Megdőlni látszik a helyi gyártók több évtizedes hegemóniája a japán városi buszpiacon, a kínai konkurensek után ugyanis a jelek szerint a dél-koreaiak is kivennék a részüket a helyi eladásokból. Ezúttal a Hyundai jelentkezett be a trónkövetelők sorába a mifelénk inkább hidrogénhajtással ismert Elec City típuscsalád eddigi legkisebb tagjával, amely méreteihez illően az Elec City Town nevet kapta. Az értékesítést hivatalosan 2024 végén kezdik meg, ám újdonság első öt példánya már most gazdára talált: ezek egy július 18-án aláírt megállapodás értelmében a tengeri Alpokként is emlegetett, a világörökség részét képező Jakusima-szigeten állnak forgalomba az Iwasaki Group színeiben. Az első példányt az idei utolsó negyedévben, a fennmaradó négyet pedig 2025 márciusáig szállítja a Hyundai.
A japán elektromos buszpiac továbbra is gyerekcipőben jár – a 124 millió lakosú szigetországban eddig mindössze alig 250, jellemzően kínai eredetű villanybusz talált gazdára, a vezető japán gyártók pedig csak most mutatják be az első zéró emissziós modelljeiket -, lehetőséget kínálva a külföldi márkáknak a térnyerésre. A Hyundai 2022-ben 13 év kihagyás után tért vissza a japán személyautó-piacra az Ioniq 5-tel, most pedig az autóbuszos szegmensben is terjeszkednének. A dél-koreai cégóriás nehéz haszonjárművekért felelős divíziója mostanáig csak a Távol-Keleten kimondottan népszerű Universe távolsági buszt forgalmazta a szigetországban (2009 óta), most azonban az Elec City Town bemutatásával egy helyi igényekre szabott városi-elővárosi villanybusszal bővül a kínálat. Az élénkzöld demópéldányt már június közepén lencsevégre kapták helyi járműfotósok Yokohamában, mostanra pedig a hivatalos műszaki adatok is elérhetővé váltak.
A szigetország előírásaihoz és üzemeltetői elvárásaihoz igazított jobbkormányos változat a maga 8995 mm-es hosszával lényegesen rövidebb a világ más részein kínált 11 méteres alapváltozatnál, a szélesség és a magasság (rendre 2490 mm, illetve 3400 mm) viszont mindegyik kivitel esetében azonos. A rövid, mindössze 4420 mm-es tengelytávnak köszönhetően a jármű fordulókörének sugara 7,6 méter, ami kiváló manőverezhetőséget ígér. A 18 ülő- és 36 állóhelyhez a járművezetőt is hozzászámítva jön ki a Hyundai által megadott 55 fős teljes befogadóképesség. A biztonsági felszereltség része többek között a jármű vezetését nehéz időjárási- és útviszonyok között megkönnyítő Vehicle Dynamics Control (VDC) rendszer, a SEW-Near nevű holttérfigyelő, valamint a Japánban már egy ideje megszokottnak számító, szükség esetén akár az utasok által is működtethető vészmegállító rendszer (Emergency Driving Stop System, EDSS) is. A busz ezen kívül képes lesz kétirányú töltésre (vehicle-to-home, V2H), azaz szükség esetén külső fogyasztókat is el tud látni az akkumulátorokban tárolt villamos energiával.
A japán piacos verzióba egy viszonylag kicsi, mindössze 145 kWh összkapacitású lítium-ion vontatási akkumulátorcsomag került, amellyel 60 km/h folyamatos sebességgel haladva 233, míg 30 km/h esetén akár 330 kilométert is képes megtenni egy feltöltéssel a gyártó mérései szerint – de a Hyundai természetesen hozzáteszi, hogy mindez a felhasználási körülményektől (időjárási és forgalmi viszonyok, vezetési stílus, légkondicionáló használata, abroncsnyomás, stb.) függően változhat. A lemerült akkupakk japán szabány szerinti, CHAdeMO rendszerű plug-in csatlakozón keresztül tölthető. Erőforrásként a ZF-től származó, 140 kW állandó- és 160 kW csúcsteljesítményű központi villanymotor került beépítésre, amellyel a busz 80 km/h legnagyobb sebességet képes elérni. A jármű kapaszkodóképessége 25%, így várhatóan jól megbirkózik majd Japán hegyvidékes domborzati viszonyaival is.
Az új Hyundai Elec City Town piaci bevezetését a dél-koreai gyártó átfogó after-sales szolgáltatásokkal is segíti, így például a létrehozandó helyi raktárkészletnek köszönhetően a szükséges pótalkatrészek több, mint 95%-a már a megrendelést követő napon elérhető lesz. A leendő üzemeltetők ezen kívül ötéves gyári javítási- és csereszolgáltatással is számolhatnak.
Fotók: Hyundai Truck & Bus