat a csuklós járművek beszerzése mellett döntött, felismerve, hogy a háromtengelyes modellek nem nyújtanak kellő előnyt az üzemeltetés során.
Az ostravai Solaris Trollino 15 AC trolibuszok kivonása már tavaly nyáron megkezdődött, amikor 2024. június 27-én utoljára állt forgalomba a 3601-es pályaszámú prototípus a 107-es vonal egyik délutáni járataként. Ezt követően a járművet a Hranečník telephely garázsába szállították, ahol később csatlakozott hozzá a 3603-as és 3604-es trolibusz is. A 3604-es trolibusz utoljára 2024. december 6-án szállított utasokat a 101-es vonalon, azonban a DPO úgy döntött, hogy ezt a járművet megőrzi a jövő generációi számára, így az a közlekedési vállalat nosztalgiagyűjteményének tagja lesz. A 3603-as pályaszámú Trollino utolsó szolgálati napja 2025. január 9-én volt, szintén a 101-es vonalon. Az utolsó, még napi szinten üzemelő példány így a 3602-es pályaszámú kocsi maradt, amelynek utolsó menetrend szerinti közlekedésére – amint azt cikkünk elején említettük – 2025. február 17-én került sor.