Iparági pletykák alapján úgy tűnik, hogy a holland VDL csupán piacszerzés, és a saját pozíciójának megerősítése érdekében vásárolta fel az idén áprilisban csődbe ment belga Van Hool autóbuszos részlegét, a szintén családi vállalkozásként működő holland cégcsoport ugyanis nem csak a Van Hool városi típusainak, hanem a prémiumkategóriás, egyszintes turistabuszainak gyártásával is felhagyna. A hollandok tehát a forintban átszámolva milliárdos költségekkel kifejlesztett A- és a T-sorozatot, valamint az alacsonyabb árfekvésű EX-szériát is kivezetnék a piacról, és csak az észak-amerikai piacos, valamint a már viszonylag korosnak számító, 2011 óta kínált „másfélemeletes” Altano és emeletes Astromega termékvonalakat (TDX modellek) tartanák meg.
A Van Hool buszgyártó tevékenységének, valamint koningshooikt-i és szkopjei üzemeinek átvétele kapcsán június 11-én kiadott közleményét a VDL Groep egy amerikai kivitelű emeletes Astromegával illusztrálta, amiből már akkor sejthető volt, hogy az új tulajdonos nem fogja megtartani a palettán a hamarosan megújuló VDL Futura konkurensének számító, 2022-ben bemutatott prémiumkategóriás Van Hool T-sorozatot, valamint a szűkebb pénztárcájú vevőknek szánt EX-sorozatot sem. Ezt a forgatókönyvet erősítik most különféle iparági pletykák, valamint a céghez közeli források, amelyek szerint a jelenlegi modellek jelentős része nem szerepel a VDL Van Hoolra vonatkozó tervei között. Ilyen a városi forgalomra tervezett, troli-, hidrogén- és tisztán elektromos hajtással rendelhető teljes A-típuscsalád, valamint az új VDL Vision Futura immár házon belüli közvetlen vetélytársainak számító egyes T-sorozatú távolsági típusok is, például az Alicron és az Astron közepes méretű hosszváltozatai (egészen pontosan a T15 és T16 típusjelű kivitelek). A teljes T-sorozat megszűnése ugyanakkor még korántsem biztos, de egyes változatok a belső konkurencia okán eltűnhetnek a kínálatból. A VDL jelenleg vizsgálja a Van Hool portfóliójában rejlő lehetőségeket, és a cég szerint egyelőre minden lehetőséget nyitva tartanak. Az azonban biztos, hogy csak azokat az üzleti tevékenységeket folytatják, amelyeket a VDL életképesnek tart, és amelyek erősítik pozícióját; ilyen az észak-amerikai piacos termékpaletta (rajta az Astromega tengerentúli változataival és a kizárólag Észak-Amerikában forgalmazott távolsági CX-sorozattal), valamint az európai specifikációjú Altano és Astromega gyártása – utóbbi modellváltozatoknak ugyanis nincsenek párhuzamos megfelelői az új Vision Futura projektben.
Mindazonáltal pozitív fejlemény, hogy a Van Hool csődjével a gyártósorokon maradt, magas készültségű fokú és befejezés előtt álló T-turistabuszok egy részét átadják az ügyfeleknek, más, kevésbé előrehaladott állapotban lévő járműveket viszont törölhetnek a gyártásprogramból. Rossz hír viszont a Van Hool ügyfelei számára, hogy a VDL-nek semmilyen kötelezettsége sincs sem a korábbi megrendelések teljesítésére, sem pedig az előre befizetett összegek visszafizetésére, így a pórul járt vásárlók – akik az előleget, vagy akár a megrendelt járműveik teljes vételárát befizették – rossz esetben futhatnak a pénzük után.
Emellett a VDL nem vállalta át a már leszállított Van Hool autóbuszok garanciális kötelezettségeit sem, a már megrendelt és még befejezésre váró buszokra vonatkozó garanciákat pedig egyénileg és a vagyonkezelőkkel egyeztetve mérlegelik. A karbantartás, az alkatrészellátás és a műszaki támogatás tekintetében viszont a VDL maximális támogatást kíván nyújtani az ügyfeleknek a meglévő, 120 Van Hool szervizpontból álló hálózaton keresztül.