477036682 18486668257030672 3303557854095785869 n
Kitekintő

A Solaris megkezdte a TPER 137 darabos hidrogénbusz-megrendelésének teljesítését

Némi késéssel ugyan, de a Solaris megkezdte Európa és egyben a lengyel gyártó eddigi legnagyobb, fix darabszámú hidrogénbusz-megbízásának teljesítését. A 2023 őszén megrendelt, összesen 137 hidrogénhajtású Urbinóból az első 37 példány az elmúlt hetekben érkezett meg a TPER flottájába. A Solaris a hidrogénhajtású autóbuszok szegmensének európai piacvezetőjeként már több, mint 430 darab üzemanyagcellás autóbuszt szállított már le európai ügyfeleinek, és további 400 ilyen járműre van megrendelése.

Az eredeti szállítási ütemterv szerint az első 37 darabos szériát, melyből 34 kocsi Bolognában, 3 pedig Ferrarában áll forgalomba, a Solarisnak 2024 végéig kellett volna átadnia, ám a szállítások végül átcsúsztak az idei évre. A teljes flottának, azaz a fennmaradó 100 busznak 2026 júniusáig kell megérkeznie rendeltetési helyére. A szerződés 137 darabos alapmennyiség mellett további 140 szóló kocsi lehívására is lehetőséget ad, ám azt egyelőre nem tudni, hogy a TPER tervezi-e kihasználni az opciós jogait.

A beszerzés Bologna és környéke városi közlekedési járműparkjának átfogó megújításának része, amely az 1963-ban leállított villamosüzem újraindítása mellett a trolibusz- és autóbusz-flotta megújítását is magában foglalja. Az autóbuszok esetében is a hangsúly a fenntarthatóságon, elsősorban az elektromos és hidrogénmeghajtású járművek üzembe állításán van. Utóbbiakból a 137 darabos flotta a TPER járműállományának körülbelül 12%-át teszi majd ki. A hidrogénbuszok kezdetben a TPER még üzemelő Euro 2-es és Euro 3-as környezetvédelmi besorolású dízelmotoros buszait váltják fel, majd fokozatosan kivonásra kerülnek az Euro 4, Euro 5, illetve EEV minősítésű dízel- és gázüzemű járművek is.

Az autóbuszok a Bologna és a környező települések közötti agglomerációs vonalakon állnak forgalomba: 127 jármű Bologna, míg 10 Ferrara térségében közlekedik majd. A Solaris kétféle konfigurációban szállítja a járműveket, háromajtós változatban a városi vonalakra, kétajtós kivitelben pedig elővárosi forgalomra. Előbbiből 70, utóbbiból pedig 67 érkezik a TPER flottájába. A flotta beszerzését 93%-ban Next Generation EU forrásaiból finanszírozzák, a 137 hidrogénbusz 80,8 millió euró értékben, 589 ezer eurós egységáron érkezik a közlekedési céghez.

A szükséges hidrogéngáz-töltőállomásokat a német Wolftank csoport építi ki egy 15,5 millió euró értékű beruházás keretében, melynek részeként három állomás Bolognában, egy pedig Ferrarában létesül.

Photo TPER 2

A TPER egyelőre nem részletezte a hidrogénbuszok üzemeltetéséhez szükséges hidrogén beszerzési forrását, valamint azt sem, hogy az zöld, megújuló energiaforrásból elektrolízissel előállított, vagy fosszilis energiahordozóból származó barna, szürke, vagy kék hidrogén lesz-e. Utóbbi megoldás esetében a TPER hidrogénbuszai csak lokálisan lennének zéró emissziósak, a teljes kibocsátási profil pedig így akár kedvezőtlenebb is lehet, mint az Euro 6-os gáz, vagy dízelüzemnél

A közeli Modenában ugyan épül egy napelempark, amely kizárólag elektrolízis útján történő hidrogéntermelésre szolgál majd, és a TPER két telephelyét is napelemekkel szerelték fel, azonban szakértők szerint ezek az energiaforrások összességében nem lesznek elegendőek ahhoz, hogy a 137 járműből álló flotta számára kizárólag „zöld” hidrogént állítsanak elő.

A flotta napi hidrogénigénye meghaladja az 5000 kilogrammot, amelynek elektrolízissel történő előállítása rendkívül nagy energia- és vízigénnyel jár. A járművek folyamatos üzemben tartásához napi mintegy 54 ezer liter ásványi anyagoktól megtisztított vízre és körülbelül 340 MWh energiára lenne szükség. Összehasonlításképpen, ekkora energiamennyiség nagyságrendileg 110 átlagos háztartás éves energiafelhasználásának felel meg, vagy több mint 600 hasonló méretű, a típusnál elérhető legnagyobb akkumulátorcsomaggal rendelkező Urbino elektromos busz egy teljes napi üzemeltetésére is elegendő lenne.

Címlapkép: Giorgio Bianchi

Címkék