Megkezdte a még tavaly ősszel, a tokiói Japan Mobility Show 2023 kiállításon bemutatott Erga EV villanybusz piaci bevezetését Japánban az Isuzu. A szigetország első tisztán elektromos hajtású városi szóló busztípusa kezdésként rövid tengelytávú városi kivitelben lesz elérhető.
Az elektromos buszokra történő átállás eddig nem haladt túl nagy lendülettel Japánban – főként a korábban meglehetősen zárt piacra bemerészkedő kínai gyártók próbálkoztak ilyen típusokkal -, a szigetország kormánya azonban nemrég stratégiai célként jelölte meg a karbonsemlegesség 2050-es elérését, így a helyi autóbusz-üzemeltetőknek is lépéseket kell tenniük a dekarbonizáció felé. A folyamat első hírnöke az Isuzu Erga EV, amely nevének megfelelően a mostanáig csak hagyományos dízel, illetve hibrid hajtással kínált, hazájában kimondottan népszerű Erga típuscsalád tisztán elektromos hajtású tagja, megújult külsővel és átdolgozott utastérkialakítással.
Az elsőként piacra kerülő, 4990 mm-es tengelytávú kétajtós városi konfiguráció (gyári kódnevén ZAC-LV828L1) esetében a 10 545 mm-es karosszériahosszúság mellé 2485 mm-es szélesség és 3300 mm-es tervezési magasság társul. Az utasajtók mechanizmusa európai szemmel szokatlan lehet, a busz ugyanis alapesetben elöl harmonika-, középen pedig az oldalfalba becsúszó tolóajtóval rendelkezik, amit egy kézi működtetésű vészkijárati ajtó egészít ki a jármű végében, a menetirány szerinti jobb oldalon. A 70 fős befogadóképességű, teljes hosszban alacsonypadlós belső térben – ami Japánban szintén újdonságnak számít – az összes utasülés a padlószinten található, azaz dobogóra lépés nélkül érhető el, igaz, cserébe a kerékdobok jókora holtteret képeznek, így ezeket jobb híján csomagtartó polcként igyekeztek hasznosítani a japán tervezők.
Annak ellenére, hogy egy vezető haszonjármű-gyártó termékéről van szó, amely több évnyi fejlesztés eredménye, a beépített akkukapacitásra és a hatótávra vonatkozó számadatok ma már nem számítanak eget rengetőnek. A részben a tetőn, részben a leghátsó üléssor alatt elhelyezett, közelebbről meg nem nevezett kémiájú lítium-ion vontatási akkumulátorok összkapacitása 245,3 kWh, az egy feltöltéssel elérhető hatótáv pedig 360 kilométer, de maga a gyártó is jelzi, hogy ez 30 km/h folyamatos haladási sebesség mellett mért érték, a japán föld-, infrastruktúra-, közlekedés- és turizmusügyi minisztérium előírásainak megfelelően. Azt is hozzáteszik, hogy a valós hatósugár a külső hőmérséklettől, a légkondicionáló és a fűtés használatától, valamint a szállított utasok számától függően változhat, de az Isuzu szerint így is kielégíti a városi buszokkal szemben támasztott elvárásokat. Az akkupakk a Japánban elterjedt 350 V feszültségről tölthető a helyi CHAdeMO szabványnak megfelelő plug-in aljzaton keresztül, a 20%-ról 80%-ra való feltöltés 3,2 órát vesz igénybe, 20 °C külső hőmérsékleten, 50 kW töltési teljesítménnyel számolva. A földrengéseknek és más természeti csapásoknak erősen kitett Japánban szintén fontos szempont, hogy a jármű egy esetleges katasztrófahelyzetben akár mobil áramforrásként is használható, mivel a V2L (Vehicle to Load) funkciónak köszönhetően egy külső tápegységre csatlakoztatva képes biztosítani épületek, otthonok energiaellátását.
A hajtáslánc főegységeinek gyártóit hivatalosan nem nevezték meg, de a gépészeti kialakítás (kerékagymotoros futómű két darab aszinkron villanymotorral) és a 2 x 125 kW csúcsteljesítmény és a 2 x 480 Nm legnagyobb nyomaték arra enged következtetni, hogy a ZF jól ismert, AxTrax AVE nevű hajtott portálhídját találjuk a busz alatt. A gyári sajtóanyag sima, rángatásmentes gyorsítást, valamint az alacsony vibráció- és zajszintet ígér.
Fontos szerepet kapnak a vezetéstámogató és egyéb biztonsági funkciók is. A Driver Status Monitor (DSM) nevű rendszer a járművezető állapotát figyeli, és rendellenesség észlelése esetén aktiválja a szintén alapáron járó, akár az utasok által is működtethető vészmegállító rendszert (Emergency Driving Stop System, EDSS), amely a jármű megállása után automatikusan bekapcsolja a rögzítőféket is. A biztonsági arzenál része a japán gyártású városi busztípusba most először beépített frontális holttérfigyelő rendszer is, ami a jármű előtt elhelyezkedő gyalogosokra és kerékpárosokra figyelmezteti a buszvezetőt. A felszereltséget az Isuzu saját állapotmonitorozó rendszere teszi teljessé, amely nem csak az adott jármű töltöttségi szintjéről és a rendelkezésre álló hatótávról tájékoztatja az üzemeltetőt, hanem a valós idejű távdiagnosztika mellett a megelőző karbantartások ütemezését, valamint a flotta töltésének megszervezését és optimalizálását is elősegíti.
Az Isuzu évi 150 darabot tervez értékesíteni az új villanybuszból, az eddigi termékpolitikájának megfelelően főként a japán belpiacon. Az Erga EV alapára a helyi fogyasztási adókkal együtt 65 781 980 japán jen, azaz mai értéken átszámítva szinte pontosan 145 millió forint. A helyi üzemeltetők remélt zöld elköteleződése mellett az Isuzu arra számít, hogy a helyi gyártású elektromos buszok terjedésének a kapuit jövő áprilisban megnyitó 2025-ös Oszakai Világkiállítás is lendületet ad majd.
Fotók: Isuzu Motors Ltd.