Autóbuszos szempontból is tartogat érdekességet az évtizedeken át Tokiói Autószalon (Tokyo Motor Show) néven ismert Japan Mobility Show szakmai vásár 2023-as felvonása, amely október 28. és november 5. között várja a látogatókat a japán fővárosban. A szigetország vezető haszongépjármű-gyártói közé számító Isuzu ugyanis aktuális teherautós újdonságai mellett itt mutatja be – egyelőre koncepcióként – legelső tisztán elektromos hajtású, alacsonypadlós városi busztípusát, a vadonatúj Isuzu Erga EV modellt, amellyel a japán városok közösségi közlekedésének emissziómentesítéséből venné ki a részét a jövőben.
A japán buszgyártók rendszerint nem kapkodják el a generációváltásokat, egy-egy modell életciklusa jellemzően bő 15 évet tesz ki (bizonyos típusok ennél is tovább húzzák), és az egyébként rendszeres frissítéseket is patikamérlegen mérik. A szigetország egyik legnépszerűbb városi-elővárosi busztípusának számító Isuzu Erga jelenleg futó második nemzedéke 2015 óta van piacon, de vérvonala egészen 2000-ig vezethető vissza. A Tokióban hivatalosan prototípusként bemutatott elektromos változat már lényegében késznek tekinthető, bár az Isuzu hangsúlyozza, hogy a sorozatgyártású változat egyes részleteiben eltérhet a most prezentált verziótól. Több, mint két évtized után végre a formatervet is komolyabban átdolgozták. A nagy haszonjármű gyártóknál megfigyelhető kamionlámpa-trend a jelek szerint Japánba is begyűrűzik, a homlokfalon ugyanis a közelmúltban megújult Isuzu Elf, illetve Isuzu Forward teherautókról származó, a belső oldalukon látványos LED-szalaggal keretezett, függőleges tájolású fényszórókat találjuk. A szélvédő alatti íves besüllyesztést, mint stíluselemet már a 2019-ben bemutatott Erga Duo nevű csuklós változaton is láthattuk, ez itt a teljes homlokfali szerelőajtót magába foglalja, sőt, a motívum immár a hátfalon is megjelenik, ahol a lámpák lekerültek a lökhárító felső vonalához, szakítva az évtizedek óta lényegében változatlan, tradicionális elrendezéssel. Bár az elektromos változat külső megjelenése kétségkívül jóval merészebb és látványosabb az Erga típuscsalád dízelmotoros és hibrid hajtású szóló tagjaiénál, a buszt közelebbről megnézve úgy tűnik, hogy az alapokat továbbra is a jelenlegi generáció adja: többek között a karosszéria arányai, a szélvédő és a homlokfali relációjelző üvegének kialakítása is erre utalnak.
Az Erga EV a premieren kihelyezett tájékoztató szerint 11 545 mm hosszú, 2485 mm széles és 3330 mm magas, a tengelytáv (5990 mm) a jármű méreteihez képest viszonylag nagynak mondható. A típus a japán piac elvárásainak megfelelően kétajtós változatban mutatkozott be, elöl kétszárnyú bolygóajtóval, középen pedig a helyi autóbuszokra jellemző egyszárnyú, nyitott állapotban az oldalfalba becsúszó tolóajtóval, ami a nálunk megszokott gyakorlattól eltérően a szigetországban rendszerint a felszállásra szolgál. Mindezeken kívül a menetirány szerinti jobb oldalon, a leghátsó üléssor vonala előtt egy kézi működtetésű vészkijárati ajtó is található.
A legnagyobb és legfontosabb újítást természetesen a tisztán elektromos hajtás bevezetése jelenti, a japán buszgyártók ugyanis személyautós kollégáikhoz hasonlóan eddig óvatosan kezelték a témát, és inkább a hibrideket igyekeztek előtérbe helyezni. A korábban meglehetősen zárt japán piacra az utóbbi években beszivárgó külföldi konkurencia azonban egy ideje már próbálkozik ilyen járművekkel, ezért az Isuzu most a helyi gyártók közül elsőként akkumulátoros villanybusszal bővíti kínálatát. Az új hajtásmód előnyeként a gyári sajtóanyag a zéró emissziós működés mellett a simább gyorsítást és lassítást, az alacsonyabb zajszintet és vibrációt, valamint az ezekből fakadó nagyobb utaskomfortot emeli ki.
Az Isuzu újdonságának másik fontos jellemzője a teljes hosszban alacsonypadlós (low floor) kialakítás – Japánban ugyanis egészen mostanáig az alacsony belépésű (low entry) konstrukciók számítottak egyeduralkodónak -, amit főként az elektromos hajtáslánc komponenseinek jobb szétoszthatóságával indokol a japán gyártó. A busz teljes befogadóképessége a prototípusnál alkalmazott konfigurációban 80 fő, az összesen 21+1 ülőhely (a járművezetőt is beleszámolva) mellé 58 állóhely társul. Említést érdemel, hogy az összes utasülés akadálymentes, azaz dobogóra lépés nélkül elérhető, ami az Isuzu szerint komoly balesetvédelmi jelentőséggel is bír, mivel a fellépők hiánya nagymértékben csökkenti az elesésből adódó sérülések kockázatát. Igaz, cserébe a kerékdobokon egyáltalán nincsenek ülőalkalmatosságok és a hátsó szélvédőt is nélkülöznie kell az utazóközönségnek, a hajtásrendszer elektromos berendezéseinek jelentős részét ugyanis az utastér mögötti térrészben zsúfolták össze a japán mérnökök.
A műszaki részletekről a gyártó egyelőre viszonylag kevés konkrétumot osztott meg. A 220 kWh összkapacitású lítium-ion vontatási akkumulátorcsomagot nagyrészt a tetőn, kisebb részben pedig a karosszéria végében, a leghátsó üléssor alatt/mögött helyezték el – a beszállítót és a pontos akkukémiát hivatalosan nem közölték. A tető elejére telepített akkupakk szükségessé tette a vázszerkezet megerősítését, erről árulkodnak a meglehetősen vaskos ablakoszlopok. A buszt két darab, egyenként 125 kW csúcsteljesítményű és 480 Nm legnagyobb nyomatékú villanymotor hajtja, amiből az utastér elrendezésének ismeretében valószínűsíthető, hogy a ZF nálunk is jól ismert, AxTrax AVE fantázianevű kvázi-kerékagymotoros portálfutóművét találjuk az Erga EV alatt. Az egy feltöltéssel elérhető hatótávról egyelőre nincs hivatalos adat, a valós forgalmi körülmények között végzett gyári tesztek ugyanis még jelenleg is folyamatban vannak, bár egyes helyszíni beszámolók szerint nagyjából 300 kilométeres autonómiára lehet számítani. A prototípus esetében a japán személyautókra jellemző CHAdeMO rendszerű konnektoros gyorstöltést alkalmazza az Isuzu.
A sorozatgyártásra érett változat várhatóan már jövőre elkészül, ám a piaci bevezetést nem kapkodják el, az Isuzu Erga EV ugyanis a tervek szerint csak a 2025. március 31-ével záruló 2024-es pénzügyi év végétől lesz elérhető a potenciális vásárlók számára Japánban. Az új villanybuszt az Erga típuscsalád dízelmotoros és hibrid hajtású tagjaihoz hasonlóan az Isuzu és a Hino vegyesvállalata, a J-Bus gyártja majd.
Címlapkép: Isuzu Motors Ltd.