Kitekintő

A Solaris és a Škoda Group pályázott Tallinn 40 darabos trolitenderére

Amint az várható volt, az európai trolibuszpiac két meghatározó szereplője, az észt fővárosban jó kapcsolatokkal rendelkező Solaris és a Škoda Group indult Tallinn trolitenderéért, ezúttal azonban nem konzorciumi partnerekként, hanem versenytársakként. A Škoda, hasonlóan a vilniusi, vagy éppen az első körös budapesti pályázatához, a cseh SOR-ral, míg a Solaris vélhetően a tallinni elektromos Urbinóinak elektromos berendezéseit is szállító lengyel Medcommal társulva pályázott az alapmennyiségként 40, opcióban pedig további 30 darab önjáró trolibusz szállítási jogáért.

Az elmúlt években Tallinn jelentősen visszafogta trolibuszhálózatának működtetését: a korábban kilenc vonalból álló rendszer mára nagyjából a felére csökkent. Bár felmerült annak lehetősége, hogy a város teljesen felszámolja a trolibuszközlekedést, az akkumulátoros önjáró trolibuszok nyújtotta új lehetőségek miatt végül változott ez a megközelítés. Az észt főváros idén augusztusban 18 darab szóló és 22 darab csuklós, IMC technológiás (menet közbeni töltésre alkalmas) akkumulátoros trolibusz beszerzését indította el a kiöregedett járművek leváltására. Tallinn azonban nem várta meg az új járművek érkezését: a felsővezetékes infrastruktúra és a trolibuszflotta – amelynek fenntartása az alkatrész-utánpótlás nehézségei miatt egyre nagyobb kihívást jelentett – az üzem jövőjének bizonytalansága miatt olyan rossz állapotba került, hogy a város addig is a teljes hálózat ideiglenes leállítását választotta. Az új trolibuszok érkezése előtt korszerűsíteni fogják a teljes felsővezetékes infrastruktúrát, a belvárosban a felsővezetékeket részben felszámolják (itt a trolibuszok akkumulátoros üzemben közlekednek majd), a külső útvonalakon pedig teljes felsővezeték-felújítást hajtanak végre. Az átmeneti időszakban autóbuszok közlekednek majd a trolis viszonylatokon.

Tallinn a pályázati felhívásban olyan, akár plug-in is tölthető akkupakkal felszerelt járművek megajánlását várta, amelyek a felsővezetékes szakaszt elhagyva legalább 25 kilométeres autonómiára képesek. A legalább 11,8 és legfeljebb 12,2 méter hosszú szóló kocsikat egy legalább 160 kW, a 17,5 és 18 méter közötti hossztartományban mozgó csuklósokat pedig két, egyenként legalább 160 kW teljesítményű vontatómotorral kell felszerelni. A teljes hosszban alacsonypadlós troliknak rendelkezniük kell automatikus áramszedő lehúzó és felengedő berendezéssel, valamint digitális tükörhelyettesítő és 360°-os képet adó holttérfigyelő kamerarendszerrel is. A trolibuszok garantált élettartamának 15 évnek kell lennie. Az ajánlatok elbírálásánál az ajánlati ár 50-es, a garanciaidőn kívüli karbantartás költsége 30-as, a szóló és a csuklós kocsik energiafogyasztása pedig 10-10 súlyszámmal szerepel.

A járművekbe és az infrastruktúrába történő beruházás teljes költségét 52 millió euróra becsülik, ebből körülbelül 30 millió eurót fordítanak majd a járművek beszerzésére, a többit az elöregedett infrastruktúra felújítására szánják. Tallinn troliüzeme a városvezetés reményei szerint 2026-ban indulhat újra.

A cikkben szereplő képek illusztrációk.

Címkék